12 maja 2017 r. mieszkańcy małej miejscowości Sarata Noua w regionie Leova w Mołdawii sfinalizowali projekt na rzecz bardzo licznej grupy osób ubogich, bezdomnych i starszych.
Pod koniec 2016 roku pani burmistrz Tatiana Gorgos dostrzegła problem braku łazienek lub bieżącej wody w domach wielu mieszkańców, co uniemożliwiało pranie odzieży i pościeli. Świadoma tych potrzeb, pani burmistrz stworzyła plan odnowienia nieużywanej części budynku należącego do miejscowych władz w celu zaadaptowania jej na pralnię dla najuboższych mieszkańców.
Tatiana Gorgos zwróciła się o pomoc do LDS Charities (Służb Charytatywnych ŚwDO) - organizacji będącej jedną z inicjatyw pomocy humanitarnej Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Służby Charytatywne ŚwDO przekazały na cele nowej placówki trzy pralki o pojemności 8 kilogramów każda.
W ramach projektu mieszkańcy Sarata Noua wspólnymi siłami usunęli zbutwiałą podłogę i legary. Wylali podłogę betonową, podłączyli wodę oraz zainstalowali przyłącze elektryczne, by umożliwić najbardziej potrzebującym korzystanie z nowej pralni.
Po uroczystym otwarciu pralni, kilkoro małych dzieci stanęło przy urządzeniach, z podziwem patrząc przez drzwi pralek na obracające się bębny i z fascynacją obserwując lampki na panelach sterowania. Dla tych dzieci oraz wielu innych osób w Sarata Noua te urządzenia są cudem.
Pani burmistrz szacuje, że około 500 mieszkańców Sarata Noua kwalifikuje się do bezpłatnego korzystania z pralni.
Ten projekt to zaledwie pierwszy krok w planach Tatiany Gorgos, których celem jest pomoc osobom ubogim w jej miejscowości. W następnej kolejności planuje ona instalację pryszniców umożliwiających mieszkańcom kąpiel przy użyciu mydła i ciepłej wody.
Od 1985 roku Służby Charytatywne ŚwDO współpracują z rządami państw, organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami społecznymi na rzecz niesienia pomocy milionom ludzi na świecie. W oparciu o zasady osobistej odpowiedzialności, wsparcia społecznego, samowystarczalności oraz zrównoważonego rozwoju, Służby Charytatywne ŚwDO dostarczają pojedynczym osobom oraz zbiorowościom ludzkim środki niezbędne do znaczącej i trwałej poprawy warunków ich życia.