Artykuły prasowe

Kościół rozpocznie produkcję nowych filmów o Księdze Mormona

Historie z Księgi Mormona ożyją dzięki nowej serii filmów produkcji Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Projekt ten jest realizowany w stanie Utah, a jego zakończenie ma nastąpić za sześć lat.

W czerwcu br. w pobliżu planu filmowego przedstawiającego Jerozolimę, mieszczącego się w miejscowości Goshen w centralnej części stanu Utah, rozpoczęły się zdjęcia filmowe z udziałem aktorów będących członkami Kościoła, 6 reżyserów, 75 członków ekipy oraz ekspertów technicznych. W tym roku zaplanowano 35 dni zdjęciowych. Większość będzie zrealizowana przed końcem lipca.

Przywódcy Kościoła mają nadzieję, że filmowa biblioteka o Księdze Mormona zbliży ludzi do Boga i Jezusa Chrystusa, pomoże im zrozumieć doktryny nauczane w tym tomie Pism Świętych oraz natchnie ich, by poprawili jakość swego życia.

 

„[Wspomniane filmy] dadzą […] [widzom] możliwość lepszego poznania Chrystusa i głębszego poczucia Bożej miłości, gdy będą identyfikować się z przedstawianymi postaciami, dostrzegą siebie w prezentowanych historiach i poczują moc doktryny i nauk zawartych w tej natchnionej księdze” — wyjaśniła Siostra Reyna I. Aburto, druga doradczyni w Generalnym Prezydium Stowarzyszenia Pomocy i członkini komitetu zawiadującego tym projektem.

„Księga Mormona to zaprawdę kolejne świadectwo o Jezusie Chrystusie, a tym samym stanowi sedno i kamień zwornikowy naszej wiary i religii” — powiedział Starszy Christoffel Golden, Siedemdziesiąty i dyrektor wykonawczy departamentu ds. kapłaństwa i rodziny.

„To nigdy nie zastąpi czytania Księgi Mormona — powiedział Blair Treu, reżyser dwóch pierwszych odcinków. — Chcemy, aby te [filmy] zapewniały rozrywkę. Chcemy, aby były interesujące. Przyświeca nam jednak inny cel. Usiłujemy przekazać bardzo ważną historię za pomocą rozpoznawalnych postaci, które wszyscy znamy i kochamy oraz próbujemy zrobić to w taki sposób, aby dotarło to do ludzi”.

„Mamy nadzieję, że sposób, w jaki podchodzimy do produkcji, reżyserii i gry aktorskiej, przyciągnie ludzi do tej księgi, aby podczas lektury bardziej zgłębili jej treść” — powiedział Starszy Kim B. Clark, Siedemdziesiąty.

„Projekt ten przyczynił się do tego, że pisma święte faktycznie ożyły — powiedział producent Aaron Merrell. — Wydarzenia te miały miejsce, a ich uczestnikami byli autentyczni ludzie. Przeszli oni przez prawdziwe trudności, wyzwania i różne doświadczenia życiowe. Po prostu niesamowicie jest widzieć jak ten projekt się odbywa, to, jak wszyscy ciężko pracują i jak aktorzy świetnie sobie radzą. Widać wielką pasję i miłość”.

W filmach o Księdze Mormona będzie zróżnicowana obsada mężczyzn, kobiet i dzieci. „Przeżywamy coś bardzo emocjonującego. Nie jesteśmy tylko aktorami, którzy nauczyli się swych kwestii” — wyjaśnił Rick Macy, odgrywający rolę Lehiego, starożytnego proroka, który wyprowadza swoją rodzinę z Jerozolimy. „O wiele więcej nauczyłem się o Lehim i zdaje się, jakbym dotychczas go nie doceniał, a teraz jest on jednym z moich najbardziej ulubionych proroków, gdyż tak wiele przeszedł w życiu — powiedział Rick Macy — Interesuje mnie ten człowiek”.

Jackson Vanderwerken, który debiutuje w filmie jako Nefi, syn Lehiego, będący ważną postacią w Księdze Mormona, powiedział: „To jakby przeżywać życie kogoś, o kim się od zawsze czyta”.

Tatum Chiniquy, która gra rolę żony Nefiego, powiedziała: „Tworzymy coś, co jest niezwykle wyjątkowe dla tak wielu ludzi. Uczyłam się o tym od dzieciństwa, a teraz sprawiam, że te historie ożywają, są realistyczne i będzie można się do nich odnieść. […] Mam nadzieję, że ludzie będą uczyć się od tej rodziny”.

Siostra Aburto dodała: „Ten projekt pomoże współczesnym kobietom dostrzec siebie w tych historiach, w których kobiety i mężczyźni naradzają się razem podczas prób i osobistych podróży wiary”.

W 2017 roku na planie filmowym oprócz obsady głównych aktorów będzie 150 statystów, pięć wielbłądów, cztery osły, jak też kozy, owce i konie. Producenci dołożyli również starań, aby plan filmowy był realistyczny, gromadząc autentyczne rekwizyty i przedmioty z całego świata. Informacje o obsadzie dostępne są on-line.

„Nie jest tutaj tak uroczo — powiedziała Becky Swasey, która podczas produkcji na planie filmowym zajmuje się charakteryzacją i fryzurami aktorów. — Jest gorąco, są węże i skorpiony, oparzenia słoneczne, wiatr, brak cienia, ale w sumie jest fantastycznie”.

Premiera pierwszych filmów o Księdze Mormona jest zaplanowana na jesień 2018 r. Filmy będą kręcone w różnych lokalizacjach Ameryki Północnej. W filmach tych zostanie przedstawionych około 60% zawartości z rozdziałów Księgi Mormona.

Seria filmów o Księdze Mormona będzie podobna do „ ” [Filmy biblijne o życiu Jezusa Chrystusa], których produkcję ukończono w 2016 r. Po zakończeniu projektu, biblioteka filmowa o Księdze Mormona będzie zawierała do 180 krótkich filmów trwających od trzech do pięciu minut, jak też około 60 filmów trwających od dziesięciu do dwudziestu minut. Producenci zadbali o to, aby scenariusz pozostał wierny tekstowi Księgi Mormona, ale dodano dialogi, które pomogą przedstawić historie zawarte w tej księdze.

Seria filmów o Księdze Mormona powstaje w języku angielskim. Z czasem będą one dostępne w innych językach.

Filmy te będą dostępne na nowym kanale YouTube’a Book of Mormon Video [Filmy o Księdze Mormona], na platformach LDS.org, Mormon Channel i w działających już aplikacjach Księga Mormona i Biblioteka ewangelii, dostępnych do użytku na zajęciach w Kościele, w pracy misjonarskiej i w domach członków Kościoła do oglądania wspólnie z rodziną, jak i indywidualnie. Po złożeniu prośby, na potrzeby projektów niekomercyjnych, będzie można uzyskać dostęp do fragmentów materiałów filmowych oraz zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

                        

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.