„Mesjasz” to jeden z najlepiej znanych, najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych utworów chóralnych w całej muzyce europejskiej. Oratorium, skomponowane w 1742 r. w zaledwie 24 dni przez Georga Friedricha Händla w oparciu o biblijny tekst opracowany przez Charlesa Jennensa, przedstawia historię życia Chrystusa w trzech częściach: od Jego narodzin, przez śmierć, po ostateczne Zmartwychwstanie.
W tym roku Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zaprasza wszystkich do świętowania Wielkanocy przy dźwiękach oratorium „Mesjasz” Händla, wykonanym przez The Tabernacle Choir and Orchestra at Temple Square [Chór Tabernakulum i Orkiestrę z Placu Świątynnego]. Występ zostanie nadany strumieniowo w niedzielę 4 kwietnia 2021 r. o godzinie 11.00 czasu środkowoeuropejskiego na oficjalnej stronie Kościoła na Facebooku i na stronach krajowych. Dla krajów, w których stosuje się kalendarz prawosławny, program zostanie nadany strumieniowo w niedzielę 2 maja 2021 r. o godzinie 11.00 czasu środkowoeuropejskiego.
To specjalne wykonanie Mesjasza zostało nagrane i było transmitowane na całym świecie w Wielkanoc 2018 r. Gościnnie wystąpili znani soliści: Amanda Woodbury, Tamara Mumford, Tyler Nelson i Tyler Simpson. To wykonanie — nadane ponownie w 2021 r. — umożliwi osobom i rodzinom z całego świata zbliżenie się do Jezusa Chrystusa w domu poprzez muzykę i tekst „Mesjasza”.
Jak wzbogacić oglądanie „Mesjasza”
Oto dodatkowe materiały, które pomogą ci ubogacić oglądanie w dogodnym dla ciebie czasie wykonania Mesjasza przez Chór i Orkiestrę (odnośniki prowadzą do treści w języku angielskim).
- Najczęściej zadawane pytania: „Mesjasz” Händla
- Program koncertu „Mesjasz” z 2018 r. z dodatkowymi treściami
- Nuty „Mesjasza” do pobrania lub kupienia
- Nuty ratorium „Mesjasz” w sklepie internetowym Amazon (G. Schirmer) mżna zakupić on-line.
- Darmwe nuty oratorium Mesjasz w formacie PDF (G. Schirmer) mżna pobrać i wydrukować. Dostęp do nut w innych językach można uzyskać poprzez kliknięcie flagi w prawym górnym rogu tej strony.
- Dowiedz się, jak śpiewać partie chóralne „Alleluja”
Inne materiały związane z oratorium „Mesjasz” Händla
Strona The Tabernacle Choir [Chóru Tabernakulum] (tabchoir.org/messiah) zawiera między innymi wiele bogatych źródeł informacji o Händlu, o powstawaniu oratorium „Mesjasz”, a także przemówienia przywódców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Z tych materiałów można skorzystać przed lub po odsłuchaniu utworu w domu. Niektóre materiały są dostępne także w języku francuskim, niemieckim, portugalskim i hiszpańskim.