Artykuły prasowe

Pomoc humanitarna w Europie w 2023 r.

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich współpracuje z organizacjami humanitarnymi w całej Europie, aby nieść ulgę cierpiącym i potrzebującym. W związku z obchodzonym na całym świecie 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej, Pierwsze Prezydium Kościoła przedstawiło podsumowanie działań humanitarnych zrealizowanych w 2023 r. Kraje i beneficjenci w Europie otrzymali w ubiegłym roku wiele pomocy i wsparcia. 

Eric Rottermann, kierownik ds. pomocy humanitarnej w Obszarze Europy Środkowej, nadzoruje te projekty, z których wiele jest wciąż w toku. Powiedział: „Widok tego, co można osiągnąć dzięki hojnym darowiznom i nakładom czasu pracy zwykłych członków Kościoła, jest hipnotyzujący. Każdy zrealizowany projekt jest kolejnym znakiem ogromnej miłości Boga do Jego dzieci”. 

W 2023 roku działalność humanitarna Kościoła w Europie koncentrowała się przede wszystkim na pomocy ludności dotkniętej konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi. Wiele osób potrzebowało schronienia i innych elementów niezbędnych do życia, a także opieki w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego. 

Pierwsze Prezydium oświadczyło: „Kiedy Jezus Chrystus był na ziemi, przekazał dwa największe przykazania: by miłować Boga i by „[miłować] bliźniego swego jak siebie samego” (Ew. Mateusza 22:39). Kiedy staramy się okazać naszą miłość do Boga, nasze serca naturalnie zwracają się ku dobru innych. Sam Chrystus dał przykład miłości bliźniego, uzdrawiając chorych, karmiąc głodnych, odziewając nagich i troszcząc się o bezbronnych”.  

Poniżej podsumowanie pomocy udzielonej w Europie w 2023 r. w ramach kontynuacji uświęconego dzieła opieki nad potrzebującymi.  

79 projektów reagowania kryzysowego
Po zniszczeniach spowodowanych przez potężne trzęsienia ziemi w lutym, Kościół nawiązał współpracę z tureckim Urzędem ds. Katastrof i Zarządzania Kryzysowego oraz tureckim Ministerstwem Zdrowia, aby zapewnić ocalałym pomoc na szeroką skalę. W wyniku tej współpracy zorganizowano pięć mobilnych szpitali i 500 kontenerów mieszkalnych, a także dostarczono żywność, wodę i środki higieniczne, aby pomóc tysiącom osób i rodzin. 

242 projekty pomocy zagrożonym grupom ludności
W pewnych rejonach Europy w 2023 r. wzrosła liczba osób mających trudności z utrzymaniem miejsca zamieszkania — z powodu konfliktów lub wyzwań osobistych. Kościół zareagował na tę sytuację, realizując kilka projektów dotyczących bezdomności. Wśród nich znalazła się akcja we Włoszech we współpracy z Progetto Arca, w ramach której dostarczano odzież i żywność. Dzięki mobilnej kuchni można było dostarczać ciepłe posiłki potrzebującym w siedmiu miastach. 

37 projektów reagowania kryzysowego skupionych na pomocy przesiedleńcom
W związku z trwającym konfliktem w Ukrainie Kościół oferował pierwszą pomoc psychologiczną i wsparcie emocjonalne ofiarom przemocy i przesiedleńcom. Wolontariusze z Kościoła w Portugalii przygotowywali również wstążki świadomości związane z badaniami nad rakiem piersi. W Rosji Kościół przekazał urządzenia wspomagające dzieci z wadami wzroku i zaburzeniami mowy. 

Członkowie i przywódcy Kościoła są świadomi ludzkich wyzwań na całym świecie. Poniżej przedstawiono podsumowanie pomocy świadczonej na całym świecie w 2023 roku. 

Ogólnoświatowe działania pomocowe 

4119 projektów pomocy humanitarnej w 2023 r. 

1,36 miliarda dolarów wydatków 

6,2 mln godzin wolontariatu 

191 krajów i terytoriów, w których realizowano projekty 

7 959 670 członkiń Stowarzyszenia Pomocy na całym świecie 

11 368 misjonarzy zajmujących się pomocą wzajemną i samowystarczalnością  

206 projektów związanych z zapewnieniem czystej wody, higieny i warunków sanitarnych 

921 projektów pomocy kobietom i dzieciom 

374 projekty poświęcone bezdomnym 

415 projektów pomocy doraźnej 

113 projektów reagowania kryzysowego poświęconych przesiedleńcom 

601 projektów opieki zdrowotnej 

64 projekty związane z mobilnością 

530 projektów bezpieczeństwa żywnościowego 

„Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z profesjonalnymi organizacjami, które podzielają naszą wizję opieki nad potrzebującymi”, powiedział Przewodniczący Biskup Kościoła, Gérald Caussé. „Ta współpraca umożliwia nam rozszerzanie zasięgu działań na cały świat, w miarę jak naśladujemy Jezusa Chrystusa, aby kochać i służyć naszym bliźnim”. 

Pełne 43-stronicowe podsumowanie jest dostępne w 17 językach na stronie internetowej Caring.ChurchofJesusChrist.org. Realizacja wielu projektów wymienionych w podsumowaniu jest możliwa dzięki współpracy z takimi organizacjami jak, między innymi: WaterAid, UNICEF, World Food Programme, Water for People, ShelterBox i nie tylko. 

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.