Dla ponad 16 milionów świętych w dniach ostatnich na całym świecie Konferencja Generalna (która odbyła się 6–7 października 2018 r.) to czas na umocnienie oddania się naukom Chrystusa — jak podkreślali w swoich przemówieniach Prezydent Russell M. Nelson, światowy przywódca Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, i inni mówcy. Członkowie Kościoła w Europie oglądali sesje konferencji we własnych domach przez Internet oraz w domach spotkań.
Prezydent Nelson podkreślił ważność używania poprawnej nazwy Kościoła i postępowania zgodnie z zasadami Chrystusowymi. Przemawiając podczas niedzielnej sesji porannej, powiedział: „Dla większości świata Kościół Pana jest obecnie ukryty pod nazwą ‘Kościoła mormonów’. Jednak my, członkowie Kościoła Pana, wiemy, kto stoi na jego czele: sam Jezus Chrystus”.
„Jeśli dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić poprawną nazwę Kościoła Pana, Ten, do którego Kościół ten należy, wyleje Swoją moc i błogosławieństwa na głowy świętych w dniach ostatnich w taki sposób, jakiego nigdy jeszcze nie doświadczyliśmy”, powiedział Prezydent Nelson. „Posiądziemy wiedzę i moc Boga, które pomogą nam ponieść błogosławieństwa przywróconej ewangelii Jezusa Chrystusa do każdego narodu, plemienia, języka i ludu oraz przygotować świat na Drugie Przyjście Pana”.
W duchu wskazówek Prezydenta Nelsona światowej sławy Mormoński Chór Tabernakulum, którego mecenasem jest Kościół, zmienia nazwę na „The Tabernacle Choir at Temple Square” [Chór Tabernakulum z Placu Świątynnego]. Kierownik chóru, Ron Jarrett, powiedział: „Zawsze byliśmy ludźmi patrzącymi w przyszłość i skupiamy się na tym, co się nie zmienia: światowej klasie zdolnościach muzycznych, inspirujących aranżacjach i programie oraz cotygodniowych transmisjach ‘Muzyka i słowa’, kontynuując tradycję, która rozpoczęła się 90 lat temu”.
Kościół ogłosił też nowe, zrównoważone podejście do nauczania ewangelii w domu oraz w kościele, w tym nowy plan spotkań niedzielnych w domach spotkań świętych w dniach ostatnich — dwugodzinny czas na oddawanie czci Bogu i na lekcje. Jest to część wysiłków zmierzających do wzmocnienia rodzin i poszczególnych osób poprzez skupiony na domu i wspierany przez Kościół plan uczenia się doktryny, wzmacniania wiary i pielęgnowania osobistego, bardziej oddanego wielbienia Boga.
Ogłoszono budowę dwunastu nowych świątyń w następujących miejscach: w Mendozie w Argentynie; Salvadorze w Brazylii; w Yuba City w Kalifornii w USA; w Phnom Penh w Kambodży; Praii w Republice Zielonego Przylądka; Yigo w Guamie; Puebla w Meksyku; Auckland w Nowej Zelandii; Lagos w Nigerii; Davao na Filipinach; San Juan w Puerto Rico; oraz w hrabstwie Washington w Utah w USA. Święci w dniach ostatnich traktują świątynie jako „Dom Pana” — najświętsze miejsce na ziemi. Bardzo się różnią od tysięcy zwykłych kaplic czy domów spotkań na całym świecie, które są wykorzystywane do niedzielnych nabożeństw.
Podczas ogólnoświatowej sesji kobiet Siostra Joy D Jones, Generalna Prezydent kościelnej organizacji dla dzieci (Organizacji Podstawowej) nawoływała kobiety, aby poważniej skupiły się na powodach służby, którą wykonują na rzecz rodziny, przyjaciół, społeczności i Kościoła. „Gdy skupimy się na wszystkim, co zrobił dla nas Bóg, nasza służba będzie wypływać z wdzięczności”, nauczała. „Gdy będziemy mniej martwić się o to, co sami mamy z naszej służby, zdamy sobie sprawę, że głównym jej celem jest umieścić Boga na pierwszym miejscu”. Dodała: „Możemy sprawić, że każda czynność z naszej listy zadań do wykonania będzie sposobnością, by Go wychwalać […]. Gdy służba Bogu staje się naszym głównym życiowym priorytetem, zatracamy siebie i ostatecznie znajdujemy siebie”.
Podczas uwag na zakończenie Prezydent Russell M. Nelson zachęcał członków Kościoła, aby „napawali się słowem Pana i stosowali Jego nauki w […] osobistym życiu”. Powiedział: „Zapewniam was, że w Kościele stale mamy objawienia i to się nie zmieni […]. Błogosławię was zwiększoną wiarą w Niego i w Jego święte dzieło, wiarą i cierpliwością, by przetrwać wasze osobiste wyzwania w życiu”.
Misjonarze święci w dniach ostatnich przybyli do Europy po raz pierwszy w 1837 roku. Obecnie ponad pół miliona członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich mieszka na kontynencie europejskim w ponad 40 krajach i terytoriach.