Prezydent Dallin Harris Oaks został ogłoszony 18. prezydentem i prorokiem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w dniu dzisiejszym. Ogłoszenie zostało przekazane podczas przekazu na żywo z Salt Lake City w stanie Utah. Prezydent Oaks został poparty i wyświęcony we wtorek, 14 października 2025 roku.
W Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich prorok jest wybierany w procesie inspirowanym przez Boga. Kiedy prorok umiera, Pierwsze Prezydium zostaje rozwiązane, a Kworum Dwunastu Apostołów, kierowane przez apostoła z najdłuższym stażem, przejmuje przywództwo, potwierdzając nowego Proroka poprzez objawienie i upoważnienie kapłańskie. Dowiedz się więcej o tym, jak wybierany jest prorok.
Prezydent Oaks, 93 lata, zastąpił Prezydenta Russella M. Nelsona, który zmarł 27 września 2025 roku.
Nowy przywódca globalnej wspólnoty religijnej, liczącej ponad 17 milionów członków, powołał Prezydenta Henry’ego B. Eyringa, 92 lata, oraz Prezydenta D. Todda Christoffersona, 80 lat, aby służyli wraz z nim jako Pierwszy i Drugi Doradca w Pierwszym Prezydium Kościoła, najwyższym kościelnym organie zarządzającym.
Prezydent Oaks ogłosił również, że Jeffrey R. Holland, 84 lata, będzie pełnił obowiązki Prezydenta Kworum Dwunastu Apostołów.
Prezydent Dallin H. Oaks
Prezydent Dallin H. Oaks pełnił służbę jako członek Kworum Dwunastu Apostołów od maja 1984 roku. W latach 1971–1980 był rektorem Uniwersytetu Brighama Younga, a od 1980 roku do czasu jego rezygnacji w 1984 roku był sędzią Sądu Najwyższego stanu Utah. Rezygnację złożył, aby przyjąć powołanie jako apostoł.