Artykuły prasowe

Bony żywnościowe i zupa dla ukraińskich uchodźców w Polsce 

Gift a Meal

Używając food trucka Harez Parwani utworzył stowarzyszenie Gift a Meal [Podaruj posiłek], które było jednym z pierwszych charytatywnych dostawców żywności dla uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako polska organizacja non-profit po rozpoczęciu konfliktu w Ukrainie. Zapewniało posiłki 8 000 uchodźców dziennie, a obecnie prowadzi działalność charytatywną w Krakowie.  W marcu 2024 roku Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich współpracował z tą organizacją, aby dostarczać pełnowartościową zupę nowym uchodźcom w punktach zbiórki oraz bony żywnościowe dla osób przebywających obecnie w schroniskach.  

Gift_A_Meal_01.jpeg
Gift_A_Meal_01.jpeg
Pojemniki z zupą gotowe do dostawy. © 2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Harez Parwani zdał sobie sprawę, że niektóre schroniska zapewniają tylko jeden posiłek dziennie, co sprawia, że uchodźcy są uzależnieni od zewnętrznych źródeł żywności. W marcu 2022 roku otworzył restaurację Złote Serce, oferując bony żywnościowe, które można było zrealizować w jego restauracji. Były one przygotowane dla osób, które potrzebowały posiłku dla siebie lub swoich rodzin.  Obecnie zatrudnia ukraińskie uchodźczynie, które mogą lepiej zadbać o potrzeby swoich rodzin i uczą się, jak działa restauracja. Viktoria Klymovets, jedna z kobiet zatrudnionych w restauracji, powiedziała: „Opieka nad moimi dziećmi jest dla mnie najwyższym priorytetem. Ciężko pracuję, aby je utrzymać”.  Jej współpracowniczka, Natalia Boriak, dodała: „Ta praca pozwala mi zmieniać świat na lepsze. Chcę pomagać swoim rodakom”.   

Gift_A_Meal_02.png
Gift_A_Meal_02.png
Natalia Boriak i Viktoria Klymovets. © 2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Do zakończenia projektu w czerwcu 2024 roku dostarczono łącznie 600 porcji zupy i 1 200 bonów żywnościowych.   Bony oferowały rzadką okazję do spożycia posiłku i napoju w restauracji z rodziną i innymi uchodźcami w przyjemnym środowisku poza schroniskiem. Pomogło to przywrócić odrobinę normalności i godności w życiu uchodźców.  

giftameal04
giftameal04
Harez Parwani, właściciel Złotego Serca, przed muralem w restauracji. © 2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Urodzony w Afganistanie, Harez Parwani dorastał w Holandii, a następnie przeprowadził się do Polski.   Zapytany o swoje przemyślenia, powiedział: „Jestem wdzięczny za możliwość wyciągania pomocnej dłoni. Pochodzę z rodziny imigrantów i zdaję sobie sprawę, że nie byłbym tu, gdzie jestem dzisiaj, bez pomocy, którą otrzymaliśmy”.   

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.