Artykuły prasowe

Członkowie Kościoła udzielają pomocy głodującym w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Służby Charytatywne ŚwDO współpracują ze światowymi organizacjami humanitarnymi

Mormoni przekazują dodatkowe 11 milionów dolarów na cele pomocy ofiarom głodu w ośmiu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Ta inicjatywa humanitarna została ostatnio zaaprobowana przez Pierwsze Prezydium Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, by nieść pomoc tym rejonom świata, które borykają się z suszą, konfliktami wewnętrznymi, chorobami oraz innymi problemami.

 

Służby Charytatywne ŚwDO, organizacja humanitarna Kościoła, współpracuje z 11 światowymi organizacjami humanitarnymi przy realizacji 25 projektów w Nigerii, Somalii, Południowym Sudanie, Jemenie, Nigrze, Kenii, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga.

„W czasie naszych niedawnych wizyt w Afryce zobaczyliśmy na własne oczy, jak ważna jest pomoc w zaspokajaniu potrzeb naszych braci i sióstr, którzy mierzą się z wielkimi wyzwaniami i trudnymi warunkami życia”, powiedział Biskup Gérald Caussé, Przewodniczący Biskup Kościoła. „Darowizny od naszych wiernych członków umożliwiają pokrycie kosztów żywności, schronienia, czystej wody, opieki medycznej i innych niezbędnych do życia środków dla prawie 750 tysięcy ludzi — w tym poważnie niedożywionych dzieci”.

Pieniądze i środki darowane przez Kościół będą wsparciem dla ponad 1,1 miliona osób przez jeden rok.

Światowi partnerzy

Służby Charytatywne ŚwDO współpracują z najważniejszymi organizacjami pozarządowymi oraz wyznaniowymi, wśród których są: CARE International, Catholic Relief Services, Convoy of Hope, International Rescue Committee, Islamic Relief USA, Rahma Relief, Real Medicine Foundation, Save the Children, UNICEF USA, USA for UNHCR oraz World Food Programme

„Mamy 20 milionów ludzi na granicy śmierci głodowej i 5,7 miliona dzieci w stanie poważnego niedożywienia w Somalii, Południowym Sudanie, Jemenie i północno–wschodniej Nigerii. Jako międzynarodowa społeczność musimy bardziej niż kiedykolwiek zacząć działać, by ocalić ludzi od śmierci”, powiedział David Beasley, dyrektor World Food Programme [agencja ONZ Światowy Program Żywnościowy — przyp. tłum.]. „Nasi bracia i siostry w tych krajach potrzebują naszej pomocy w walce z głodem i cierpieniem niewinnych ludzi”.

„Mamy wspaniałą okazję, by podzielić się tym, co posiadamy, z cierpiącymi, zmniejszyć ich brzemiona i dać im znać, że nam na nich zależy. Jesteśmy też bardzo wdzięczni za partnerów, którzy myślą podobnie i pomagają nam służyć tam, gdzie sami nie możemy dotrzeć”, powiedziała Siostra Jean B. Bingham, prezydent kościelnej organizacji Stowarzyszenie Pomocy.

„Służby Charytatywne ŚwDO skutecznie docierają do osób najbardziej potrzebujących, gdy pojawia się sytuacja kryzysowa”, powiedziała Prerana Issar, dyrektor ds. współpracy z partnerami sektora prywatnego World Food Programme (WFP). „Ich zaufanie do WFP, ich współczucie i determinacja, by pomagać tym, którzy nie mogą pomóc sami sobie, przyczyniły się do zmian na lepsze w życiu dziesiątek tysięcy głodujących i niedożywionych na całym świecie”.

Sytuacja głodujących

Szacunkowa liczba 20 milionów ludzi w Południowym Sudanie, Somalii, północno–wschodniej Nigerii i Jemenie cierpi głód z powodu przedłużającej się suszy i konfliktów wewnętrznych. Pozostałe 10 milionów ludzi znajduje się w punkcie krytycznym, usiłując wyżywić rodzinę.

Z organizacją Real Medicine Foundation Służby Charytatywne ŚwDO współpracują przy projektach humanitarnych w ośmiu krajach, między innymi w Południowym Sudanie, Somalii i Ugandzie, gdzie każdego dnia do ośrodka dla uchodźców Bidi Bidi napływają tysiące osób.

„To zaszczyt i satysfakcja pracować ze Służbami Charytatywnymi ŚwDO”, powiedziała dr Martina Fuchs, pediatra, założycielka Real Medicine Foundation. Wyraziła uznanie dla Służb i dla Kościoła za „wysoki poziom uczciwości”.

W Bidi Bidi nacisk kładziony jest na umożliwienie dzieciom podjęcia edukacji szkolnej oraz zapewnienie uchodźcom opieki medycznej. „W tym roku w Bidi Bidi wdrożymy pełną opiekę zdrowotną i już planujemy stworzenie 30 kolejnych centrów leczniczych i szpitali”, powiedziała Fuchs.

Real Medicine Foundation zatrudnia i promuje obywateli krajów, w których działa, bo oni dobrze znają potrzeby miejscowej ludności. „Służby Charytatywne ŚwDO w pełni to popierają i bardzo nas to cieszy”, mówiła Fuchs.

W czerwcu 2016 r. Pierwsze Prezydium Kościoła oraz inni światowi przywódcy religijni i teoretycy religii przyłączyli się do World Food Programme we wspólnym oświadczeniu wyrażającym poparcie dla walki z głodem na świecie.

„Nasze serca przepełnia współczucie […] dla wielu dzieci Boga, które cierpią z powodu braku codziennego pożywienia i mierzą się z wyniszczającymi skutkami głodu i niedożywienia […]. Zachęcamy ludzi na całym świecie, by otworzyli serca i umysły na ten rosnący problem i udostępniali środki na rzecz walki z głodem w miejscach, gdzie mieszkają”, napisało Pierwsze Prezydium.

Od 1985 roku Służby Charytatywne ŚwDO przekazały blisko 2 miliardy dolarów na pomoc milionom ludzi w 189 krajach. Kościół jest zdecydowany nadal nieść pomoc w Afryce i w innych miejscach na całym świecie, gdzie zaistnieje taka potrzeba. Działania humanitarne Kościoła zaczęły się od reakcji członków na głód w Etiopii w latach 80. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź witrynę lub stronę na Facebooku Służb Charytatywnych ŚwDO.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.