Artykuły prasowe

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wspiera działania pomocowe w związku z powodzią w rejonie Walencji w Hiszpanii

Centrum koordynacyjne powstało w domu spotkań palika Walencja w celu koordynacji pomocy i dystrybucji zaopatrzenia

W następstwie poważnych powodzi wywołanych niedawną burzą DANA (skrót używany w Hiszpanii do określenia Depresión Aislada en Niveles Altos, czyli izolowanej depresji na wysokim poziomie), która nawiedziła region Walencji w Hiszpanii 29 października 2024 roku., Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zorganizował swoich członków i zasoby, aby zapewnić pomoc poszkodowanym. W związku z powodzią, która dotknęła wiele domów i społeczności, przywódcy i wolontariusze Kościoła ściśle współpracują z lokalnymi władzami i organizacjami, aby zapewnić natychmiastową pomoc i niezbędne zaopatrzenie.


 

Kościół angażuje się w pomoc biednym i potrzebującym poprzez szeroko zakrojone akcje humanitarne i pomocowe, opierając się na naukach Jezusa Chrystusa o miłości do Boga i bliźniego. To zaangażowanie zakorzenione jest w wierzeniach Kościoła o tym, że każda osoba jest dzieckiem Boga, które zasługuje na współczucie, godność i troskę.

 Palik Kościoła w Walencji w Hiszpanii (jednostka podobna pod względem hierarchii do katolickiej diecezji) pod przewodnictwem Prezydenta José Luisa Barriá Fernandéza skupia się na wspieraniu członków Kościoła dotkniętych powodzią, a następnie pomaganiu innym poszkodowanym. Aby ułatwić sprzątanie i usuwanie skutków katastrofy, Kościół zakupił szereg środków czyszczących, w tym obuwie wodoodporne, szczotki, ściągaczki, wiadra, łopaty i pompy wodne.

Ponadto Kościół założył centrum koordynacyjne w domu spotkań palika w Walencji. Centrum to, które mieści się w dzielnicy Quatre Carreres w mieście Walencja, będzie służyć jako miejsce dystrybucji i koordynacji materiałów pomocowych. Starszy i Siostra Lamb oraz Francisco Serrano, którzy na miejscu pomagają Kościołowi w reagowaniu na ten kryzys, spotkali się z prezydentem palika w Walencji, Prezydentem Barrią, i sfinalizowali ustalenia dotyczące rozpoczęcia działalności Centrum Koordynacyjnego. Będzie ono służyć również jako baza logistyczna, w której inne organizacje będą mogły gromadzić zaopatrzenie potrzebne do wspierania swoich działań pomocowych.

W poniedziałek rano 1 listopada 2024 roku pod Centrum Koordynacyjne w Walencji przyjechały trzy busy, dostarczając niezbędne przedmioty do dystrybucji wśród członków i wolontariuszy społeczności. Kilka godzin później przyjechała też ciężarówka z innymi artykułami. Członkowie Kościoła oferują swój czas w Centrum Koordynacyjnym, pomagając w załadowywaniu i składowaniu zaopatrzenia.


 

Prezydent Barriá powiedział, że „członkowie Kościoła zostali znacząco dotknięci tą powodzią. Jednocześnie mają nadzieję na powrót do normalności”. Powiedział, że członkowie doświadczyli wielu cudów i są wdzięczni za ogromny odzew ze strony członków Kościoła z całej Hiszpanii, którzy są gotowi pomagać im w tym niezwykle krytycznym czasie. „Bardzo doceniamy modlitwy i troskę członków z całego świata. Będziemy kontynuować swoje wysiłki, niosąc pomoc tej społeczności w zaspokajaniu jej bieżących potrzeb i w jej długoterminowym powrocie do normalności”, podsumował.

Jeden z członków Kościoła zginął w powodzi, a inny wraca do zdrowia leżąc w szpitalu z urazem nogi. Szacuje się, że bezpośrednio dotkniętych powodzią zostało 50 członków. Wszyscy misjonarze Kościoła służący na tym terenie mają zapewnione bezpieczeństwo. W rejonie Walencji mieszka blisko 10 000 członków Kościoła.

Jednym z obszarów dotkniętych powodzią jest Catarroja, gmina licząca 28 000 mieszkańców, położona w regionie Horta Sud w Walencji. Jeden z okręgów (większa kongregacja) palika Walencja ma tam swoją siedzibę. Budynek został zniszczony, garaż i pomieszczenia dydaktyczne w piwnicy zostały zalane, okna są powybijane. Wejście do budynku jest utrudnione, a niedzielne nabożeństwa będą prowadzone on-line przez kilka najbliższych tygodni. Kilka domów członków Kościoła w tym rejonie również zostało zniszczonych. Niektóre z nich są całkowicie zniszczone.

Starszy i Siostra Rees, którzy służą jako misjonarze-wolontariusze w kościelnej Służbie pomocy wzajemnej i samowystarczalności, również przyłączyli się do działań w Walencji. Są w stałym kontakcie z Lokalnym Centrum Kryzysowym Walencji, a także rozmawiają z lokalnymi władzami cywilnymi poszkodowanych społeczności, aby ocenić bieżące potrzeby i zaoferować wsparcie ze strony Kościoła. Ich wysiłki mają na celu zapewnienie dostępności zarówno środków pomocowych, jak i zasobów wolontariuszy, aby pomóc lokalnym społecznościom w zaspokojeniu ich potrzeb. Pracują oni również nad nawiązaniem współpracy Kościoła z organizacjami pozarządowymi (NGO), które wspierają Lokalne Centrum Kryzysowe Walencji, aby koordynować skuteczną pomoc.

W odpowiedzi na listę potrzebnych artykułów dostarczoną przez lokalne władze, Kościół zorganizował duży zakup materiałów. Część tych przedmiotów zostanie rozdana przez Radę Miejską Elche, miasta położonego 187 km na południe od Walencji, gdzie również znajduje się palik Kościoła. We współpracy z regionem Walencji, Rada Miejska Elche będzie również przechowywać zapasy dla ludności dotkniętej powodzią. Stamtąd, w miarę pojawiających się potrzeb, będą organizowane dostawy dotkniętym społecznościom.

To podejście oparte na współpracy podkreśla zaangażowanie Kościoła w działania humanitarne i jego gotowość do wspierania mieszkańców Hiszpanii w powrocie do normalności. Współpraca Kościoła z władzami cywilnymi i organizacjami pozarządowymi jest przykładem jego zaangażowania na rzecz dobra i jedności społeczności, łącząc zasoby i wolontariuszy, aby pomóc w odbudowie i przywróceniu do normalności życia osób dotkniętych tą niszczycielską nawałnicą.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.