Prezydent Russel M. Nelson nauczał: „Co powinniśmy uczynić będąc obdarowani boskim Stworzeniem? Powinniśmy dbać o ziemię, być roztropnymi jej zarządcami i zabezpieczać ją dla przyszłych pokoleń. I mamy kochać i troszczyć się o siebie nawzajem”.
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich stara się postępować zgodnie z tą proroczą radą poprzez odpowiedzialne zarządzanie swymi globalnymi działaniami dotyczącymi domów spotkań, świątyń, floty pojazdów, gospodarstw rolnych oraz instytucji pomocy wzajemnej oraz edukacji. Wiele programów jest realizowanych od dziesięcioleci. Inne zostały opracowane niedawno, w miarę pojawiania się nowych technologii i możliwości.
Temple Square is always beautiful in the springtime. Gardeners work to prepare the ground for General Conference. © 2012 Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved. | 1 / 2 |
Aby ukierunkować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w szerokim zakresie swoich działań, Kościół określił kilka głównych priorytetów, w tym:
Zastosowanie energii odnawialnej. Kościół posiada miejscowe systemy solarne od 1986 r. Od listopada 2024 r. domy spotkań, świątynie, szkoły i magazyny gromadzą energię słoneczną. Setki innych budynków uczestniczą w programach, których nadrzędną zasadą jest efektywne wykorzystywanie zasobów. W ten sposób płacą za energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Ponadto kilka domów spotkań i świątyń korzysta z energii geotermalnej do regulacji ogrzewania i chłodzenia.
Poprawa wydajności energetycznej. Eksploatacja wysoce wydajnych i dobrze izolowanych budynków stanowi od wielu lat długoterminowy cel Kościoła. Ostatnie ulepszenia obejmują instalację diod LED do oświetlenia, inteligentne sterowanie ogrzewaniem, chłodzeniem i nawadnianiem oraz magazynowanie energii w akumulatorach tam, gdzie lokalne sieci energetyczne są zawodne.
Oszczędzanie wody w oparciu o potrzeby i zasoby ekologiczne. W regionach o ograniczonych zasobach wodnych Kościół redukuje zużycie wody poprzez inteligentne systemy sterowania nawadnianiem, zmniejszenie ilości niewykorzystywanych trawników oraz doposażenie nieruchomości w inne elementy krajobrazu sprzyjające gospodarce wodnej (zwane również krajobrazem kserotermicznym lub ogrodami suchymi). We współpracy z podmiotami publicznymi Kościół przekazał również dziesiątki tysięcy zbiorników wody, aby pomóc chronić Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.
Redukcja, ponowne wykorzystanie i recykling, aby uniknąć marnotrawstwa materiałów. Kościół stara się pozyskiwać materiały poprzez zrównoważone łańcuchy dostaw, jak również kierować jak najwięcej odpadów na wysypiska. Do godnych uwagi inicjatyw należą:
- Sto procent kubeczków sakramentalnych jest wykonanych z plastiku pochodzącego z recyklingu i można je poddać recyklingowi po nabożeństwach, jeśli lokalne władze na to pozwolą. Zewnętrzni eksperci ustalili, że plastik pochodzący z recyklingu ma najmniejszy ogólny wpływ na środowisko, nawet w porównaniu z papierowymi kubkami.
- Zakłady poligraficzne w USA mają szerokie możliwości recyklingu.
- Ze wszystkich budynków Kościoła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zbierane są stare urządzenia elektroniczne w celu ich odpowiedzialnego przekazania innym podmiotom do użytku lub do recyklingu.
- W Ameryce Łacińskiej kościelne sklepy dystrybucji zastępują plastikowe torby torbami wielokrotnego użytku.
- Drukarnie z siedzibą w Peru są certyfikowane pod kątem stosowania drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony.
- W Brazylii konferencje dla młodzieży zaczynają pozyskiwać koszulki wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.
Zmniejszenie emisji pochodzącej z transportu. Kościół przyjął wysokie normy efektywności paliwowej dla całej floty pojazdów, z których korzystają zarządcy obiektów, misjonarze i inni pracownicy. Wiaty rowerowe są zapewniane w wybranych lokalizacjach, w których jest to uzasadnione. Ładowarki do pojazdów elektrycznych są zainstalowane w kilku świątyniach i domach spotkań, gdzie jest to wymagane przez władze lokalne lub gdzie jest to uważane za strategiczną szansę.
Praktyka zrównoważonego projektowania, rozwoju i budowy naszych budynków. Kiedy Kościół buduje piękne świątynie i inne obiekty, bierze się pod uwagę materiały, lokalizację i metody niezbędne do długoterminowego funkcjonowania i konserwacji w sposób przyjazny dla środowiska. Na obszarach wiejskich utrzymanie zrównoważonego rozwoju często wiąże się z zastosowaniem mniejszych, miejscowych projektów, które pochłaniają mniej energii.
Zrównoważone rolnictwo i hodowla w kościelnych gospodarstwach pomocy wzajemnej i gospodarstwach inwestycyjnych na całym świecie. Obejmuje to stosowanie upraw okrywowych; płodozmian; uprawę bezorkową i uproszczoną; zarządzanie wypasem; precyzyjne technologie ograniczające zużycie wody, odpadów i środków chemicznych; oraz inne praktyki, które wspierają długoterminową produktywność gruntów i pomagają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Przystosowanie się do zagrożeń klimatycznych i zwiększenie odporności, zwłaszcza w zakresie wdrażania odpowiednich projektów humanitarnych i standardów utrzymania obiektów. Coraz większa częstotliwość ekstremalnych zjawisk klimatycznych w nieproporcjonalny sposób dotyka ubogie i podatne na zagrożenia populacje, które nie mają zasobów, aby przystosować się do bardziej niestabilnych warunków lub odbudować się po długotrwałych szkodach. Od dziesięcioleci Kościół często uczestniczy w projektach upiększania i umacniania lokalnych społeczności. Projekty te obejmują zarówno finansowanie ogrodów miejskich, jak i ograniczanie erozji poprzez sadzenie drzew. Ponadto, we współpracy z akredytowanymi organizacjami pozarządowymi, Kościół wnosi znaczący wkład w globalne inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, niezależności energetycznej i dostępu do czystej wody — a wszystkie te inicjatywy mają istotny aspekt ochrony środowiska.