Artykuły prasowe

Obchody setnej rocznicy urodzin Helmutha Hübenera w Hamburgu i Berlinie

„Nie gódźcie się, aby wasza wolna wola — najcenniejsza rzecz, jaką macie — została wam odebrana”. To zdanie z ulotki napisanej przez Helmutha Hübenera w 1941 r. zacytował kiedyś Joachim Gauck, Prezydent Republiki Federalnej Niemiec. To samo zdanie usłyszeli słuchacze cyklu radiowego pod tytułem „Kalenderblatt” [Kartka z kalendarza] w Deutschlandfunk, programie pierwszym niemieckiego radia, w środę 8 stycznia 2025 r. — dokładnie w setną rocznicę urodzin Helmutha Hübenera. Z okazji tej rocznicy kongregacje Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Hamburgu i Berlinie upamiętniły odwagę tego nastoletniego członka Kościoła w przeciwstawianiu się narodowemu socjalizmowi.

Wyżej wymieniony cytat wypowiedzi Helmutha Hübenera jest jednym z „najbardziej niezwykłych cytatów w historii oporu wobec narodowego socjalizmu”, powiedział podczas tej audycji profesor Johannes Tuchel, dyrektor German Resistance Memorial Center [Centrum Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu].

Poglądy Helmutha Hübenera — jak zauważono w czasie audycji — kształtowały się w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. „Koncepcja wolnej woli jest silnie zakotwiczona w doktrynie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich”, powiedział Starszy Niels O. Jensen, Siedemdziesiąty Obszaru w Kościele. „Wolna wola to dar, który Bóg ofiarowuje każdemu człowiekowi. Helmuth Hübener pokazał, że można nie ugiąć się i stanąć w obronie swych przekonań w niesprzyjających i najtrudniejszych do wyobrażenia okolicznościach. Po dziś dzień, długo po swojej śmierci, Helmuth Hübener jest wzorem do naśladowania i przykładem dla wielu młodych ludzi”.

Dwie niemieckie szkoły — jedna w Hamburgu, druga w Berlinie — zostały nazwane imieniem Helmutha Hübenera.

8 stycznia br. szkoła rejonowa im. Helmutha Hübenera w Hamburgu rozpoczęła obchody roku Helmutha Hübenera w wypełnionej po brzegi auli szkolnej. „Helmuth Hübener pokazał, że odwaga nie oznacza braku strachu. Odwaga to robienie właściwych rzeczy mimo strachu. Przyjmijmy tę naukę do serca — jesteśmy to winni jemu i wszystkim ludziom, którzy stawiali opór w obliczu zagrożenia”, powiedziała przy tej okazji Bianca Thies, dyrektorka szkoły. Profesor Alan Keele, który przyjechał na tę uroczystość ze Stanów Zjednoczonych z delegacją z Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, przemawiał w imieniu całej delegacji. „Helmuth Hübener był człowiekiem, który sprzeciwił się własnej dehumanizacji”, powiedział ten niemiecki filolog. Profesor Keele wykładał na Uniwersytecie Brighama Younga i przeprowadził szeroko zakrojone badania nad życiem Helmutha Hübenera.

Rankiem 8 stycznia br. członkowie Kościoła wzięli udział w przeniesieniu Stolperstein [kamienia pamięci] Helmutha Hübenera — tabliczki wielkości kostki brukowej — do jego ostatniego na wolności miejsca zamieszkania przy obecnej 18 Sachsenstrasse. Stolpersteine [kamienie pamięci], projekt artystyczny rzeźbiarza Guntera Demniga z Kolonii w Niemczech, jest uważany za największy na świecie rozproszony po całym globie pomnik pamięci. W różnych miejscach w Hamburgu, mieście narodzin Helmutha Hübenera, upamiętniono jego dokonania.

Wieczorem 8 stycznia br. Kościół zaprosił członków oraz wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie z przewodnikiem stałej wystawy poświęconej Helmuthowi Hübenerowi w Hamburg School of Administration [Hamburskiej Szkole Administracji]. Helmuth Hübener uczył się w niej do momentu aresztowania.

Członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Berlinie spotkali się w miejscu pamięci Plötzensee [nazwa dawnego więzienia i miejsca straceń — przyp. tłum.]. Dr Daniel Fingerle, dyrektor ds. komunikacji w Kościele w Niemczech, Hartmut Woite, członek rady wyższej w berlińskim paliku Kościoła oraz dr Ralf Grünke, asystent dyrektora ds. komunikacji w kościelnym Obszarze Europy Środkowej, uczestniczyli w ceremonii złożenia wieńców w obecności lokalnych członków Kościoła.

W tym dawnym więzieniu w latach 1933–1945 ścięto lub powieszono ponad 2800 więźniów. Helmuth Hübener został tu stracony 27 października 1942 r. Uważa się go za najmłodszego członka ruchu oporu wobec reżimu nazistowskiego w Niemczech. Został skazany na śmierć wyrokiem Trybunału Ludowego w Berlinie. „Naziści musieli nie tylko czuć się znieważeni przez tego bardzo odważnego i sprytnego siedemnastolatka, ale też pokazani w najgorszym świetle i obnażeni”, podała publiczna stacja telewizyjno-radiowa NDR.

W 2018 r. Starszy Dieter F. Uchtdorf z Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich złożył hołd Helmuthowi Hübenerowi w czasie wizyty w miejscu pamięci Plötzensee. Powiedział wtedy: „Odwaga Helmutha Hübenera i jego chęć opowiedzenia się po stronie dobra będą zawsze przypominać nam o naukach Chrystusa i będą wezwaniem, aby za nimi podążać”.

Na stronie Kościoła można przeczytać esej poświęcony bardziej szczegółowo życiu Helmutha Hübenera i jego związkom z Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.