Artykuły prasowe

Prezydent M. Russel Ballard umiera w wieku 95 lat

Prorok wyraża uznanie za to, że był on człowiekiem nawrócenia, zobowiązania i poświęcenia

Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Prezydenta M. Russella Ballarda, Pełniącego obowiązki Prezydenta Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Po niedawnym krótkim pobycie w szpitalu powrócił do domu, gdzie wypełniał swoje obowiązki, które był w stanie podjąć, zanim zmarł około godziny 23:15, 12 listopada 2023 r. Miał 95 lat.

Prezydent Ballard został apostołem 6 października 1985 r. 16 stycznia 2018 r. powiadomiono, że będzie służył jako Pełniący obowiązki Prezydenta Kworum Dwunastu Apostołów. Podobnie jak Apostołowie z czasów Nowego Testamentu, tak i współcześni apostołowie Kościoła są powoływani na szczególnych świadków Jezusa Chrystusa. Prezydent Ballard był jednym z 15 mężczyzn, którzy nadzorują wzrost i rozwój ogólnoświatowego Kościoła, który liczy obecnie ponad 17 milionów członków.

„Prezydent Ballard nigdy nie był niezdecydowany”, powiedział Prezydent Kościoła Russell M. Nelson. „Dokładnie wiedział, czego nauczał Pan i jak można to zastosować w życiu osobistym oraz jaką to przyniesie radość i szczęście”.

„Blisko współpracowaliśmy i zawsze lubiłem jego ujmujący sposób bycia”, powiedział Starszy Dallin H. Oaks z Kworum Dwunastu Apostołów, który siedział u boku Prezydenta Ballarda w Kworum Dwunastu Apostołów przez ponad trzy dekady. „Był człowiekiem, któremu można było zaufać. I był też tym, który ufał drugiemu człowiekowi”.

Prezydent Ballard pozostawił po sobie 7 dzieci, 43 wnucząt, 105 prawnucząt i jedno praprawnuczę.

Szczegóły pogrzebu zostaną podane.

Nauka etyki pracy w młodości

Melvin Russell Ballard urodził się w Salt Lake City w stanie Utah 8 października 1928 r w rodzinie Melvina R. i Geraldine Smith Ballard. W młodości nauczył się etyki pracy — w komisie samochodowym. Jego ojciec założył Ballard Motor Company, a młody Russell, jedyny chłopiec w rodzinie wśród czwórki dzieci, pracował w każdym dziale firmy, jeżdżąc samochodami po placu samochodowym firmy od nastoletnich lat.

Te doświadczenia ustanowiły wzór pracy, z którego Prezydent Ballard z powodzeniem korzystał we wszystkich aspektach swego życia. „Od mojego ojca nauczyłem się, że gdy coś zaczynam, to muszę to doprowadzić do końca”, powiedział. „Ostatecznie okazuje się, że albo wygrywasz i staje się to opłacalne, albo zauważasz, że to nie zadziała i wycofujesz się z tego, ale nigdy nie zastanawiasz się, czy to kontynuować”.

Taka postawa pełna wytrwałości przydała się mu w życiu — podczas studiów na Uniwersytecie Utah, kariery zawodowej przemyśle samochodowym, handlu nieruchomościami i w spółkach inwestycyjnych oraz podczas wykonywania różnych zadań w Kościele.

„Jego doświadczenie biznesowe przydało się mu w zadawaniu wnikliwych pytań, które musiały być zadane podczas propozycji wprowadzenia programu lub zadania pytania: ‘Czy skutecznie wykorzystujemy nasze zasoby?’”. Prezydent Oaks powiedział.

Przywódca kościelny, w żyłach którego płynie krew proroków

Prezydent Ballard ma popiersia trzech znanych przywódców kościelnych w swym biurze: Założyciela Kościoła, Józefa Smitha, i jego brata Hyruma (prapradziadka Prezydenta Ballarda), a także syna Hyruma, Prezydenta Josepha F. Smitha, który był szóstym Prezydentem Kościoła. Ich dziedzictwo chrześcijańskiego uczniostwa, które oczywiście obejmuje męczeńską śmierć Józefa i Hyruma w 1844 roku, motywowało Prezydenta Ballarda do końca jego dni.

