Artykuły prasowe

Od małego uroczystego spotkania do historycznego przekazu. Jak powstawał koncert Świadkowie Bożego Narodzenia 2022 — Symbole Chrystusa

Zeszłoroczny koncert Świadkowie Bożego Narodzenia wyprodukowany przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Europie miał najpierw być koncertem indywidualnym w miejscowym centrum palika we Włoszech. W rzeczywistości w ogóle nie miał się nazywać Świadkowie Bożego Narodzenia. Był po prostu wspaniałomyślną propozycją bożonarodzeniowego koncertu zaoferowaną przez nominowaną do nagrody Grammy skrzypaczkę, Jenny Oaks Baker. Koncert miał się odbyć u boku jej rodziny dla kilkuset miejscowych świętych. Uroczy i inspirujący w całym swym wyrazie, nie stanowił jednak wszystkiego, co Pan miał w swoim zamyśle.

W obliczu znużenia trwającą pandemią koronawirusa nowo powołany Prezydent Obszaru Starszy Massimo De Feo pomyślał, że program Jenny może być doskonałym darem dla każdego w Obszarze Europy. W niczym nie ustępuje cudowi to, co zaczęło się jako małe spotkanie muzyczne przemienione w historyczny przekaz oglądany nie tylko w Europie ale na całym świecie. Filmowany w centrum dla odwiedzających Świątyni w Rzymie oraz w powszechnie znanej katedrze Marii Panny w Kopenhadze, koncert Świadkowie Bożego Narodzenia składał się z: występu Jenny Oaks Baker, zespołu Family Four, byłej artystki grupy Celtic Woman, Alex Sharpe, uznanego duńskiego aktora, świętego w dniach ostatnich, Tomasa Kofoda, oraz uwag na zakończenie Starszego De Feo i Prezydenta Dallina H. Oaksa z Pierwszego Prezydium Kościoła. To był sukces graniczący z cudem, zważywszy na skromne początki oraz nieustające zagrożenie przerwania produkcji z powodu COVID-19.

Ten sukces oznaczał dla Briana Cordraya, scenarzysty, reżysera i producenta koncertu, zadanie nieuniknionego pytania: Co Kościół w Europie może zrobić w przyszłym roku, aby wykorzystać to doświadczenie? Gdzie szukać nowej obsady? Jakie pieśni zaprezentować? Gdzie umiejscowić przedstawienie? Kto mógłby być narratorem? Jak napisać interesujący scenariusz? I w końcu: jak zapewnić tę samą atmosferę koncertu, tworząc coś w oparciu o to, co powstało na początku?

Wszystkie te oraz inne pytania domagały się odpowiedzi już od stycznia bieżącego roku. Idąc z wiarą krok za krokiem oraz podążając za wskazówkami Pana, zespół realizatorów wziął w zasadzie pustą przestrzeń i przemienił ją w bożonarodzeniowy majstersztyk.

Nabór artystów

Od początku było wiadomo, że koncert ma mieć wyraźnie europejski charakter. Podczas gdy okoliczności ubiegłorocznego koncertu były takie, że pozyskanie każdego artysty światowej klasy było nie lada wyczynem, w tym roku, mając więcej czasu do dyspozycji, zespół realizatorski chciał pozyskać wyłącznie europejską obsadę, co się ostatecznie udało.

Wykorzystując hollywoodzką zasadę szukania znajomych przez znajomych, zespół z Obszaru skontaktował sę z siecią zawodowych artystów świętych w dniach ostatnich z Europy. Chłodne rozmowy telefoniczne i niechciane e-maile prowadziłyby do szybkiego przedstawienia się i nieformalnych prezentacji projektów. Ku swej radości, realizatorzy byli w stanie szybko zebrać muzyków różnych narodowości, reprezentujących, różne gatunki muzyczne, którzy z miłości do Zbawiciela, nie chcieli honorarium za występ i poświęcony czas.

Jack i Marta Tyndale-Biscoe (Wielka Brytania i Hiszpania) — pianista, Jack Tyndale-Biscoe, studiował muzykę na trzech kontynentach i odbył wiele koncertów w całej Europie. Jest obecnie stypendystą Talent Unlimited U.K. oraz artystą DEBUT Classical Artist. Marta jest katalońską pianistką i pedagożką. Zanim przeprowadzili się do Londynu, oboje wykładali muzykę i języki na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Brighama Younga w Idaho.

