Mormon Newsroom
Artykuły prasowe

W jaki sposób utrwalać pokój na świecie, jak być bardziej anielskim oraz jak doświadczać w życiu radości? Odpowiedzi na te pytania padły podczas uroczystego spotkania z okazji Bożego Narodzenia

Podczas uroczystego spotkania z okazji Bożego Narodzenia przywódcy Kościoła wygłosili szereg przesłań skupionych na Chrystusie

Jakie są klucze do spokoju na świecie? Osobista prawość wywodząca się od Księcia Pokoju, Jezusa Chrystusa. W jaki sposób możemy być bardziej anielscy? Odwiedzając odizolowane osoby pośród nas i przekazując im dobrą nowinę Jezusa Chrystusa. Co możemy zrobić, aby doświadczać radości? Skupiając się na upraszczaniu, służbie i wyciszeniu. Jaki jest doskonały dar, który można przekazać o każdej porze roku? Życie wzorowane na Jezusie Chrystusie.

Przesłania te zostały wygłoszone w niedzielę przez czterech przywódców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich podczas dorocznego uroczystego spotkania z udziałem Pierwszego Prezydium, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym w Salt Lake City. Przywódcy ci wiedzą, że Boże Narodzenie to czas różnych emocji i doświadczeń — jedni czują radość i światło, a inni smutek i ból po raz pierwszy albo kolejny — dlatego przygotowali przesłania dla szerokiej rzeszy odbiorców.

 

Prezydent Dallin H. Oaks, Doradca w Pierwszym Prezydium, przypomniał świętym w dniach ostatnich na całym świecie, że jednym z tytułów określających Jezusa w pismach świętych jest „Książę Pokoju” (Ks. Izajasza 9:6), którego nauki składają się na „ewangelię pokoju” (List do Efezjan 6:15). Przypomniał zgromadzonym świętym jeden prosty sposób na to, by poczuć ten spokój.

„Zbawiciel i Jego Apostołowie nie mieli innego programu na rzecz pokoju na świecie niż ten, który opierał się na osobistej prawości”, powiedział 87-letni Prezydent Oaks, który niegdyś był sędzią stanowego sądu najwyższego. „Nie sprzeciwiali się rządom Rzymu ani reżimowi miejscowych tyranów. Głosili osobistą prawość i nauczali, że dzieci Boże powinny miłować swoich wrogów (zob. Ew. Mateusza 5:44) i ‘ze wszystkimi ludźmi pokój [mieć]’ Wojna i konflikty są wynikiem niegodziwości; pokój jest rezultatem prawości. Błogosławieństwa ewangelii są uniwersalne, podobnie jak formuła pokoju: przestrzegaj Bożych przykazań [. . .]. Nie można osiągnąć pokoju pomiędzy krajami na świecie, nie osiągnąwszy wcześniej powszechnej prawości pośród ich obywateli”.

Starszy Ulisses Soares, który pochodzi z Brazylii i od dwóch lat służy jako apostoł, opowiedział o tym, jak ciężko było jemu i jego rodzinie w czasie ich pierwszej zimy w Utah w 2003 r. oraz o tym, jak nauczył się doceniać służbę na wzór Chrystusa. Owej zimy Starszy Soares poślizgnął się i złamał nadgarstek, musiał poddać się operacji i przez kilka miesięcy ramię miał unieruchomione w gipsie. Jego żona nabawiła się obustronnego zapalenia uszu i przez niemal dwa miesiące prawie nic nie słyszała. A jego szesnastoletni syn (a mają trójkę dzieci) uszkodził sobie kręgosłup podczas jazdy na sankach. Rodzina ta była przyzwyczajona do palm i piaszczystych plaż, a po przeżyciu potężnej śnieżycy byli w tarapatach.

Na szczęście, powiedział Starszy Soares, sąsiad pomógł odśnieżyć podjazd, a inna osoba woziła go do pracy, ponieważ z powodu ręki w gipsie nie mógł kierować samochodem. Przyrównał tych „anielskich braci” do aniołów, którzy odwiedzili odizolowanych pasterzy z Judei, by ogłosić narodziny Jezusa Chrystusa.