„Kiedy zdałem sobie sprawę z tego, kim byli i kim ja jestem, było to niesamowite”, powiedział w 2019 roku Prezydent Ballard. „Stale mam świadomość, że mam obowiązek, wynikający z tego, co mnie z nimi łączy. Słyszę, jakby stale mówili: ‘Zabierz się za to; zrób coś wartościowego. Zacznij działać, chłopcze, zamiast siedzieć z założonymi rękami’. Oni byli ludźmi czynu. Musieli być ludźmi czynu”.

Chciał, aby każdy święty w dniach ostatnich, łącznie z dziećmi, głęboko rozmyślał życie zgodne wiarą, które wiedli pierwsi przywódcy Kościoła. Synowi, Craigowi, który wówczas był 19-letnim misjonarzem, powiedział: „Pamiętaj, że krew proroków płynie w twoich żyłach”.

„Bez wywierania presji”, pomyślał wtedy Craig. “[Mój ojciec] patrzył na [te popiersia] każdego dnia w swym biurze […], i myślał oraz czuł, że musi zrobić, co w jego mocy. Wpoił to nam wszystkim”.

Prezydent Nelson powiedział, że nawrócenie, zobowiązanie i poświęcenie „były we krwi [Prezydenta Ballarda]. Czy możecie sobie to wyobrazić — mieliśmy zaszczyt siedzieć u boku człowieka, który był praprawnukiem Hyruma Smitha. A Józef Smith był jego praprawujkiem. Każdego dnia odczuwam dług wdzięczności za zaszczyt utrzymywania kontaktów z bezpośrednim potomkiem tych szanowanych i poważanych przywódców. Odznacza się on tą samą rzetelnością, jak oni”.

Jego ostatnie wystąpienie podczas konferencji generalnej wygłoszone 1 października 2023 r. traktowało o Proroku Józefie Smithie i o jego centralnej roli w przywróceniu ewangelii Jezusa Chrystusa oraz błogosławieństw z nią związanych.

Jego służba kościelna obejmowała czas jego służby misjonarskiej w młodości w Anglii, służbę jako biskup, jako prezydent Misji Toronto w Kanadzie, jako członek Prezydium Siedemdziesiątych oraz ponad trzy dekady apostolstwa.

„Nie robię tego dla pieniędzy”, powiedział Prezydent Ballard. „Nie mógłbym za pieniądze wykonywać tego, o co jestem proszony jako członek Kworum Dwunastu Apostołów. Ale czynię to dla Pana, i jest to jeden z największych przywilejów, jaki może otrzymać człowiek. Jesteśmy świadkami realności życia i posługi Pana Jezusa Chrystusa”.

Prezydent Ballard podchodził do swych obowiązków poważnie, czy to jako były przewodniczący Naczelnej rady misjonarskiej (w ramach, której trwały prace nad przygotowaniem publikacji „Abyście głosili moją ewangelię”, przewodnika dla wszystkich misjonarzy), gdy miał pod swą pieczą ponad 50 000 misjonarzy, czy jako ojciec 5 córek i 2 synów.

Szczególny świadek, szczególny ojciec

Prezydent Ballard powiedział, że niektóre z jego najwspanialszych przeżyć miały miejsce podczas nauczania dzieci ewangelii Jezusa Chrystusa. „Uczysz się chwytać chwile dogodne do nauki, a jeśli jesteśmy przytomni i czujni, one przychodzą, a kiedy nadchodzą, szkoda byłoby, aby ojciec stracił okazję do nauczania swoich dzieci danej zasady”.

Jedna z tych chwil nastąpiła pod koniec 1980 roku, po tym, jak Prezydent Ballard został Apostołem. Craig, jego najmłodszy syn, przyznał, że był „nieco rozgoryczony”, ponieważ jego ojca często nie było w domu, gdyż wykonywał powierzone mu zadnia. To nie było łatwe dzielić się ze wszystkimi świętymi w dniach ostatnich na całym świecie człowiekiem, którego nazywa się tatą. „Kiedy byłem mały, nie rozumiałem tego”, powiedział Craig. Na szczęście Prezydent Ballard przewidział, że tak może się stać. Rozpoznawszy chwilę dogodną do nauki, Prezydent Ballard wziął Craiga ze sobą na Tonga i Samoa, gdzie miał wykonać powierzone mu zadanie kościelne.

