Artykuły prasowe

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald J. Trump zwiedza Welfare Square w Salt Lake City

„Jesteśmy z was naprawdę dumni. Nikt nie robi czegoś takiego, jak wy”. Te słowa padły z ust Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda J. Trumpa podczas jego pierwszej  wizyty w Salt Lake City od czasu objęcia prezydentury w 2016 roku. 4 grudnia br. Prezydent Trump spotkał się z przywódcami Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Welfare Square - kompleksie zakładów przetwórczo-magazynowych w kórych są przetwarzane i składowane artykuły spożywcze przeznaczone dla potrzebujących.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych został powitany przez prezydenta Henry’ego B. Eyringa z Pierwszego Prezydium Kościoła, prezydenta Russella M. Nelsona z Kworum Dwunastu Apostołów, biskupa Géralda Caussé z Przewodniczącej Rady Biskupiej oraz siostrę Jean B. Bingham, generalną prezydent Stowarzyszenia Pomocy.

Przywódcy Kościoła towarzyszyli prezydentowi Trumpowi podczas zwiedzania magazynu biskupa oraz piekarni Deseret, opowiadając o obiektach i programach związanych z pomocą wzajemną, które mają służyć osobom potrzebującym na całym świecie, bez względu na ich wyznanie religijne. Prezydent obserwował, w jaki sposób realizowane jest zamówienie na żywność dla osób potrzebujących.

„Znajdujemy się w miejscu, w którym gromadzimy żywność i materiały dla osób dotkniętych ubóstwem”, wyjaśniał prezydent Eyring. „To prosty przykład tego, co robimy na całym świecie. Takie działanie wynika z naszego poczucia obowiązku przed Bogiem, by troszczyć się o ludzi, którzy bez naszej pomocy przeżyliby życiową tragedię z powodu ubóstwa lub głodu”.

W czasie zwiedzania piekarni prezydent zaprosił pracujących tam wolontariuszy do wyjścia na zewnątrz, by wymienić z nimi uściski dłoni i zrobić zdjęcia.

Wypowiadając się o Kościele, Prezydent Trump powiedział:

„To fascynujące. To, co robicie, ma niewyobrażalny charakter, zarówno pod względem sposobu, w jaki okazujecie ludziom troskę, jak i szacunku, który zyskujecie na całym świecie”.

Zasoby kompleksu Welfare Square pochodzą z darowizn członków. Większość osób, które pracują przy darach, to wolontariusze. Kościół posiada też własne gospodarstwa rolne, sady i obszary dostarczające surowców rolnych. Wolontariusze pomagają również przy zbiorach.

By wesprzeć ofiary huraganu w ostatnich miesiącach, z Welfare Square i innych placówek Kościoła wyjechało do miasta Houston 50 ciężarówek załadowanych żywnością i innymi produktami o łącznej wadze około 900 ton. Członkowie Kościoła z Teksasu i sąsiednich stanów ofiarowali jako wolontariusze ponad milion godzin służby przy pracach porządkowych.

W trakcie wizyty obecny był także senator z Utah, Orrin Hatch, oraz pracownicy Białego Domu.

Prezydent Eyring i prezydent Nelson wyrazili Donaldowi J. Trumpowi uznanie za działania na rzecz ochrony wolności religijnej podjęte przez jego rząd. Przed odjazdem prezydenta Trumpa do Kapitolu Stanowego Utah, prezydent Eyring ofiarował mu statuetkę przedstawiającą Chrystusa.

Spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych z przywódcami Kościoła w Utah mają długoletnią tradycję. Zapoczątkowane zostały w 1875 roku wizytą prezydenta Ulyssesa S. Granta, którego w Salt Lake City gościli Brigham Young- prezydent Kościoła oraz innych przywódcy świętych w dniach ostatnich. W ciągu minionych 70 lat przywódcy Kościoła gościli w Utah następujących prezydentów Stanów Zjednoczonych: Harry’ego S. Trumana, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona B. Johnsona, Richarda M. Nixona, Geralda Forda, Jimmy’ego Cartera, Ronalda Reagana, George’a H. W. Busha, George’a W. Busha i Baracka Obamę.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.