Biografia przywódcy

Prezydent Russell M. Nelson

Prezydent Russell M. Nelson został poparty i wyświęcony na siedemnastego prezydenta i proroka Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Miało to miejsce w niedzielę 14 stycznia 2018 r. w górnym pokoju Świątyni Salt Lake. Przed powołaniem na przywódcę Kościoła, od 15 lipca 2015 r. służył jako Prezydent Kworum Dwunastu Apostołów. Był członkiem tego kworum od 7 kwietnia 1984 r.

 

Dr Nelson, światowej sławy chirurg i naukowiec, otrzymał licencjat z nauk humanistycznych oraz dyplom z medycyny na Uniwersytecie Utah (odpowiednio w latach 1945 i 1947). Należy do grona honorowych członków stowarzyszeń studenckich Phi Beta Kappa i Alpha Omega Alpha. Był rezydentem na oddziale chirurgii w Massachusetts General Hospital w Bostonie oraz na Uniwersytecie Minnesota, gdzie w roku 1954 zdobył doktorat z nauk medycznych. Otrzymał też stopnie honorowe doktora nauk ścisłych na Uniwersytecie Brighama Younga w 1970 roku, doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Stanowym Utah w 1989 roku oraz doktora Humane Letters (honorowy tytuł doktora w zakresie nauk humanistycznych) w Snow College w 1994 roku.

W pracy zawodowej zajmował między innymi stanowisko profesora badawczego działu chirurgii i dyrektora rezydentów oddziału chirurgii klatki piersiowej na Uniwersytecie Utah oraz kierownika oddziału chirurgii klatki piersiowej w LDS Hospital w Salt Lake City.

Starszy Nelson jest autorem wielu publikacji i rozdziałów w podręcznikach medycyny. Zanim został powołany do Władz Naczelnych, wykładał w całych Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach oraz odbywał liczne podróże w celach zawodowych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, takich jak: Nagroda dla Wybitnego Absolwenta Uniwersytetu Utah, Nagroda Złotego Serca od American Heart Association, pochwała za służbę międzynarodową od American Heart Association oraz Nagroda Złotej Płyty przyznana przez American Academy of Achievement. Otrzymał honorową profesurę na trzech uniwersytetach Chińskiej Republiki Ludowej.

Dr Nelson służył jako prezes Stowarzyszenia Chirurgii Naczyniowej, dyrektor Amerykańskiej Rady Chirurgii Klatki Piersiowej, przewodniczący Rady Chirurgii Sercowo-Naczyniowej w American Heart Association oraz prezes Stowarzyszenia Medycznego Stanu Utah.

Wymieniony jest na listach Who’s Who in the World (Kto jest kim na świecie), Who’s Who in America (Kto jest kim w Ameryce) oraz Who’s Who in Religion (Kto jest kim w dziedzinie religii).

Starszy Nelson miał wiele odpowiedzialnych powołań w Kościele. Służył jako prezydent palika Bonneville od 1964 roku do czerwca 1971 roku, kiedy został powołany na generalnego prezydenta Szkoły Niedzielnej. Przed powołaniem do Kworum Dwunastu służył jako przedstawiciel regionalny przydzielony do Regionu Kearns Utah. Wcześniej służył jako przedstawiciel regionalny na Uniwersytecie Brighama Younga.

Starszy Nelson urodził się 9 września 1924 roku w rodzinie Mariona C. i Edny Anderson Nelsonów. Wraz z żoną, Dantzel z domu White, mają dziesięcioro dzieci. Siostra Nelson zmarła w lutym 2005 roku. W kwietniu 2006 r. poślubił Wendy L. Watson.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.