„Wyszliśmy z samolotu i po raz pierwszy zdałem sobie sprawę, jak postrzegają go inni ludzie”, powiedział Craig. „Wielu szło przez dwa dni, aby tam być i przelotnie spojrzeć na Apostoła. Wtedy nastąpiła zmiana — to, co było ciężarem, stało się błogosławieństwem, gdyż znałem go osobiście”.

Craig powiedział, że było to odbiciem daru Prezydenta Ballarda, który polegał nie tylko powiedzeniu czegoś ludziom, ale także na nauczaniu ich.

„On nie tylko mówił ‘Zmierz się z tym”. Wiedział, że musiałem to zrozumieć, i musiałem być wparciem w jego powołaniu”, powiedział Craig. „Było to dla mnie wspaniałe przeżycie, z którego wiele się nauczyłem, a on wielokrotnie postępował podobnie na unikalne sposoby. Był nie tylko szczególnym świadkiem — był szczególnym ojcem”.

Inna dogodna do nauki chwila nastąpiła, kiedy jego córka, Tammy, będąca w wieku szkolnym, bawiła się z przyjaciółmi w samochodzie, który z jakiegoś powodu stoczył się do tyłu, co spowodowało zgniecenie drzwi. Tammy powiedziała, że była przerażona, gdy dowiedziała się, że samochód, który według niej należał do jej ojca, faktycznie był własnością kogoś innego. Prezydent Ballard powiedział, że gdy po powrocie do domu zobaczył wyraz twarzy swojej córki, wiedział, że skupiała się ona całkowicie na nim. „Uczyłem ją, że jest znacznie cenniejsza niż Cadillac, który rozbiła, i że to, co dzieje się w jej życiu, oraz to, jak cenna jest dla mnie, jest o wiele ważniejsze. Samochód można naprawić, ale błąd popełniony przez nią w jej życiu będzie to o wiele trudniejszy do naprawienia”.

„Zostanie zapamiętany, jako cudowny mąż i wspaniały ojciec”, powiedział Prezydent Nelson. „To był jego największy priorytet. Dał nam dobry przykład w tej kwestii, chociaż jednocześnie miał liczne obowiązki. Rodzina zawsze była na pierwszym miejscu”.

Na przestrzeni lat dzieci Prezydenta Ballarda zaczęły polegać na jego duchowej sile. Jego żona, Barbara, która zmarła jakiś czas temu, powiedziała: „Kiedy byliśmy na misji w Kanadzie, nasz mały chłopczyk zaczynał zaledwie chodzić do przedszkola, a nie znał tam nikogo. Bał się. Mąż zaprosił go do biura, ukląkł z nim i modlił się, aby Ojciec Niebieski pomógł mu znaleźć przyjaciół. Modlili się w ten sposób kilka dni z rzędu. Pomógł w podobny sposób sześciorgu naszych dzieci, gdy te miały wyjątkowe potrzeby”.

Rodzina Ballardów nie tylko modliła się razem regularnie, ale także bawiła się razem na pełnych przygód rodzinnych wakacjach. Prezydent Ballard wspominał pewien wyjazd do Kalifornii jednym z pierwszych kamperów, jaki zszedł z linii produkcyjnej. „Zabrałem ich do chińskiej dzielnicy w San Francisco, gdzie każdy wskazywał palcem ten wielki pojazd i nas wyśmiewał”, powiedział. „Nie mogłem znaleźć miejsca do parkowania, więc wysadziłem wszystkich w dzielnicy chińskiej i przemierzałem wzgórza San Francisco. Skończyło się to tak, że zabrałem ich z powrotem”.