Vesna i Igor Gruppmanowie (Serbia i Ukraina) — laureaci nagrody Grammy, skrzypek i skrzypaczka, Igor i Vesna Gruppmanowie, poznali się w Moskiewskim Konserwatorium i są uznanymi artystami, dyrygentami i pedagogami. Mieszkają obecnie w Rotterdamie, gdzie Igor jest koncertmistrzem w Rotterdamskiej Orkiestrze Symfonicznej, a Vesna uczy gry na altówce w Rotterdamskim Konserwatorium.

Constanze i Wolfgang Gebauerowie (Austria i Niemcy) — znakomici śpiewacy operowi, Wolfgang i Constanze Gebauerowie poznali się na scenie i od tamtej pory cały czas występują razem w operach, musicalach i koncertach w całej Europie.

Naura (Hiszpania) — Naura studiowała muzykę w dwóch hiszpańskich instytucjach muzycznych. Wystąpiła w licznych koncertach jako solistka sopranistka przy akompaniamencie orkiestry, m.in. Navarra Symphony Orchestra, jak również zespołu Pamplonesa Band.

Ruth Lorenzo (Hiszpania) — dobrze znana z racji zajęcia 5. miejsca w brytyjskim programie X Factor, Ruth rozwija karierę solistki, mając w dorobku 3 albumy znane z list przebojów, 4 tournée po Hiszpanii i przede wszystkim jedną z najwyższych hiszpańskich not w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Alex Sharpe (Irlandia) — Alex jest dobrze znana jako członkini nominowanej do nagrody Grammy grupy muzycznej Celtic Woman. Występowała w różnych musicalach oraz jako solistka na całym świecie.

Salome Moana (Szwajcaria) — uzyskawszy licencjat i magisterium na Akademii Muzycznej w Bazylei, Salome stała się początkującą, improwizującą artystką wykonującą jazz pop. Jej debiutancki album ukazał się w 2020 r., kolejny album planowany jest na wiosnę 2023 r.

Louis i Per Herreyowie (Szwecja) — Louis i Per Herreyowie są członkami trzyosobowego boysbandu The Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji w 1984 r. Zapoczątkowało to karierę, na którą złożyło się 10 albumów studyjnych i ogromny sukces koncertowy.

Wybór repertuaru

Podczas gdy ubiegłoroczny program koncertu składał się głównie z pięknych utworów instrumentalnych, w tym roku położono nacisk na występy zarówno instrumentalne, jak i wokalne. W związku z tym realizatorzy poprosili Jenny Oaks Baker, główną artystkę z zeszłorocznego koncertu, która współpracowała z nagradzanym kompozytorem, Kurtem Bestorem, o skomponowanie nowych aranżacji do znanych europejskich kolęd, które miały zilustrować unikalne motywy tego koncertu.

    • Uwertura: orkiestra
    • Tu Scendi Dalle Stelle: Naura
    • Nu Tändas Tusen Juleljus: Herreyowie
    • O Tannenbaum: Gebauerowie
    • Holly & Ivy: Salome
    • O Come All Ye Faithful: Tyndale-Biscoe
    • Carol of the Bells: Gruppmanowie
    • Joy to the World: Ruth
    • In the Bleak Midwinter: Alex
    • Finał: O Holy Night — wszyscy wykonawcy

Po zapytaniu artystów o ich ulubioną część koncertu, większość wskazała na oryginalną aranżację Kurta Bestora klasycznej kolędy O Holy Night [Święta noc]. Jack Tyndale-Biscoe, uznany pianista, powiedział o niej: „Mamy nadzieję, że widzowie, szczególnie ci, którzy obejrzą cały koncert, wyznawcy naszej religii i inni nasi przyjaciele, będą mieli większe poczucie czci dla tej świętej nocy w historii ludzkości, ujrzą większe światło w swych duszach oraz sercach, gdy pomyślą o darze Zbawcy, i wreszcie będą mieli większą miłość, gdy pomyślą o sednie Bożego Narodzenia, jakim jest wdzięczność i dawanie”.

Znajdowanie miejsca

Czasami właściwą ścieżkę można znaleźć dopiero wtedy, gdy postawi się pierwszy krok w nieznane. Tak było z tegorocznym koncertem. Założono, że należy znaleźć wyjątkowe miejsce, które przeniesie widzów w czasy Jezusa dzięki obecności ruin z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jednak był zbyt wysoki koszt wynajęcia wielu znanych włoskich ruin. Gdy skompletowano już obsadę koncertu, Brianowi Cordrayowi przedstawiono Ruth Lorenzo, jedną z najsłynniejszych gwiazd w Hiszpanii. Ruth pokazała mu obiekt światowego dziedzictwa UNESCO w Méridzie w Hiszpanii: ruiny stolicy rzymskiej prowincji, założonej zaledwie 25 lat przed narodzinami Chrystusa. Po przeprowadzeniu wielu rozmów, w październiku wydano administracyjne zgody na filmowanie koncertu na tle tej rzymskiej architektury.