„Kiedy zbliża się Boże Narodzenie, zastanawiam się, czy moglibyśmy stać się bardziej podobni do anielskiego zastępu, odwiedzając współczesnych pasterzy, aby głosić dobrą nowinę o Chrystusie, pokoju i pocieszeniu”, powiedział Starszy Soares. „Zastanawiam się, czy możemy upodobnić się do pasterzy, odpowiadając na to wezwanie i odwiedzając współczesnych Józefów i Marie, by służyć im w naszych społecznościach i wspólnotach, aby zapewnić ich, że Bóg ich kocha, jest świadomy ich istnienia i się o nich troszczy”. Postępując tak, dodał Starszy Soares, „święta Bożego Narodzenia będą nie tylko dniem czy porą w roku, ale stanem serca i umysłu, a radość i miłość, jakie odczuwamy podczas Bożego Narodzenia, zawsze będą blisko”.

Starszy Patrick Kearon z Prezydium Siedemdziesiątych, który jako dorosła osoba przystąpił do Kościoła w Wigilię 1987 roku, zachęcał osoby przytłoczone presją tego okresu, by skupiły się na upraszczaniu i służbie.

„[Czyńmy] więcej tego, co ma znaczenie i mniej tego, co nie ma”, powiedział ten rodowity Anglik. „Starajmy się czynić dzieło Jezusa z Nazaretu — pocieszajmy smutnych, uzdrawiajmy złamane serca, odwiedzajmy więźniów, karmmy głodnych, odziewajmy nagich i pozwólmy mówić tym, którzy nie mają głosu, którzy są marginalizowani, zapomniani i pogardzani”.

A osobom, które doświadczają ciężkich prób w czasie tego Bożego Narodzenia, Starszy Kearon zalecił spokój i modlitwę, które prowadzą do trwałej radości.

„Uwierzcie, że jest pewien szczególny dar przeznaczony dla was w tym okresie”, powiedział. „Starajcie się o te ciche chwile odosobnienia, kiedy możecie rozważać, modlić się i poczuć pełną miłości życzliwość Tego, którego narodziny sprawiają, że każda radość w każdym życiu jest możliwa [. . .]. Znajdźcie czas, aby się uspokoić, odetchnąć, zadziwić. Spójrzcie w górę. Skupcie się na Jego wspaniałym darze — na wiedzy o tym, kim naprawdę jesteście, i na zrozumieniu, że ziemskie próby są przejściowe, a ziemska radość jest zaledwie początkiem przyszłej radości”.

Spokój, o którym mówił Prezydent Oaks, służba, którą omówił Starszy Soares oraz uproszczenie i stałość w słowach zachęty Starszego Kearona — wszystko to podsumowała Siostra Joy D. Jones, kiedy świadczyła, że Jezus Chrystus to „doskonały dar”.

W trakcie ośmiominutowego wystąpienia na początku uroczystego spotkania przywódczyni ogólnoświatowej organizacji dla dzieci zilustrowała istotę doskonałego daru Chrystusa poprzez przykład swoich rodziców, którzy cały czas dawali z siebie, jej, jej rodzeństwu oraz bliźnim w okresie świąt Bożego Narodzenia.

„Moi rodzice byli dla mnie darem w życiu, który nigdy nie przestał dawać”, powiedziała. W bardziej kompletny i wieczny sposób, jak zauważyła, Jezus Chrystus jest „darem, który nigdy nie przestaje dawać. Obyśmy wszyscy zachowali tę prawdę w swoich sercach, na te święta Bożego Narodzenia i na zawsze”.

Chór Tabernakulum z Placu Świątynnego wykonał pięć powszechnie lubianych kolęd podczas tego niedzielnego wieczoru. Przepięknie wykonali następujące pieśni bożonarodzeniowe: „Pójdźcie dziś wierni”, „For Unto Us A Child Is Born”, „Christmas Bells Are Ringing”, „Daleko gdzieś w żłobie” i „Cicha noc”.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.