Artykuły prasowe

Starszy Neil L. Andersen poświęca świątynię w Lizbonie w Portugalii

Jest to 14. świątynia Kościoła w Europie i 166. świątynia Kościoła na świecie

Starszy Neil L. Andersen, członek Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, poświęcił świątynię w Lizbonie w Portugalii podczas trzech sesji. Poświęcenie odbyło się w niedzielę, 15 września 2019 r. Każda sesja była nadawana dla członków Kościoła w całym kraju.

 Starszy Andersen powiedział, że to dla niego ogromna radość przybyć do Portugalii i poświęcić świątynię w Lizbonie na specjalną prośbę Pierwszego Prezydium.

„Trudno sobie wyobrazić, jak ważna jest ta świątynia dla przyszłości tego dzieła tu, w Portugalii. Członkowie naprawdę teraz wiedzą, że Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich będzie istniał w Portugalii do czasu powrotu Zbawiciela. Nikt nie zbudowałby Domu Pana, gdyby nie było tutaj prawych ludzi, którzy mogliby przyjąć Pana Jezusa Chrystusa, kiedy On przyjdzie”.

W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego Starszemu Andersenowi towarzyszyli: Starszy José A. Teixeira z Prezydium Siedemdziesiątych; Starszy Kevin R. Duncan, Siedemdziesiąty i dyrektor wykonawczy Kościelnego Departamentu ds. Świątyń; Starszy Gary B. Sabin, prezydent kościelnego Obszaru Europy oraz Joaquim Moreira, Siedemdziesiąty Obszaru.

Starszy Teixeira wyjaśnił, dlaczego świątynia jest tak ważna dla członków Kościoła.

„Świątynia w Lizbonie jest świątynią, która wznosi naszą duszę. Jest to elegancka świątynia, która przypomina nam o Panu. Świątynia ta jest dosłownie symbolem wiary członków Kościoła przez ostatnie 40 lat. Czuję wielką radość w sercu, widząc tę świątynię tutaj w Lizbonie i jestem pewien, że radość ta jest podzielana przez wszystkich członków Kościoła w Portugalii”.

Budowa świątyni została ogłoszona przez ówczesnego Prezydenta Kościoła, Thomasa S. Monsona, w październiku 2010 r. Przełamanie ziemi miało miejsce w grudniu 2015 r. Kompleks świątynny znajduje się przy Avenida Dom João II, w sąsiedztwie Parque das Nações w Lizbonie w Portugalii.

W sobotę 14 września w kościelnym domu spotkań znajdującym się w pobliżu świątyni odbyło się uroczyste spotkanie dla młodzieży. Uroczystość ta nadawana była w całym dystrykcie, w którym znajduje się świątynia.

W sierpniu 2019 r. świątynia była otwarta dla szerokiej publiczności, która mogła zobaczyć wnętrze tego świętego budynku i dowiedzieć się, dlaczego Kościół buduje świątynie. W tym okresie świątynię odwiedziło ponad 18 tysięcy osób. Jedną z nich był prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa.

Świątynie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich różnią się od domów spotkań czy kaplic, gdzie członkowie spotykają się na niedzielne nabożeństwa. Uważa się je za „domy Pana”, gdzie nauki Jezusa Chrystusa poparte są chrztami oraz innymi obrzędami, które łączą rodziny na wieczność. Członkowie Kościoła dowiadują się w świątyni więcej o celu życia i zawierają przymierza, że będą podążać za Jezusem Chrystusem i służyć swoim bliźnim.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.