Artykuły prasowe

Studenci pielęgniarstwa na BYU pomagają ukraińskim uchodźcom podczas podróży do Polski

Ta historia mogła się tutaj ukazać dzięki uprzejmości TheChurchNews.com. Artykuł nie jest przeznaczony do użytku przez inne media.

Rachel Sterzer Gibson, Church News

Nadia DeVol, studentka pielęgniarstwa na Uniwersytecie Brighama Younga (BYU), ma rodzinę na Ukrainie i modliła się o możliwość pomocy ludziom stamtąd w jakikolwiek sposób.

Szansa pojawiła się niedawno, gdy dołączyła do grupy studentów i wykładowców z BYU, uniwersytetu sponsorowanego przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, podczas zagranicznego wyjazdu naukowego do Polski, zorganizowanego, aby służyć w ukraińskich ośrodkach dla uchodźców. „Jestem niezmiernie wdzięczna, że BYU zaoferowało mi środki i dostęp do tego projektu”, powiedziała Nadia DeVol w komunikacie prasowym BYU z 13 czerwca br.

BYU nursing 1
BYU nursing 1
W maju 2023 r. grupa studentów i wykładowców BYU udała się do Polski, aby służyć w ośrodku dla ukraińskich uchodźców. Zdjęcie BYU dzięki uprzejmości Church News.2023 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Nadia DeVol, która jest w połowie Ukrainką i mówi płynnie po rosyjsku, służyła jako tłumacz dla grupy, która zapewniała pomoc medyczną, prowadziła zajęcia na temat zdrowia i dobrego samopoczucia oraz przekazała środki medyczne o wartości tysięcy dolarów.

Ziarno tegorocznej podróży zostało zasiane rok temu, kiedy Julie Valentine, prodziekan wydziału pielęgniarstwa, i Leslie Miles, profesor na wydziale pielęgniarstwa, zabrały inną grupę studentów pielęgniarstwa, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w Warszawie.

BYU nursing 2
BYU nursing 2
Studentka BYU prowadzi zajęcia w Jedności, ośrodku edukacyjnym i kulturalnym dla ukraińskich uchodźców, podczas zagranicznego wyjazdu naukowego w maju 2023 r. Zdjęcie BYU dzięki uprzejmości Church News.2023 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

W poście w mediach społecznościowych na temat zeszłorocznego zagranicznego wyjazdu naukowego Julie Valentine napisała o tym, że studenci BYU są przykładem realizacji motta wydziału pielęgniarstwa, aby „uczyć się sztuki uzdrawiania poprzez niesienie ukojenia”.

„Słowa nie mogą wyrazić tej rozpaczy, przerażenia, odporności, współczucia i nadziei”, napisała na Twitterze po tym, jak ich grupa spędziła 20 godzin tego dnia, zapewniając opiekę uchodźcom.

Wkrótce potem Leslie Miles i Julie Valentine powiedziały w komunikacie prasowym BYU, że są wciąż zaangażowane w pomoc ukraińskim uchodźcom. „To nie koniec, a potrzeby humanitarne są ogromne”, powiedziała Valentine w 2022 r.

Z pomocą Nadii DeVol i kilku innych studentów BYU — Jeda Fullera, Nilesa Herroda i Saydie Clark — założono organizację non-profit o nazwie Unity for Ukraine (Jedność dla Ukrainy), aby wesprzeć wysiłki Jedności, ośrodka kulturalnego i edukacyjnego powstałego z inicjatywy ukraińskich nauczycieli w celu niesienia pomocy uchodźcom.

„Założyliśmy Jedność dla Ukrainy, ponieważ chcemy, aby ci ukraińscy nauczyciele i ich szkoła dobrze prosperowali”, wyjaśniła Nadia DeVol. „Pomagają kobietom i dzieciom, których życie wywróciło się do góry nogami, a my chcemy, aby im się powiodło”.

Tegoroczna grupa zagraniczna, wraz z Julie Valentine i Leslie Miles, spędziła większość czasu, oferując pomoc i prowadząc zajęcia w Jedności. Prowadzili zajęcia na temat radzenia sobie ze stresem i lękiem oraz radzenia sobie z traumą, a także oferowali podstawową pomoc medyczną, sprawdzając stan zdrowia, oferując pocieszenie, rozmawiając w cztery oczy oraz dostarczając materiały medyczne.

W poście w mediach społecznościowych z 18 maja br. Julie Valentine udostępniła zdjęcie studentki BYU rozmawiającej w cztery oczy uchodźczynią. „Posługa ‘w cztery oczy’ (…). Jest tak wiele potrzeb, a jednak podniesienie serca jednej osoby ma znaczenie”, napisała.

BYU nursing 3
BYU nursing 3
Posługa „w cztery oczy". Studentka wydziału pielęgniarstwa na BYU, Julie Valentine, pomaga w ukraińskim ośrodku dla uchodźców.2023 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Niedawna absolwentka BYU, Brenna Wilkinson, która służyła jako tłumacz podczas pobytu w ośrodku dla uchodźców, powiedziała w komunikacie prasowym BYU: „Uzyskałam głębszy szacunek i spojrzenie na ludzkie życie”.

Brenna Wilkinson przypomniała sobie rozmowę z pewną matką, która mówiła o traumie, z jaką zmagał się jej syn po tym, jak został zmuszony do ucieczki z kraju.

„Poprosiłam ją o wyjaśnienie, aby upewnić się, że dobrze ją zrozumiałam, kiedy powiedziała, że jej mały chłopiec widział strzelaniny i naloty bombowe. Spojrzała mi prosto w oczy i powiedziała ‘Oczywiście’”.

Brenna Wilkinson powiedziała, że jej doświadczenia na BYU, w tym ostatnio studia za granicą, pomogły jej szukać tego, co może zrobić dla innych osób, a nie tylko dla siebie.

Podróż do Polski zmotywowała Nadię DeVol do szerzenia miłości na wzór Chrystusa i uzdrawiania w jej przyszłej karierze pielęgniarskiej. „Tragedii jest mnóstwo, ale praca, którą wykonaliśmy, była mniej związana z tragedią, a bardziej z siłą ludzkiego ducha i obowiązkiem niesienia pomocy, ponieważ jesteśmy ludźmi i to jest dobre”.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.