23 października 2024 r. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wspólnie z władzami Turcji oficjalnie otworzył trzy szkoły w prowincji Hatay w południowo-wschodniej Turcji. Starszy Rubén V. Alliaud, Prezydent Obszaru Europy Środkowej Kościoła, i Starszy Jack N. Gerard, Pierwszy Doradca w Prezydium, wraz z innymi przedstawicielami Kościoła wzięli udział w otwarciu szkoły w Aşağioba w dystrykcie Antakya w prowincji Hatay.
- Three_schools_Hatay01
- Three_schools_Hatay02
- Three_schools_Hatay03
- Three_schools_Hatay05
- Three_schools_Hatay06
- Three_schools_Hatay07
- Three_schools_Hatay11
- Three_schools_Hatay12
1 / 2 |
Dr Yusuf Tekin, Minister Edukacji Narodowej Turcji, przewodniczył delegacji rządowej na tym wydarzeniu. Ministrowi Tekinowi towarzyszyli: Mehmet Öntürk, Burmistrz Metropolii Hatay, Vali Mustafa Masatli, Gubernator Prowincji Hatay, i Harun Tüysüz, Prowincjonalny Dyrektor Edukacji Narodowej.
Zwracając się do uczestników uroczystości otwarcia szkoły, minister Tekin podkreślił, że priorytetem rządzących jest nie tylko zastąpienie wszystkich zniszczonych szkół i klas, ale także wykorzystanie tej okazji do wybudowania wielu kolejnych szkół, „ponieważ przyczyni się to do uleczenia traum i psychologicznych skutków tej katastrofy”.
Minister Tekin podziękował również Kościołowi za odegranie ważnej roli w tej odbudowie oraz ludziom, którzy dokonali wielu poświęceń, aby przywrócić normalne życie na dotkniętym kataklizmem obszarze. Zakończył swoje wystąpienie słowami: „Wszystkich darczyńców postrzegam jako naszych przyjaciół i pomocników. Mamy nadzieję, że będzie to wspaniały przykład dla świata, zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele osób cierpi z powodu skutków wojen, konfliktów i katastrof”.
Budowa była możliwa dzięki darowiznom członków Kościoła z całego świata oraz bezpośredniemu zaangażowaniu lokalnych firm i przedsiębiorstw. Dwiema z zaangażowanych firm były Turmaks i FZA, z którymi Kościół współpracował w przeszłości.
Potężne trzęsienia ziemi, które nawiedziły Turcję 6 lutego 2023 r., zniszczyły wiele domów i uszkodziły ważną infrastrukturę, w tym szkoły. Szczególnie poważne zniszczenia odnotowano w prowincji Hatay, niedaleko granicy z Syrią. Dzięki budowie tych szkół dzieci z okolicznych miejscowości nie będą już musiały chodzić pieszo ani pokonywać dużych odległości, aby kontynuować naukę.
W swoim przemówieniu na uroczystości inauguracyjnej Starszy Alliaud wyjaśnił, dlaczego Kościół angażuje się w te projekty. „Tu nie chodzi o budynki, ale o przyszłość”, powiedział. „Nie chodzi o budowanie z cegieł, ale o budowanie z wiarą, budowanie ludzi, budowanie nadziei. Nie możemy zmienić przeszłości, ale wierzę, że możemy zmienić przyszłość”, kontynuował. „Mam nadzieję, że ta szkoła i jej piękno w jakiś sposób przyczyni się do osiągnięcia tego celu”.
Kościół udzielił pomocy w obszarach Turcji, które najbardziej ucierpiały w wyniku trzęsień ziemi w lutym 2023 r. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat Kościół wdrożył w Turcji 34 projekty, które obejmowały różne potrzeby i różne obszary. Podstawowe zobowiązanie Kościoła to pomoc biednym i potrzebującym, wynikające z jego nauk oraz przykładu Jezusa Chrystusa. Zobowiązanie to opiera się na wierze w przyrodzoną wartość każdej osoby oraz zaangażowaniu w łagodzenie cierpienia, promowanie samodzielności oraz budowanie odporności społecznej. Budowa szkół podstawowych jest żywym przykładem tego zaangażowania.
Harun Tuysuz, Dyrektor Edukacji Narodowej w prowincji Hatay, podziękował Kościołowi za pomoc udzieloną po trzęsieniu ziemi. Wspomniał szczególnie o roli, jaką szkoły odgrywają w lokalnej społeczności. „Od ubiegłego roku dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej otworzyć szkoły. Jest to spowodowane faktem, że po tak wielkiej katastrofie zaobserwowaliśmy, iż większość naszych mieszkańców, którzy wyemigrowali, wyjechało w celach edukacyjnych”, powiedział.
„Powiedzieliśmy sobie, że musimy budować szkoły, abyśmy mogli sprowadzić naszych mieszkańców z powrotem. Dlatego staraliśmy się normalizować i aktywizować nasze miasto, aby życie gospodarcze i kulturalne powróciło do normy”, podsumował.
Budowa szkół rozpoczęła się w maju 2024 r. i została ukończona w rekordowym czasie czterech miesięcy. Trzy nowe szkoły, wybudowane we wsiach Aşağioba, Serinyol i Üzümdali, w dystrykcie Antakya, zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać silne trzęsienia ziemi. Każda ściana jest modułowa, posiada wzmocnioną stalową ramę, izolację i jest wykończona płytą kartonowo-gipsową. Dzięki temu możliwe było stosunkowo szybkie ukończenie budowy. W każdym budynku szkolnym otwarto dwanaście sal lekcyjnych, w których na dwie zmiany może się uczyć po 360dzieci na etapie szkoły podstawowej.
Szkoły te mają charakterystyczną konstrukcję: dużo światła dziennego w salach i na korytarzach, bardzo przestronny hol wejściowy, podjazdy dla dzieci niepełnosprawnych, dwa laboratoria i okablowanie informatyczne, a także klimatyzację i centralne ogrzewanie obejmujące cały budynek. Są też obiekty sportowe, ogród szkolny i kilka placów zabaw na świeżym powietrzu.
Kościół będzie nadal angażował się w prace związane z odbudową budynków w Turcji i będzie pomagał przywrócić normalność oraz nadzieję w życiu osób, które zostały poważnie dotknięte potężnymi trzęsieniami ziemi.