Artykuły prasowe

Świętujmy Wielkanoc w Europie, śpiewając „Mesjasza” z Tabernacle Choir [Chórem Tabernakulum]

„Mesjasz” to jeden z najlepiej znanych, najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych utworów chóralnych w całej muzyce europejskiej. Oratorium, skomponowane w 1742 r. w zaledwie 24 dni przez Georga Friedricha Händla w oparciu o biblijny tekst opracowany przez Charlesa Jennensa, przedstawia historię życia Chrystusa w trzech częściach: od Jego narodzin, przez śmierć, po ostateczne Zmartwychwstanie.

Messiah_SingWithTabChoir

W tym roku Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zaprasza wszystkich do świętowania Wielkanocy przy dźwiękach oratorium „Mesjasz” Händla, wykonanym przez The Tabernacle Choir and Orchestra at Temple Square [Chór Tabernakulum i Orkiestrę z Placu Świątynnego]. Występ zostanie nadany strumieniowo w niedzielę 4 kwietnia 2021 r. o godzinie 11.00 czasu środkowoeuropejskiego na oficjalnej stronie Kościoła na Facebooku i na stronach krajowych. Dla krajów, w których stosuje się kalendarz prawosławny, program zostanie nadany strumieniowo w niedzielę 2 maja 2021 r. o godzinie 11.00 czasu środkowoeuropejskiego.

To specjalne wykonanie Mesjasza zostało nagrane i było transmitowane na całym świecie w Wielkanoc 2018 r. Gościnnie wystąpili znani soliści: Amanda Woodbury, Tamara Mumford, Tyler Nelson i Tyler Simpson. To wykonanie — nadane ponownie w 2021 r. — umożliwi osobom i rodzinom z całego świata zbliżenie się do Jezusa Chrystusa w domu poprzez muzykę i tekst „Mesjasza”.

Jak wzbogacić oglądanie „Mesjasza”

Oto dodatkowe materiały, które pomogą ci ubogacić oglądanie w dogodnym dla ciebie czasie wykonania Mesjasza przez Chór i Orkiestrę (odnośniki prowadzą do treści w języku angielskim).

Inne materiały związane z oratorium „Mesjasz” Händla

Strona The Tabernacle Choir [Chóru Tabernakulum] (tabchoir.org/messiah) zawiera między innymi wiele bogatych źródeł informacji o Händlu, o powstawaniu oratorium „Mesjasz”, a także przemówienia przywódców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Z tych materiałów można skorzystać przed lub po odsłuchaniu utworu w domu. Niektóre materiały są dostępne także w języku francuskim, niemieckim, portugalskim i hiszpańskim.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.