Artykuły prasowe

Gorączka JustServe

Zaczęło się niepozornie. W styczniu 2018 r. Catherine i Clive Jolliffe’owie, którzy mieszkają w Anglii, zostali poproszeni przez ich Kościół o pomoc w stworzeniu możliwości służby w Zjednoczonym Królestwie. Dziś jest tam ponad 2300 projektów. Do końca 2019 r. inicjatywa JustServe rozrosła się z małego pilotażowego programu w Leeds na całe Zjednoczone Królestwo i Irlandię. Obecnie przenika do innych części Europy.

JustServe to strona internetowa i aplikacja zapoczątkowana przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Celem JustServe jest łączenie osób pragnących pomagać z możliwościami służby. JustServe zostało zaprezentowane w 2019 r. na Forum Międzyreligijnym G20 w Japonii jako dar dla społeczeństw. Ta strona internetowa stanowi platformę dla organizacji, które potrzebują wsparcia w bezpłatnym ogłaszaniu swoich projektów. Poprzez rejestrację na stronie internetowej lub w aplikacji JustServe wolontariusze mogą wybrać dostępne projekty zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zdolnościami.

JustServe_Granada_Spain01
JustServe_Granada_Spain01
Projekt sprzątania w Granadzie w Hiszpanii2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Latem 2020 r., pomimo pandemii COVID-19, Jolliffe’owie zaczęli promować JustServe w Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i na Węgrzech. Do inicjatywy przyłączyła się ostatnio Finlandia. Popularyzacja JustServe to przytłaczający ogromem pracy projekt związany z tłumaczeniem, tworzeniem stron internetowych i oceną prawną.

Do tej pory Jolliffe’owie przeszkolili sześć par, które mają promować inicjatywę w swoich krajach. Żadna z tych par nie słyszała wcześniej o JustServe. Teraz wszystkie one pałają przekonaniem, że ten program będzie błogosławieństwem w ich krajach.

Pracując nad JustServe od ponad trzech lat, Catherine dostrzegła, w jaki sposób ta inicjatywa pomaga osobom, które pragną czynić dobro, „pracować razem, by ulepszać swoją społeczność, okazywać miłość bliźnim i współpracować niezależnie od wyznania i kultury”.

Przywódcy JustServe szkolą specjalistów w lokalnych kongregacjach w ich krajach, aby umieli oni identyfikować projekty i dodawać je na stronie internetowej. Kiedy specjaliści informują o JustServe, członkowie „z entuzjazmem witają możliwość udziału w tym projekcie i pokazania się jako dobrzy obywatele”.

Hiszpania była pierwszym z krajów, w których uruchomiono tę stronę internetową. Przy koordynacji miejscowych władz wolontariusze przeprowadzili sprzątanie w Granadzie w porozumieniu ze stowarzyszeniem sąsiedzkim. W każdą sobotę wolontariusze JustServe razem pracują nad tym, aby miasto było czyste i atrakcyjne.

JustServe_Granada_Spain02
JustServe_Granada_Spain02
Projekt JustServe w Granadzie w Hiszpanii2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Na Wyspach Kanaryjskich członkowie Kościoła uczestniczyli wraz z lokalną organizacją Virgen de Coromoto w wielu różnych projektach organizowanych pośród społeczności kanaryjskich i wenezuelskich. Kiedy wynajem pomieszczeń stał się problemem nie do rozwiązania dla tej organizacji, zaoferowano miejscowy dom spotkań Kościoła do comiesięcznych akcji dystrybucji żywności. Pracownicy banku żywności byli wdzięczni za możliwość korzystania z budynku za darmo, zauważając, że „zjednoczeni [mogą] zrobić o wiele więcej”.

JustServe_CanaryIslands_Spain
JustServe_CanaryIslands_Spain
Dystrybucja żywności na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Wdrożenie programu różni się w każdym kraju, w zależności od lokalnych potrzeb oraz specyfiki danego środowiska i doświadczenia lokalnych przywódców JustServe. Inne podobne platformy istnieją w krajach germańskich, w Holandii oraz w Zjednoczonym Królestwie. JustServe jest tam po prostu jeszcze jedną możliwością. Jednakże JustServe ma prostą strukturę i jest prowadzone jako dar dla danego kraju.

Inaczej jest w Portugalii, gdzie nie ma obecnie formalnej platformy z okazjami służby. Osoby, które chcą być wolontariuszami, polegają na artykułach prasowych i przekazach ustnych, by dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na wolontariat. Portal JustServe zapewni ekscytującą okazję łatwego znalezienia sposobów służby w ich społeczności poprzez platformę on-line i będzie błogosławieństwem dla społeczności.

Wolontariusze we Francji współpracują z Kościołem i szefami firm, by budować relacje. To pomoże im przygotować się na wprowadzenie strony internetowej w ich kraju.

Okazje do służby są wszędzie. Jak je znaleźć? Jeśli ta inicjatywa jest już obecna w twoim kraju, po prostu wejdź na stronę JustServe.org. Dopasuj swoją sytuację i potrzeby wymienione na tej stronie. Zaproś członków rodziny lub przyjaciół i z radością służcie razem. Możesz też działać w pojedynkę i zawrzeć nowe przyjaźnie. Pomóż JustServe rosnąć i udoskonalać twoją społeczność; zaraź się tą gorączką!

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.