Solistka Alex Sharpe, powiedziała o tym miejscu: „Rzymski amfiteatr w Méridzie zapiera dech w piersiach. Dzięki niemu natychmiast przeniosłam się w przeszłość, stojąc na scenie i śpiewając pod gwieździstym niebem. To wszystko pomogło mi wyobrazić sobie Marię i Józefa w skromnym miejscu, gdzie Zbawiciel przyszedł na świat, oraz poczuć powiew nadziei”.

Opowieść o Bożym Narodzeniu

Ubiegłoroczny koncert został wspaniale poprowadzony przez duńskiego aktora, Tomasa Kofoda, który zagrał już rolę Jezusa Chrystusa w wyprodukowanym przez Kościół filmie The Testaments [Świadectwa]. Poszukując tym razem kobiecego głosu, zespół realizatorów nie mógł wybrać nikogo innego jak Savannah Stevenson z Wielkiej Brytanii, aktorkę, którą wielu członków Kościoła rozpoznaje jako Marię, matkę Chrystusa, w filmach biblijnych nakręconych przez Kościół Jezusa Chrystusa. Brian Cordray powiedział, że Savannah Stevenson „daje się poznać jako ciepła i profesjonalna narratorka”.

Mając w zespole tak utalentowaną aktorkę jak Stevenson, realizatorzy zaczęli szukać miejsca w Wielkiej Brytanii, gdzie można by filmować narrację koncertu. Gdy poszukiwano miejsca doskonale umiejscowionego w erze wiktoriańskiej, miejscowi członkowie Kościoła zaproponowali Muzeum Karola Dickensa w Londynie. Dla Briana Cordraya oznaczało to zmianę scenariusza, gdy w klasycznej Opowieści wigilijnej Dickensa rozpoznał okazję do nawiązań. W końcu — jak powiedział Cordray — „jasne jest, że duchowa podróż Scrooge’a prowadzi go do zmiany w człowieka, który bardziej przypomina Chrystusa. Czy nie tego wszyscy pragniemy?”.

Realizatorzy dość wcześnie mieli także pomysł, by zastanowić się nad tym, jak różne atrybuty Bożego Narodzenia, kojarzone raczej ze świecką tradycją (np. choinki, cukrowe laski, dzwony, skarpety nad kominkiem, wieńce ostrokrzewu itp.), łączą się właściwie z Chrystusem. Ten pomysł został ostatecznie zrealizowany — stąd pojawia się w programie wiele z tych symboli i nastąpiła modyfikacja tytułu Świadkowie Bożego Narodzenia — Symbole Chrystusa.

Duch Bożego Narodzenia dzięki muzyce

Odtworzenie słodkiej atmosfery, która towarzyszyła inauguracyjnemu koncertowi Świadkowie Bożego Narodzenia, na szczęście nie było trudne dla realizatorów, o ile koncert skupiał się na prawdziwym powodzie do świętowania, którym jest: Jezus Chrystus. „[Bóg] nadał temu widowisku boskiego blasku”, powiedziała śpiewaczka operowa, Constanze Gebauer, „aby każdy”, bez względu na pochodzenie, narodowość i przynależność religijną, „mógł to poczuć”.

W Nowym Testamencie Mateusz napisał „Gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich” (Ew. Mateusza 18:20). W przypadku koncertu Świadkowie Bożego Narodzenia — Symbole Chrystusa, grupy świętych dosłownie gromadziły się w Jego imię — począwszy od zespołu realizatorów, poprzez obsadę, aż do wielu tłumaczy, którzy przetłumaczyli koncert na 31 języków. Jak oni wszyscy potwierdzą jednym głosem, Jezus Chrystus naprawdę był „pośród nich” w czasie tej wyjątkowej produkcji.

Jak oglądać

Koncert został zarejestrowany w języku angielskim i będzie transmitowany w 31 językach. Będzie dostępny za pośrednictwem oficjalnych kanałów Kościoła, włączając w to: ŚwiećŚwiatu.org, stronach krajowych, YouTubie i Facebooku od niedzieli 11 grudnia 2022 o godz. 18.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET) aż do połowy stycznia 2023.

Razem z programem udostępnione zostaną zajęcia dla dzieci i ich rodzin pod adresem: ŚwiećŚwiatu.org.

Dalsze materiały, zawierające świąteczny kalendarz służby, plakaty, ulotki i promocyjne filmiki będą wkrótce dostępne na stronie ŚwiećŚwiatu.org.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.