Artykuły prasowe

Mormoński Chór Tabernakulum śpiewa na inauguracji prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych

 

W piątek 20 stycznia 2017 r. Mormoński Chór Tabernakulum wystąpił w Waszyngtonie na 58. ceremonii inauguracyjnej prezydenta Stanów Zjednoczonych. Występowi chóru podczas ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Donalda J. Trumpa i wiceprezydenta Michaela R. Pence’a akompaniowała orkiestra “The President’s Own®” United States Marine Band®.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Mormoński Chór Tabernakulum znów śpiewał podczas inauguracji. Występy są częścią historii Ameryki, a muzyka jest jest niezwykle piękna” – powiedział Jason Goodman z prezydenckiego komitetu inauguracyjnego.

Mark Wilberg, dyrektor artystyczny chóru który dyrygował wykonaniem utworu „America the Beautiful” we własnej aranżacji, powiedział: „Słowa napisała Katharine Bates w 1893 r. Ta wspaniała pieśń nawiązuje do naszego wielkiego dziedzictwa i naszego potencjału jako wielkiego narodu”.

Przyjąwszy zaproszenie prezydenckiego komitetu inauguracyjnego, 215 śpiewaków z 360-osobowego chóru, ambasadorowie dobrej woli Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przybyło z Salt Lake City do stolicy kraju, aby wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu. Podczas koncertu pod gołym niebem śpiewacy byli ubrani w płaszcze i golfy w kolorze kremowym oraz czerwone szaliki.

„Występ na inauguracji jest dla nas okazją do służenia temu wielkiemu krajowi – Stanom Zjednoczonym; okazją do dzielenia się uzdrawiającym i potężnym przesłaniem muzyki z całym światem” – powiedział Ron Jarrett, prezydent chóru.

W uroczystości uczestniczyli także Starszy D. Todd Christofferson i Starszy Gary E. Stevens z Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła. Udział przedstawicieli władz Kościoła w inauguracji jest kontynuacją tradycji popierania wolności i swobód, norm oraz procesu, który umożliwia przekazywanie władzy w sposób pokojowy zgodnie z zapisami amerykańskiej konstytucji.

„Występy na inauguracjach są tradycją rodzinną” – powiedział chórzysta, Richard Bigler. „Moi rodzice i bracia śpiewali w chórze przez 20 lat. Występowali na inauguracjach George’a H. W. Busha i Ronalda Reagana. Jestem podekscytowany faktem bycia częścią rodzinnej tradycji”.

„Pracowałam dla administracji Busha i Clintona, to jest czwarta inauguracja, w której uczestniczę” – powiedziała śpiewaczka Caroline Marriott. „Czuję się zaszczycona, że pełnienię rolę ambasadora dobrej woli w tej organizacji”.

       

Występ chóru na ceremonii zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych jest siódmym występem na uroczystościach inauguracyjnych.

W 2001 i w 1981 r. chór śpiewał podczas defilad inauguracyjnych towarzyszących objęciu urzędu prezydenckiego przez George’a W. Busha i Ronalda W. Reagana, a w 1989 r. wystąpił na Kapitolu podczas ceremonii zaprzysiężenia George’a H.W. Busha. 30-osobowy chór uczcił występem w Białym Domu modlitwę inauguracyjną Richarda M. Nixona. Chór występował także na inauguracji prezydenta Lyndona B. Johnsona w 1965 roku. Prezydent Ronald Reagan, słuchając śpiewu popisowego utworu chóru - „Hymnu Bojowego Republiki” ( Battle Hymn of the Republic), określił go mianem „chóru Ameryki”. Zaś prezydent George H.W. Bush, podczas zaprzysiężenia do urzędu w 1989 roku, nazwał chór „ skarbem narodowym”. 

Amerykańska Orkiestra Marynarki Wojennej (The United States Marine Band®) prowadzona przez podpułkownika Jasona K. Fettiga, została utworzona na mocy aktu Kongresu w 1798 roku. Jest uważana za najstarszą amerykańską profesjonalną organizację muzyczną. We wrześniu 2014 r. Orkiestra i Chór Tabernakulum wykonali  wspólnie dwa utwory w Salt Lake City podczas transmisji programu „Muzyka i Słowa” (Music & the Spoken Word). 

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.