Artykuły prasowe

Chór Tabernakulum i Orkiestra z Placu Świątynnego podsumowują pierwsze od 20 lat tournée po Europie

Mormon Tabernacle Choir (Mormoński Chór Tabernakulum) i Orkiestra z Placu Świątynnego podsumowują pierwsze od 20 lat tournée po Europie, na które bilety zostały wyprzedane, a widzowie nagradzali występy artystów kilkuminutowymi owacjami na stojąco. Chór i Orkiestra wystąpiły w Berlinie, Norymberdze, Frankfurcie, Wiedniu, Zurychu, Brukseli i Rotterdamie. Przez 20 dni, począwszy od 27 czerwca do 16 lipca 2016 r., Chór i członkowie Orkiestry — a wszyscy z nich są wolontariuszami — poświęcili swoje wakacje, opuścili bliskich i udali się w daleką podróż, aby zaprezentować piękną muzykę europejskiej widowni, która gorąco ich przyjęła.

Dyrektorka ds. relacji ze społeczeństwem na Obszarze Europy, Gabriele Sirtl, powiedziała: „Występy Mormońskiego Chóru Tabernakulum i Orkiestry z Placu Świątynnego są wielkim błogosławieństwem dla członków Kościoła w Europie. Mogli zobaczyć Chór na żywo, a nie na DVD czy za pośrednictwem transmisji satelitarnej podczas Konferencji Generalnej. Czułam, że członkowie Kościoła, ludzie innych wyznań i osoby niewierzące zjednoczyli się podczas koncertu, okazując wdzięczność członkom Chóru za prezentowaną muzykę, ich oddanie i wyjątkową atmosferę. Wiele osób mówiło, jak bardzo poruszył ich koncert, a w szczególności hymny kościelne”.

Jedną z nich był Jean-François Mayer, historyk religii, który obejrzał koncert w Zurychu. Po koncercie napisał na blogu: „Nie tylko miłość do muzyki, ale wiara motywuje członków Mormońskiego Chóru Tabernakulum”.

Starszy Patrick Kearon, przywódca Kościoła w Obszarze Europy, powiedział, że takie właśnie postrzeganie wiary ma wielkie znaczenie. „Tysiące ludzi przybyło na występ Chóru i Orkiestry — i byli zachwyceni. Dzięki temu zawieramy przyjaźnie. Pomaga to nam rozwiać istniejące wciąż nieporozumienia, wyjaśnić, kim jesteśmy. Serca miękną, a członkowie Kościoła są podbudowani”.

Członkowie Chóru i Orkiestry czują się w obowiązku, aby uczcić mistrzów muzyki, dziedzictwo europejskie i jest to sednem ich występów.

Connie Erickson, członkini Chóru, powiedziała: „Kiedy występujemy — kiedy nadchodzi nasza kolej, by przedstawić muzykę i stworzyć piękno — pragnę, aby publiczność mogła poczuć naszą wdzięczność widoczną w śpiewie i odczuć przekazane przesłanie. Jestem wdzięczna za dar ich kompozytorów, muzyków i muzyki ludowej. Mam nadzieję, że czują naszą szczerą miłość do sztuki i dostrzegają, że ich dar staramy się zwrócić w dwójnasób”.

Zapewne największa radość występowania w Chórze i z Orkiestrą wyrażana jest w pieśniach wiary i miłości do Boga.

Chórzystka Rebecca Cheney powiedziała: „Mam nadzieję, że publiczność odczuła naszą miłość, nie tylko do muzyki, ale i do nich. Mam nadzieję, że ich serca były poruszone przesłaniem, o

którym śpiewaliśmy. Podczas naszych występów coś niemal magicznego i wyjątkowego jednoczy Chór i Orkiestrę razem z publicznością. Mam nadzieję, że poczuli to i zostali podbudowani, a ich życie będzie lepsze dzięki tym przeżyciom”.

„Czasami, w wyjątkowych chwilach podczas występu chóru, czuję, że dotykamy samych bram nieba — powiedziała członkini Chóru, Rebecca Farnsworth. — Kiedy ma to miejsce, po prostu brak słów, aby to wyrazić. Wtedy trudno jest śpiewać, a łzy cisną się do oczu. Szczególny duch i dostojna cisza wypełnia salę aż po dach i mam wtedy nadzieję, że publiczność doświadcza tego samego rodzaju ‘nieziemskości’. To jakby aniołowie byli pośród nas”.

Pochodząca z Frankfurtu Sonja Sperling Poulter, która śpiewa altem, podzieliła się specjalnym przesłaniem z rodakami. „Chciałabym, aby nasza publiczność wiedziała, że ponad 400 osób obecnych na scenie nie zdecydowało się na przyjazd do Europy, aby podziwiać kulturę, kościoły i krajobrazy. Najpiękniejszym widokiem dla nas są ludzie, dla których występujemy. Chciałabym, żebyście wiedzieli, że każdy na tej scenie wierzy w dobro ludzi, wierzy, że Bóg istnieje i kocha wszystkich, a na zmiany prowadzące do szczęścia nigdy nie jest za późno”.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.