Światowy Dzień Roweru, który obchodzony jest co roku 3 czerwca, ma w swym zamierzeniu nieść radość ludziom z różnych środowisk. Rower zapewnia transport i rekreację od ponad 200 lat. Jest również charakterystyczną cechą misjonarzy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którzy jeżdżą na rowerach po ulicach Europy.
„Są to ci, którzy mają czarne plakietki z nazwiskami i urocze kaski do jazdy na rowerze” — tak często opisuje się misjonarzy według kościelnej strony internetowej. Większość młodych ludzi służących na misji nauczyła się jeździć na rowerze w domu, szczególnie w Europie, gdzie co roku sprzedaje się 20 milionów rowerów.
„W Holandii rowery są środkiem transportu, a nie tylko formą rekreacji“, powiedział Christiaan Kleijweg, święty w dniach ostatnich z Voorschoten w zachodniej Holandii. „Nasz kraj jest niewielki i ma 17 milionów mieszkańców, ale mamy 37 000 kilometrów ścieżek rowerowych, którymi co roku pokonujemy 15 miliardów kilometrów. To prawie 900 km rocznie na osobę! Łącznie mamy 23 miliony rowerów tradycyjnych i elektrycznych, co daje nam średnio 1,3 roweru na osobę i jest unikalne na skalę światową. Dla wielu osób jazda na rowerze jest zajęciem rodzinnym. Na rowerach jeżdżą razem rodzice i dzieci”.
Erlangen od dawna uznawane jest za jedno z najbardziej przyjaznych dla rowerów miast w Niemczech. Jedna trzecia wszystkich podróży odbywana jest na rowerze— to trzykrotnie więcej niż wynosi średnia krajowa. Wielu mieszkańców Erlangen jeździ do szkoły i pracy, załatwia sprawy, a nawet udaje się do teatru lub kościoła właśnie na dwóch kółkach.
Nie inaczej jest z rodziną Grünke. Leonhard niedawno ukończył 80 lat, ale dopiero kilka tygodni temu po 46 latach zrezygnował z dostarczania wraz z żoną prasy, co stanowiło ich dodatkową pracę — 10 km przejechanych codziennie rano w ciągu dwóch, trzech godzin. Ich dwaj synowie wraz z kilkoma przyjaciółmi przebyli kiedyś rowerami ponad 230 kilometrów do Świątyni Frankfurt, aby wziąć udział w zajęciach dla młodzieży.
Starszy Dieter F. Uchtdorf z kościelnego Kworum Dwunastu Apostołów, również pochodzący z Niemiec, z rozrzewnieniem wspomina to, jak zaproponował swojej przyszłej żonie, Harriet, przejażdżkę do kościoła na swoim rowerze.
W kwietniu 2018 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych rower jest prostym, niezawodnym i zrównoważonym pod względem środowiskowym środkiem transportu.
Oprócz tego, że rower jest praktyczny, używa się go z różną intensywnością. Niezależnie od tego, czy chodzi o kolarstwo wyczynowe, czy o rekreacyjną przejażdżkę po parku z bliskimi, istnieje wiele sposobów na to, aby cieszyć się jazdą na rowerze. Rower stanowi lub wspomaga źródło utrzymania, zapewnia rekreację oraz pomaga utrzymać na dobrym poziomie fizyczne i emocjonalne samopoczucie milionom ludzi na całym świecie.