Temat

Chór Tabernakulum z Placu Świątynnego

Chór Tabernakulum z Placu Świątynnego, jeden z najstarszych i największych chórów na świecie, występował przed prezydentami USA, sprzedał miliony płyt, zdobył mnóstwo nagród i zachwyca publiczność w wielu krajach.

Chór ma siedzibę w Salt Lake City w Stanie Utah, gdzie znajdują się władze naczelne Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Chór składa się z 360 śpiewaków–wolontariuszy w wieku od 25 do 60 lat, którzy są członkami Kościoła. Każdego tygodnia spotykają się na próbach i występach, podczas których często towarzyszy im Orkiestra z Placu Świątynnego.

Chór Tabernakulum z Placu Świątynnego został założony w połowie XIX wieku jako Mormoński Chór Tabernakulum. Mały chór po raz pierwszy zaśpiewał 22 sierpnia 1847 r. na konferencji Kościoła. Miało to miejsce zaledwie 29 dni po przybyciu pierwszych pionierów do Doliny Salt Lake i założeniu tam osady.

Na wschód od Świątyni Salt Lake znajduje się historyczne mormońskie Tabernakulum, które jest siedzibą chóru. Nazwa Chóru Tabernakulum wywodzi się od nazwy tej budowli.

W tym wielkim audytorium chórowi towarzyszą organy składające się z 11.623 piszczałek, z których wyróżniające się pozłacane piszczałki zostały wykonane z okrągłych belek ręcznie rzeźbionych w drewnie pochodzącym ze stanu Utah. Piszczałki z oryginalnych organów, zbudowanych w 1867 r., działają do dzisiaj.

Chór jest najbardziej znany z cotygodniowego niedzielnego programu Music and the Spoken Word [Muzyka i Słowa], transmitowanego z Placu Świątynnego w Salt Lake City. Ten program jest najdłużej nieprzerwanie nadawaną audycją w Ameryce.

Ronald Reagan, który był prezydentem Stanów Zjednoczonych od 1981 do 1889 r., nazwał Chór Tabernakulum z Placu Świątynnego „Chórem Ameryki”, gdy w 1981 r. chór śpiewał na jego zaprzysiężeniu.

Przez lata trasy koncertowe chóru obejmowały występy w największych audytoriach Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji i Pacyfiku.

W czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City, które odbyły się w dniach od 8 do 24 lutego 2002 r., chór wystąpił podczas oficjalnej ceremonii zamknięcia.

Płyty chóru zdobyły dwukrotnie status platynowego, a pięciokrotnie — złotego albumu. Została również przyznana nagroda Grammy za wykonanie „Battle Hymn of the Republic”. Chór dokonywał nagrań z najlepszymi orkiestrami świata, włączając w to Orkiestrę Philadelphii, Filharmoniczną Orkiestrę Nowego Jorku i Orkiestrę Symfoniczną Jerozolimy.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.