- Biskup Caussé prezentuje prezydentowi Fritchowi statuetkę Chrystusa.
- Biskup Caussé rozmawia z prezydentem Polinezji Francuskiej.
1 / 2 |
Dnia 23 lutego 2017 r. biskup Gérald Caussé, Przewodniczący Biskup Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, spotkał się w Papeete z Édouardem Fritchem - prezydentem Polinezji Francuskiej.
Biskup Caussé przybył w towarzystwie swej żony, Valérie, i starszego Benjamina T. Sinjouxa, Siedemdziesiątego Obszaru. Spotkanie z przywódcą Polinezji Francuskiej odbyło się w biurze prezydenckim w Papeete - stolicy kraju.
Biskup Caussé — rodowity Francuz — to pierwszy Przewodniczący Biskup Kościoła który odwiedził Polinezję Francuską, kraju w którym językiem urzędowym jest język francuski.
Podczas wizyty biskup Caussé wyraził wdzięczność rządowi Polinezji Francuskiej za wsparcie dla działalności Kościoła na obszarze Południowego Pacyfiku , podkreślił jego wzrastającą rolę oraz zwrócił uwagę że Kościół jest coraz bardziej zauważany na wyspach.
Prezydent Fritch docenił pomoc Kościoła udzieloną po niedawnych obfitych opadach i niszczycielskich powodziach na Tahiti.
W ramach akcji „Mormońska pomocna dłoń”, ponad 400 wolontariuszy uczestniczyło w pracach porządkowych po powodzi w Pirae wskutek której wiele osób pozostało bez dachu nad głową.
„Odczuliśmy ich oddanie. Byli to ludzie w różnym wieku — młodzież, dorośli i dzieci — którzy zrobili wszystko, co było konieczne. Zbierali odłamane gałęzie , zamiatali i sprzątali. To było niezwykłe — powiedział Prezydent Fritch. — Ich pragnienie służby było bardzo silne”.
Statystycznie, niemal jedna osoba na dziesięć w Polinezji Francuskiej to członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Dziewiąty palik Kościoła (palik to grupa składająca się z kilku kongregacji) został utworzony w styczniu bieżącego roku a domy spotkań świętych w dniach ostatnich są dobrze znanymi punktami orientacyjnymi na wyspach.
Biskup Caussé i prezydent Fritch rozmawiali także o zasadach i sposobach działania kościelnych służb ds. samowystarczalności które wywierają pozytywny wpływ zarówno na członków Kościoła jak i na sympatyków, gdyż zwiększają ich umiejętności zaspokajania potrzeb natury doczesnej i duchowej.
Samowystarczalność to ważna kwestia w kraju liczącym niemal 280 tys. mieszkańców, w którym bezrobocie i niedostatek stanowią poważny problem.
Podczas spotkania biskup Caussé zaprezentował prezydentowi Fritchowi egzemplarze trzech podręczników, które stanowią podstawę nauczania i uczenia się dla uczestników w spotkaniach grup zapoznających się z zasadami samowystarczalności.
Prezydent Fritch zauważył, że w tym kościelnym programie zawarte są wszystkie podstawy samowystarczalności, powiedział że zleci dyrektorowi kancelarii zapoznanie się z nim. Na początek ma złożyć wizytę w jednym z kościelnych centrów samowystarczalności.
Ponadto biskup Caussé przekazał prezydentowi Fritchowi statuetkę Chrystusa, jako przypomnienie, że kierowanie się zasadami ewangelii skupionej na osobie Jezusa Chrystusa są sposobem na życie wielu Polinezyjczyków.