Artykuły prasowe

Żywe dziedzictwo: Jak Gail „Cukierkowy bombowiec” Halvorsen nadal żyje w pamięci Niemców

Historia odkupienia, wiary i wpływu na pokolenia

Świat pamięta Gaila Halvorsena jako „Cukierkowego bombowca”, dowódcę, lotnika, inżyniera statków kosmicznych i naukowca. Jednak dla Denise Williams był „tatą”. Jeszcze przed śmiercią ojca w 2022 r. Denise Williams wraz z rodzeństwem stanęła przed zadaniem podtrzymania i kontynuowania jego dziedzictwa. Jako wierny członek Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich Gail Halvorsen był oddany służbie swojemu krajowi i chętnie opowiadał o „lekcjach wyciągniętych z życia” osobom w swoim otoczeniu.

LivingLegacy_01.jpeg
LivingLegacy_01.jpeg
Denise Williams i jej zmarły już ojciec Gail Halvorsen2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Po II wojnie światowej Niemcy leżały w gruzach, a niechęć do ich obywateli była powszechna. W obliczu tej nieufności w czerwcu 1948 roku Związek Radziecki przeprowadził blokadę Berlina Zachodniego. Skłoniło to Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone do zainicjowania berlińskiego mostu powietrznego w celu zapewnienia środków do życia dla 2,5 miliona głodujących berlińczyków. 

Wielu żołnierzy alianckich, w tym Gail Halvorsen, który na wojnie stracił przyjaciela, pałało gniewem wobec Niemców. Nie wiedząc, jak zareaguje na widok Niemców podczas pierwszego transportu, był zaskoczony, gdy przyjęto go z wyciągniętymi rękami i łzami wdzięczności. Denise Williams wspomina słowa ojca: „W tym momencie przebaczyłem w sercu całą złość, którą odczuwałem wcześniej. Dlaczego tak się stało? Jak to było możliwe? Stało się tak, ponieważ naszą wspólną misją było niesienie ratunku ludziom”. Dla Gaila Halvorsena akt zjednoczenia się w służbie potrzebującym sprawił, że zaczął on ponownie postrzegać naród niemiecki jako ludzi. Ta interakcja zainspirowała rozmowę, która doprowadziła do słynnej inicjatywy polegającej na zrzucaniu berlińskim dzieciom słodyczy z lądujących w mieście transportowych samolotów, z której jest tak dobrze znany.

Zapytana o główne przesłania z historii jej ojca, Denise Williams wyjaśniła, że„jest to historia o przebaczeniu”. Historia Gaila Halvorsena „jest historią o ewangelii, a nie tylko opowieścią o bohaterze wojennym”. David Williams dodał, że Gail Halvorsen „był mężem na wzór Chrystusa, człowiekiem wiary, który przekazywał światło Chrystusa do życia innych ludzi”. Zmaganie się ze sprzecznymi uczuciami w imię wyższego celu, jakim jest miłość i współczucie, to zaledwie niewielka część tego, czego można się nauczyć z życia Gaila Halvorsena i zasad, których nauczał.

LivingLegacy_02.jpeg
LivingLegacy_02.jpeg
Starszy i Siostra Williamsowie stoją w lokalnej kaplicy świętych w dniach ostatnich w Hanowerze2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

W Księdze Mormona — tomie pism świętych używanych przez świętych w dniach ostatnich w dodatku do Biblii — przywódca imieniem król Beniamin wygłosił swojemu ludowi kazanie, w którym zadał pytanie: „Oto czyż nie jesteśmy wszyscy żebrakami?”. Społeczeństwo często maluje doskonały obraz pełen nierealistycznych oczekiwań, ale ostatecznie ludzką naturą jest pragnienie bycia zauważonym i podniesionym na duchu w obliczu zmagań. Podczas swojej pierwszej interakcji z narodem niemieckim podczas berlińskiego mostu powietrznego Gail Halvorsen postrzegał Niemców jako jednostki, którym może pomóc i błogosławić, a nie jako byłych wrogów. Ta perspektywa współczucia i służby stanowi podstawę dziedzictwa Halvorsena — dziedzictwa, które Denise i David Williamsowie zobowiązali się zachować w pamięci.

LivingLegacy_03.jpeg
LivingLegacy_03.jpeg
Pokój spotkań młodych dorosłych, w którym Williamsowie służą w Hanowerze2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Nazywając to swoim „świętym obowiązkiem”, Denise Williams podjęła się organizowania i rozpowszechniania dokumentów oraz przekazywania rzeczy należących do Gaila Halvorsena wśród różnych organizacji historycznych. Bierze także udział w konferencjach i wydarzeniach, podczas których niegdyś przemawiał jej ojciec, opowiadając o jego historii i, co ważniejsze, o jego dziedzictwie wiary i służby na wzór Chrystusa. Williamsowie służą obecnie jako misjonarze Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w hamburskiej misji w Niemczech. Ze względu na swoją nową rolę w charakterze misjonarzy używają teraz tytułu Starszego i Siostry z szacunku dla swojego powołania. Mieszkający teraz w Hanowerze Williamsowie służą młodym dorosłym i pomagają w lokalnej kongregacji, kontynuując zapoczątkowaną przez Gaila Halvorsena misję służby i współczucia.

W indywidualistycznym i egocentrycznym świecie przekazywanie lekcji zaczerpniętych z życia naszych przodków staje się coraz ważniejsze. Dla Starszego i Siostry Williamsów pomoc narodowi niemieckiemu to nie tylko rozdział w historii rodziny, ale kontynuacja trwałego wpływu Gaila Halvorsena.  Podobnie jak Jezus Chrystus, Gail Halvorsen przez całe życie czynił dobro i służył bliźnim. Jego trwałe dziedzictwo stanowi potężne przypomnienie, aby patrzeć poza etykiety, postrzegać i kochać ludzi jako jednostki oraz pamiętać o pytaniu: „Oto czyż nie jesteśmy wszyscy żebrakami?”.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.