Temat

Plac Świątynny

Zlokalizowany w centrum śródmieścia Salt Lake City historyczny Plac Świątynny, jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w stanie Utah, przy którym znajduje się światowa siedziba władz naczelnych Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Przewodnicy mówiący w 30 językach oferują darmowe zwiedzanie Placu Świątynnego. Turystów z całego świata przyciągają słynne biblioteki naukowe, działalność kulturalna oraz historyczne budynki znajdujące się na powierzchni 14 hektarów. W centrum placu znajduje się Świątynia Salt Lake, której budowa zajęła 40 lat. Ponieważ świątynia nie jest dostępna do zwiedzania, odwiedzający mogą udać się do Tabernakulum Salt Lake, które zostało zbudowane w 1867 r. Tabernakulum mieści 2900 osób i jest miejscem różnorodnych religijnych i społecznych wydarzeń. Jest siedzibą światowej sławy Mormońskiego Chóru Tabernakulum. Próby chóru są otwarte dla publiczności.

Na Placu Świątynnym znajdują się dwa Centra dla odwiedzających, gdzie poprzez wystawy i filmy ludzie mogą dowiedzieć się więcej o wierzeniach Świętych w Dniach Ostatnich. W Północnym centrum dla odwiedzających znajduje się ponad 3 metrowa replika pomnika Chrystusa, którego autorem był Bertel Thorvaldsen. Na wystawie w Południowym centrum dla odwiedzających znajduje się pomniejszony model Świątyni Salt Lake umożliwiający wgląd do wnętrza historycznego budynku.

Na zachodnią część Placu Świątynnego udają się wszyscy zainteresowani genealogią, gdyż tam znajduje się Biblioteka Historii Rodziny, największa tego typu biblioteka na świecie. Jest tam również Muzeum Historii Kościoła, które poprzez wystawy edukacyjne i programy przybliża historię ogólnoświatowego Kościoła. Wstęp do tych budynków jest bezpłatny i możliwy dla wszystkich. Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy o historii mormonizmu mogą również odwiedzić Bibliotekę Historii Kościoła, która znajduje się w północno-wschodniej części Placu Świątynnego.

We wschodniej części Placu Świątynnego stoi 28-piętrowy Budynek biurowy Kościoła, który został zbudowany w 1972 r. Jest to najwyższy budynek w Salt Lake City, a osoby odwiedzające mogą udać się na taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Obok Budynku biurowego Kościoła znajduje się Administracyjny budynek Kościoła, który został zbudowany w 1917 r. W budynku tym mieszczą się biura obecnych przywódców Kościoła i nie jest dostępny do zwiedzania.

Ulubionym miejscem turystów jest stuletni Budynek ku pamięci Józefa Smitha, który dawniej był Hotelem Utah. W tym wspaniałym starym budynku znajdują się trzy restauracje, wiele sal bankietowych i przestrzeń biurowa dla pracowników Kościoła. Odwiedzający mogą również za darmo obejrzeć film zatytułowany Józef Smith, Prorok Przywrócenia, poświęcony pierwszemu prezydentowi Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

W północnej części Placu Świątynnego znajduje się Centrum Konferencyjne— jedno z największych audytorium na świecie, mogące pomieścić 21 000 osób. Budynek ukończony w 2000 r. jest używany podczas kościelnych konferencji generalnych, które odbywają się dwa razy w roku i są transmitowane na cały świat. Centrum Konferencyjne jest również miejscem koncertów i przedstawień, w tym Koncertów Bożonarodzeniowych Mormońskiego Chóru Tabernakulum. Inną popularną tradycją świąteczną na Placu Świątynnym są doroczne pokazy iluminacji lampek choinkowych.

Osoby odwiedzające Plac Świątynny mogą cofnąć się w przeszłość, przekraczając próg dwóch pobliskich domów z połowy XIX w., w których mieszkał Prezydent Kościoła Brigham Young i jego rodzina. Bez opłat można zwiedzić Beehive House, a restauracja Lion House serwuje domowe posiłki.

Podróżni, którzy mają przerwę w podróży na międzynarodowym lotnisku Salt Lake, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu na Plac Świątynny i zwiedzić okolicę podczas oczekiwania na następny lot.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.