Artykuły prasowe

Znalezienie siły w Chrystusie i nawiązanie relacji z Nim poprzez Program wychodzenia z uzależnień

Przygotowany przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich Program wychodzenia z uzależnień (Addiction Recovery Program — ARP) pomaga zainteresowanym osobom pracować nad tym, aby pokonać uzależnienie lub kompulsywne zachowanie i mieć nadzieję, że nawet w czasie pandemii wyzdrowienie jest możliwe.

„Po drugiej stronie uzależnienia jest nadzieja, uzdrowienie oraz szczęście”, powiedziała Karen, uczestniczka programu ARP, która wychodzi z uzależnienia od leków. „Jestem naprawdę wdzięczna, że tego doświadczyłam, ponieważ nawiązałam bliższą relację z Jezusem Chrystusem, podczas gdy wcześniej nie myślałam, że to będzie możliwe”.

Addiction Recovery 01
Addiction Recovery 01
Co tydzień odbywa się około 2800 spotkań ARP w 30 krajach, w 17 różnych językach. Spotkania te odbywają się osobiście lub wirtualnie.2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Zmagania Karen z uzależnieniem zaczęły się, kiedy pracowała jako pielęgniarka i jednocześnie studiowała. „Oprócz tego poroniłam i po tym przeżyciu otrzymałam receptę na silne środki przeciwbólowe, i to właśnie wtedy zdałam sobie po raz pierwszy sprawę, że ten lek przynosił mi ulgę w bólu, jak też i w umyśle”.

Karen uzależniła się i zaczęła kraść w pracy leki. Kiedy została przyłapana, straciła pracę i zaczęła swoją podróż ku wyleczeniu. Zaczęła uczęszczać na spotkania ARP.

„Spotkania mające na celu wyjście z uzależnienia były pewnie najważniejsze w procesie mojego powrotu do zdrowia”, powiedziała Karen. „Kiedy w nich uczestniczyłam, słyszałam historie innych osób — były to inne dobre osoby, które zmagały się z uzależnieniem. Słuchanie ich historii i zobaczenie, że odnieśli sukces, dało mi nadzieję, że ja też mogę wyzdrowieć”.

„Gdy regularnie uczestniczyłam w tych spotkaniach, czułam, jak ogarnia mnie uzdrawiająca moc. Jestem teraz zupełnie inną osobą niż na samym początku mej drogi. Dzięki Jezusowi Chrystusowi wiem, że nie określa mnie to, co wówczas robiłam, i wiem, że jestem dobrą osobą. Poczułam Jego miłość. Poczułam, jak przyszedł do mojego życia i mnie zmienił”, powiedziała Karen.

Czym jest kościelny program wychodzenia z uzależnień?
Kościelny program wychodzenia z uzależnień zapewnia wsparcie i bezpieczne miejsce dla osób, które pracują nad tym, aby pokonać uzależnienie lub kompulsywne zachowanie. Program ten polega na tworzeniu grup wsparcia, które w swym działaniu kierują się 12 krokami opartymi na ewangelii. Każda grupa składa się z uczestników, którzy pracują nad wyzdrowieniem, z misjonarzy w służbie Kościoła ds. programu ARP, koordynatorów, którzy sami przeszli drogę ku wyzdrowieniu i uleczeniu za pomocą programu wychodzenia z uzależnień. Istnieją oddzielne grupy dla osób, które zmagają się z ogólnymi uzależnieniami, i dla tych, które mają problem z pornografią. Istnieją również grupy wsparcia dla współmałżonków i członków rodziny.

Addiction Recovery 02
Addiction Recovery 02
Każda grupa Programu wychodzenia z uzależnień (ARP) składa się z uczestników, którzy pracują nad wyzdrowieniem, misjonarzy w służbie Kościoła ds. programu ARP, koordynatorów, którzy sami przeszli drogę ku wyzdrowieniu i uleczeniu.2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

„W społeczności, a szczególnie w Kościele, to, co świadczy o uzależnieniu lub kompulsywnym zachowaniu wiąże się z uczuciami ogromnego wstydu i piętnowania. W skutek tego ludzie cierpią w milczeniu i to rozdziera mi serce”, powiedział Ben Erwin, terapeuta w Służbie Pomocy Rodzinie oraz manager w programie ARP. „Program wychodzenia z uzależnień zapewnia bezpieczne miejsce, gdzie każdy może znaleźć akceptację, współczucie, pomoc, wsparcie, prawdę i uzdrowienie. Kiedy ktoś przyjdzie na spotkanie programu wychodzenia z uzależnień, nie jest osądzany, nie jest mierzony wzrokiem ani nikt mu się wnikliwie nie przygląda — każdy jest mile witany. Wszyscy są wdzięczni za to, że przyszła nowa osoba. I zostanie ona ponownie zaproszona”.

Znalezienie wirtualnego lub osobistego spotkania
Co tydzień odbywa się około 2800 spotkań w 30 krajach, w 17 różnych językach. Spotkania te odbywają się osobiście lub wirtualnie. Jeśli w twoim obszarze nie ma takich spotkań lub jeśli czujesz, że lepiej dla ciebie będzie uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach, możesz połączyć się za pomocą aplikacji Zoom lub telefonicznie.

„Zazwyczaj spotykamy się osobiście, ale w czasie COVID-u, rozwinęliśmy się i także rozszerzyły się na większą skalę nasze spotkania on-line, do których mogą przyłączyć się osoby poprzez Zoom”, powiedział Erwin. Wirtualne spotkania były koniecznością w czasie pandemii i bardzo skorzystali na tym uczestnicy. Jeśli w twoim obszarze nie ma takich spotkań, możesz przyłączyć się do spotkania odbywającego się w innym mieście. Jeśli wygodniej będzie ci połączyć się anonimowo, możesz to zrobić wirtualnie.

„Wirtualne spotkania dają ludziom dodatkową możliwość podjęcia pierwszego kroku. Pierwsze spotkanie jest zawsze najbardziej przerażające i zawsze jest najtrudniejsze, ale mając trochę wiary, można połączyć się telefonicznie. Nie trzeba ujawniać swojego imienia i nazwiska. Można po prostu usiąść i uczestniczyć, słuchać i obserwować oraz odczuwać wpływ Ducha Świętego”.

Nawiązanie relacji ze Zbawicielem
Kościelny program wychodzenia z uzależnień to udzielanie wsparcia i nawiązanie wzajemnej łączności podczas pokonywania uzależnienia, jak też nawiązanie relacji ze Zbawicielem, Jezusem Chrystusem. On pragnie nam pomagać w naszych próbach i to On jest źródłem uzdrowienia.

„Zbawiciel jest w pełni świadom wszystkich naszych prób i zmagań, których doświadczamy. Kiedy dwie lub trzy osoby gromadzą się w Jego imieniu, On też tam jest”, powiedział Erwin. „Kiedy gromadzimy się, aby wspierać jeden drugiego w przezwyciężaniu danego wyzwania z Jego pomocą, to z osobistego doświadczenia wiem, że On nam wtedy towarzyszy”.

Wejdź na stronę addictionrecovery.ChurchofJesusChrist.org, aby znaleźć spotkanie wirtualne lub osobiste. Na stronie tej znajdują się również historie dające nadzieję, filmy oraz przewodniki dla grup wsparcia. Możesz także wysłuchać podkastów nagranych spotkań, aby więcej się o nich dowiedzieć.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.