Artykuły prasowe

Wózki inwalidzkie przekazane przez Kościół w Europie torują drogę do niezależności  

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich dostarcza osobom potrzebującym w Europie wózki inwalidzkie i inne urządzenia sprzyjające mobilności. We współpracy z organizacjami charytatywnymi Kościół dostarczył ponad 1,5 tys. wózków inwalidzkich w Europie w 2024 r., dokładając się w ten sposób do ponad 750 tys. wózków przekazanych na całym świecie od 2001 r. Te wózki przywracają ludziom niezależność i pozwalają zacząć nowe życie. 

Wheelchair01
Wheelchair01
Fatbardha miała około 30 lat, gdy diagnoza medyczna wystawiła na próbę jej niezależność. Z pomocą fundacji Albanian Disability Rights Foundation otrzymała odpowiednio dopasowany wózek ofiarowany przez Kościół. Fatbardha mówi: „Dzięki wózkowi odzyskałam część wolności”. © 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

„Wózek inwalidzki dał mi więcej wolności, szansę spotykania się ze znajomymi i załatwiania codziennych spraw”, mówi Fatbardha, beneficjentka wózka przekazanego przez Kościół fundacji Albanian Disability Rights Foundation (ADRF). Dla Fatbardhy znalezienie pracy było nie lada wyzwaniem z powodu niepełnosprawności. Jednak po otrzymaniu od ADRF wózka oraz wsparcia przy szukaniu zatrudnienia, Fatbardha ponownie uwierzyła w siebie i swoją sprawczość. „Zazwyczaj boję się oceniania i litowania się nade mną”, myśli na głos, „ale dzięki wózkowi odzyskałam część wolności. Teraz jestem silniejsza zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie”.   

Szeroko zakrojone działania humanitarne i pomocowe Kościoła czerpią inspirację z nauk Jezusa Chrystusa o pomocy potrzebującym. W Europie Kościół współpracuje z innymi organizacjami na rzecz niesienia ulgi i wsparcia w kształtowaniu samowystarczalności i niezależności poszczególnych osób. Projekt przekazywania wózków inwalidzkich wypełnia tę misję.  

Ilir Gashi z organizacji humanitarnej HandiKOS koordynuje dystrybucję wózków w Kosowie. „Nasi beneficjenci odzyskują niezależność, mobilność, nadzieję i szczęście, nawet jeśli ich życie całkowicie się zmieniło na skutek nieszczęśliwego wypadku”.   

Gashi mówi dalej: „Bez wsparcia partnerów nie moglibyśmy pomagać w tak szerokim zakresie. Dziś mogę z przekonaniem powiedzieć, że nie ma w Kosowie ani jednej osoby, która potrzebuje wózka, a nie ma do niego dostępu”.  

Wózek musi być odpowiednio dopasowany do osoby, by móc jej służyć. Gael Yonnet, lekarz poruszający się na wózku i misjonarz-wolontariusz, nadzoruje darowizny wózków dla Kościoła w Europie. Mówi: „Wózek inwalidzki jest jak but. Buty muszą być dopasowane i przeznaczone do określonych celów. Podobnie jest z wózkiem, który musi się nadawać do zajęć użytkownika. Inaczej może przynieść dużo szkód i komplikacji”. Yonnet szkoli wolontariuszy z organizacji humanitarnych, aby każdy, kto do nich trafia, mógł dostać wózek skrojony na miarę swoich potrzeb.   

Ta współpraca z organizacjami humanitarnymi jest owocna dla każdej ze stron. Yonnet wyjaśnia: „Jako Kościół nie mamy zasobów wolontariuszy w każdym kraju na każde zawołanie. Jednak współpraca z organizacjami, które już tam są i mają sieć kontaktów, pozwala nam działać skuteczniej”.  

Nataša Uskoković, doradczyni ds. współpracy międzynarodowej w Czerwonym Krzyżu w Czarnogórze, mówi: „W czasach sprzed współpracy z Kościołem uzyskanie wózka inwalidzkiego było bardzo skomplikowane i czasochłonne dla większości potrzebujących. Teraz Czerwony Krzyż jest organizacją, która dostarcza wózki w ciągu kilku dni bez żadnych kosztów”. 

Wheelchair02
Wheelchair02
Velizar jest emerytem z Czarnogóry, który ma trudności z poruszaniem się z powodu choroby Parkinsona. Za namową lokalnego oddziału Czerwonego Krzyża w Czarnogórze zgodził się przyjąć wózek inwalidzki i chodzik. Dziś mówi, że wózek przywrócił mu chęć do życia. Fotografia dzięki uprzejmości lokalnego Czerwonego Krzyża w Nikšić, Czarnogóra. © 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Czerwony Krzyż w Czarnogórze podjął z Kościołem współpracę w zakresie dostarczania wózków w 2012 r. Od tego czasu Kościół wspiera działania pomocowe Czerwonego Krzyża związane z COVID-19, powodziami i w ramach innych projektów.   

Darowizny Kościoła mają wymiar osobisty. Po otrzymaniu diagnozy autoimmunologicznej choroby neurologicznej Besmira, wówczas studentka, odwiedziła warsztaty wózkowe fundacji ADRF, gdzie dobrano dla niej wózek. Poza otrzymaniem wózka skorzystała też z pomocy ADRF w znalezieniu zatrudnienia i ostatecznie pracuje w kancelarii premiera w Albanii. „Początki były trudne”, mówi Besmira, „ale gdy już się dostosowałam, zobaczyłam w wózku narzędzie mojej niezależności”. 

Blerta Drenofci, dyrektor wykonawcza ADRF, powiedziała, że pomoc Kościoła i innych organizacji daje „niezależność osobom z niepełnosprawnościami, poprawiając jakość ich życia poprzez umożliwienie im aktywności społecznej”. Dodała: „W krajach takich, jak Albania, współpraca organizacji jest niezbędna do wypełnienia istniejących luk. Darowizny Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich umożliwiły wypełnienie misji naszej organizacji, jaką jest polepszenie jakości życia i ochrony praw człowieka w odniesieniu do ludzi z niepełnosprawnościami”.   

Wheelchair03
Wheelchair03
Besmira porusza się na wózku ofiarowanym przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach, a przekazanym przez fundację Albanian Disability Rights Foundation. Mówi: „Początki były trudne, ale gdy już się dostosowałam, zobaczyłam w wózku narzędzie mojej niezależności”. © 2025 by Intellectual Reserve, Inc. Alle Rechte vorbehalten.
Download Photo

Kościół stoi na stanowisku, że działania humanitarne są dziełem Jezusa Chrystusa. Doktor Yonnet mówi: „Prawdziwa miłość Zbawiciela jest zaraźliwa i łatwo udziela się każdemu. Im więcej tej pracy w Jego imię, tym więcej zachęty i inspiracji dla dobroczynności u innych. To reakcja łańcuchowa miłości i hojności. 

„Prezydent Spencer W. Kimball powiedział, że ‘to poprzez drugiego człowieka Bóg spełnia nasze potrzeby’. Jako członkowie Kościoła mamy to błogosławieństwo bycia tym drugim człowiekiem, tym narzędziem w ręku Boga i pracy przy Jego dziele na ziemi”.  

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.