Polska
2,178
Ogólna liczba członków Kościoła
11
Kongregacje
6
Centra historii rodziny
1
Misje |
History
Kościół rozpoczął działalność w Europie w wieku XIX, gdy Polska nie istniała jako niepodległe państwo. W 1903 roku Polska została uroczyście poświęcona dla głoszenia i udzielania obrzędów Ewangelii. Ze względu na trudności prawne i polityczne, działalność kościelna nie została podjęta. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. na terytorium Rzeczypospolitej nie było żadnych jednostek kościoła.
Po zakończeniu II Wojny Światowej , na skutek zmian terytorialnych w granicach Polski znalazło się szereg gmin skupiających niemieckojęzycznych członków Kościoła. W rezultacie akcji przesiedleńczej do Niemiec w latach 19467 w Polsce pozostały nieliczne skupiska członków, przede wszystkim na Mazurach, na Śląsku i na Pomorzu. Największą kongregację stanowiła gmina w mazurskiej wsi Zełwągi, liczącą w 1939 r. 157 członków. Gmina dysponowała własnym budynkiem kościelnym zbudowanym w 1929 r., który był pierwszym murowanym budynkiem Kościoła na obszarze środkowej Europy. Pomimo powojennych przemian politycznych i społecznych zełwąska gmina kontynuowała działalność religijną. Święci w Dniach Ostatnich zintegrowali się z nowymi mieszkańcami osiedlającymi się na Mazurach, zebrania kościelne odbywały się w j. polskim i były otwarte dla wszystkich. Formalna rejestracja kościoła nastąpiła na początku lat 60tych XX w. Na początku lat 70tych, na fali normalizacji stosunków pomiędzy PRL i RFN, większość zełwąskich członków opuściła Polskę. W 1971r. gmina w Zełwągach została rozwiązana. Kaplica przeszła w ręce parafii rzymskokatolickiej i nadal pełni funkcje religijne.
Pod koniec lat 60tych Towarzystwo Genealogiczne Stanu Utah, działając w imieniu Kościoła zainicjowało współpracę z polskimi archiwami państwowymi i kościelnymi w zakresie ochrony i mikrofilmowania archiwalnych zasobów metrykalnych. W 2000 r. Kościół ofiarował Archiwom Państwowym zakupione zagranicą Archiwum Potockich, liczący ponad 10 tys. stron zbiór 7 tys. 500 dokumentów historycznych, sporządzanych w okresie XV XIX w.
Według statystyk, w latach 70tych w Polsce mieszkało kilkudziesięciu Świętych w Dniach Ostatnich dzięki czemu Kościół mógł odzyskać status prawny. 24 sierpnia 1977 r. do Warszawy przyjechał Prezydent Kościoła Spencer W. Kimball i ponownie poświęcił Polskę dla prowadzenia kościelnej działalności religijnej. W 1980 r. w Warszawie zakupiono niewielki lokal przy ul. Nowy Świat 38, w którym przez kilka następnych lat odbywały się zebrania kościelne pod przewodnictwem par misjonarskich ze Stanów Zjednoczonych. W latach 19851990 do kościoła przystąpiło 230 osób.
Na przełomie lat 80tych i 90tych funkcjonowały gminy Kościoła w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Trójmieście. W późniejszym okresie powstały gminy w Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Kielcach, Lublinie i Białymstoku. Nowelizacja ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z końca lat 80tych umożliwiły Kościołowi sfinalizowanie rozmów z władzami administracyjnymi w sprawie zakupu działki i budowy kaplicy. W czerwcu 1989 r. podczas ceremonii położenia kamienia węgielnego pod budowę budynku kościelnego na warszawskiej Woli , członek Władz Kościoła Starszy Russel M. Nelson określił przyszłą kaplicę jako „ dom modlitwy, dom postu, dom nauki i chwał, cytadelę wiary w tym historycznym mieście i pełnym honoru kraju”.
1 lipca 1990 r. zorganizowana została Polska Warszawska Misja ogólnopolska kościelna jednostka administracyjna. Wzmożona działalność misjonarska i stabilizacja struktur organizacyjnych i administracyjna kościoła przyczyniły się do stopniowego wzrostu liczby wiernych. W latach 90tych liczba członków wzrosła do 1074 osób . 12 maja 2002 r. podczas konferencji kościoła w Warszawie zorganizowany został Polski Warszawski Dystrykt – jednostka administracyjna obejmująca swym zasięgiem terytorialnym kilka gmin w centralnej i północnej Polsce. W 2004 r. w warszawskiej kaplicy otwarto największe w Europie Środkowej kościelne Centrum Historii Rodziny. Centrum umożliwia zainteresowanym dostęp do zasobów genealogicznych z Biblioteki Historii Rodziny w Salt Lake City. W kolejnych latach otwarto jeszcze 3 placówki w Łodzi, Bydgoszczy i Wrocławiu.
W latach 2005 i 2014 utworzono kolejne dystrykty: w Katowicach i w Bydgoszczy. Obecnie funkcjonuje w Polsce 13 gmin wchodzących w skład 3 dystryktów. Członkowie kościoła pochodzą z kilkunastu krajów z różnych kontynentów i reprezentują różnorodne środowiska społeczne i zawodowe.
Afryka
Ogólna liczba członków Kościoła
849,568
Członkowie
2,721
Kongregacje
Misje
45Misje
Centra historii rodziny
Świątynie
6Świątynie
Azja
Ogólna liczba członków Kościoła
1,298,181
Członkowie
2,113
Kongregacje
Misje
45Misje
Centra historii rodziny
Świątynie
10Świątynie
Europa
Ogólna liczba członków Kościoła
507,748
Członkowie
1,296
Kongregacje
Misje
35Misje
Centra historii rodziny
Świątynie
14Świątynie
Ameryka Północna
Ogólna liczba członków Kościoła
9,637,503
Członkowie
18,423
Kongregacje
Misje
175Misje
Centra historii rodziny
Świątynie
120Świątynie
Oceania
Ogólna liczba członków Kościoła
599,065
Członkowie
1,308
Kongregacje
Misje
17Misje
Centra historii rodziny
Świątynie
11Świątynie
Ameryka Południowa
Ogólna liczba członków Kościoła
4,320,129
Członkowie
5,629
Kongregacje