1-Book-pl.jpg
Artykuły prasowe

Historie odważnych Europejczyków nawróconych na ewangelię zawarte w publikacji pt. „Saints Volume 2” [Święci: Tom II]

Nowy tom historii Kościoła jest już dostępny

Drugi tom publikacji pt. Saints: The Story of the Church of Jesus Christ in the Latter Days [Święci: Historia Kościoła Jezusa Chrystusa w ostatnich dniach] jest już dostępny i można go bezpłatnie pobrać w części Historia Kościoła w aplikacji Biblioteka ewangelii. Publikacja Święci różni się od poprzednich oficjalnych publikacji na temat historii Kościoła. Powstanie każdego tomu poprzedzają skrupulatne badania i bazowanie na oryginalnych źródłach. Materiał następnie zostaje opracowany przez historyków i pisarzy w stylu powieściowym.

Tom I został sprzedany w liczbie pół miliona drukowanych egzemplarzy, a od momentu wydania w 2018 r. odnotowano milion pobrań jego wersji cyfrowej. Historia przedstawiona w formie opowieści ukazuje dzieje przywrócenia Kościoła Jezusa Chrystusa od roku 1815, czasów dzieciństwa Józefa Smitha. Tom I kończy się w roku 1846, kiedy to pierwsi członkowie Kościoła są zmuszeni do opuszczenia swojej społeczności i świątyni w Nauvoo w stanie Illinois.

Tom II pt. No Unhallowed Hand, 1846–1893 to kontynuacja opisu wydarzeń z tomu I. Tysiące członków podążyło za Brighamem Youngiem na zachód do Utah. Byli pośród nich nawróceni z krajów europejskich.

W publikacji tej opisana jest historia Anny Widtsoe, nieustraszonej norweskiej nawróconej, która w 1881 roku przyjęła chrzest w lodowatej wodzie fiordu. Wraz z dwoma synami porzuciła wygodne życie, aby dołączyć do świętych.

„Jeśli nie możemy pozostawić wszystkiego — nawet naszego życia, jeśli będzie to konieczne — nie jesteśmy uczniami”, napisała. Anna przebyła Atlantyk i stała się szanowaną członkinią swojej społeczności. Jej syn, John A. Widtsoe, został później członkiem Kworum Dwunastu Apostołów.

Karl Maeser to kolejny europejski nawrócony, o którym jest mowa w tomie II. Przyjął chrzest w 1856 roku i wypowiedział przepiękną modlitwę po powstaniu z wody:

„Ojcze, jeśli to, co właśnie uczyniłem, jest Tobie miłe, daj mi świadectwo, a to, czego tylko będziesz wymagał ode mnie, uczynię, nawet jeśli będę musiał złożyć życie w tej sprawie”, powiedział. W drodze do domu Karl (który posługiwał się tylko językiem niemieckim) w cudowny sposób mógł porozumieć się z Prezydentem Misji Europejskiej, Franklinem D. Richardsem — który mówił tylko po angielsku. Karl uważał to doświadczenie za odpowiedź na modlitwę. Wiele lat później Karlowi udało się wyemigrować do Utah i pomagać w założeniu uczelni, która obecnie nosi nazwę Uniwersytet Brighama Younga.

Tom II zawiera wiele inspirujących historii o poświęceniu świętych z całego świata. Wyszczególnione są także ważne, czasem kontrowersyjne, wydarzenia związane z przeciwnościami oraz cudami, których pionierzy doświadczali podczas wędrówki do Utah i zasiedlania tego terytorium. Opisane są skomplikowane relacje z rządem Stanów Zjednoczonych i z plemionami rdzennych Amerykanów, praktyka wielożeństwa, objawienie stanowiące o jej zakończeniu i wiele innych spraw. Czytelnicy publikacji „Święci” mają dostęp do przypisów i mogą zapoznać się z dokumentami źródłowymi dotyczącymi przedstawionych historii oraz wyciągać własne wnioski odnośnie do tych wydarzeń.

Kolejne tomy publikacji Święci zostaną wydane w ciągu kilku lat. Tom III będzie traktował o wzroście Kościoła na całym świecie i zakończy się opisem poświęcenia świątyni w Bernie w Szwajcarii, które miało miejsce w 1955 roku. Tom IV przedstawi czytelnikom nieodległą przeszłość. Będą w nim opisane różne wyzwania związane ze wzrostem liczby członków i lokalizacją świątyń na całym świecie. Celem tych publikacji jest wiarygodne przedstawienie faktów z historii Kościoła i zainspirowanie członków, by wciąż kultywowali dziedzictwo wiary.

Starszy Quentin L. Cook z Kworum Dwunastu Apostołów stoi na czele Departamentu ds. historii Kościoła. Czterokrotnie wzruszył się do łez, czytając pierwsze sto stron tej książki.

„Mam nadzieję, że w końcowym efekcie [czytania publikacji pt. Święci] będziemy mieć głębsze uznanie dla naszych przodków, za ich poświęcenie i trudy przez jakie przeszli”, powiedział. Dodał, że ma nadzieję, iż ta wdzięczność da świętym „siłę i moc do pokonywania problemów, z którymi obecnie się mierzą”.

Tom II jest dostępny w następujących językach: angielskim, cebuańskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, samoańskim, tagalskim, tongijskim, włoskim. Wydania drukowane w tych językach będą w sprzedaży za kilka miesięcy na stronie internetowej: store.churchofjesuschrist.org.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.