Poślubienie „anielskiej” Barbary

Prezydent Ballard zawsze, kiedy mówił o rodzinie, wychwalał Barbarę. „Ona jest po prostu aniołem. Strasznie trudno jest żyć z kimś, kto jest prawie doskonały”, mawiał. Spotkali się na potańcówce „Hello Day Dance” na Uniwersytecie Utah. „Była nie tylko piękna, ale miała błyskotliwą osobowość. Od początku wiedziałem, że chciałem ją poślubić, ale ona nie odwzajemniała tych uczuć. Dość trudno było ją przekonać. Żartowałem, że sprawienie, by zgodziła się wyjść za mnie było najlepszą transakcją, jakiej kiedykolwiek dokonałem”.

Prezydent Ballard wychwalał Barbarę jako wspaniałą matkę, której spokojne podejście sprawiło, że życie domowe zdawało się być niebiańskie. „Każde z naszych 7 dzieci, jeślibyście je tutaj sprowadzili i zapytali, czy kiedykolwiek słyszeli, żeby ich matka podniosła głos w naszym domu, odpowiedziałoby, że nie; nigdy tego nie zrobiła. Miała taki temperament, że mogła przepracować sytuacje kryzysowe w spokojny i cichy sposób. Jest słodka, kochająca, troskliwa, czujna, a dzieci ją uwielbiają. Nie ma nikogo na świecie, kto równałby się w opinii naszych dzieci z ich matką”.

Ich druga córka, Holly, zgadza się z tym. Powiedziała, że miłość jej rodziców i ich wzajemny szacunek miały wpływ na zachowanie jej i jej rodzeństwa w sposób, który nadał kształt życiu.

„Czuliśmy, że najlepszym miejscem, do którego możemy przyjść i w którym możemy być, jest nasz dom, środowisko, w którym nasi rodzice byli bardzo dobrzy dla siebie”, powiedziała. „Nauczyłam się, że trzeba każdego traktować z szacunkiem. I dobrze im to wychodziło wobec nas, dzieci”.

Prezydent Oaks, który został powołany do Kworum Dwunastu Apostołów rok przed Prezydentem Ballardem, powiedział, że „podziwiał sposób, w jaki Prezydent Ballard traktował swoją wieczną towarzyszkę, Barbarę. W jej już podeszłym wieku i w jego podeszłym wieku, był po prostu przykładnym mężem. Dbałym. I delikatnym”.

Barbara zmarła 1 października 2018 roku w wieku 86 lat. Długo walczyła z problemami zdrowotnymi, w tym z chorobą Alzheimera, a czyniła to z charakterystyczną dla siebie gracją i poczuciem humoru.

„Jakże wdzięczny jestem za wiedzę, że moja najdroższa Barbara istnieje i że znowu będziemy razem z naszą rodziną, na całą wieczność”, powiedział Prezydent Ballard podczas konferencji generalnej pięć dni po śmierci Barbary.

Posługa świadczona jeden na jednego

Czułość Prezydenta Ballarda wobec rodziny była rozciągała się na poszczególne osoby, kiedy nauczał z pulpitu. Podczas wystąpienia na kościelnej konferencji generalnej w kwietniu 1980 roku, poprosił świętych w dniach ostatnich, aby wysłali mu imiona i nazwiska osób będących w potrzebie. Obiecał, że napisze do tych osób list ze słowami otuchy. Nadesłano setki listów z całego świata. Prezydent Ballard z czasem napisał 600 osobistych listów ze słowami otuchy do osób, które potrzebowały duchowego wsparcia. Jeden adresat napisał: „Czuję, że Twój list zapoczątkował fantastyczną zmianę w moim życiu i dziękuję Ci za to z głębi serca”.

„Powinniśmy wyciągać pomocną dłoń do jednej osoby”, powiedział Prezydent Ballard. „Powinniśmy szukać wszelkich sposobów, jakie tylko są nam dostępne, aby nieść pomoc sobie nawzajem podczas tej doczesnej podróży. Myślę, że ludzie głęboko wewnątrz są zasadniczo dobrzy i chcą poznać prawdę, ale nie wiedzą, gdzie ją znaleźć. Pytają: ‘Kim jestem? Skąd pochodzę? Dlaczego tutaj jestem? Dokąd zmierzam? Do czego doprowadzi to wszystko? Dokąd mnie to zaprowadzi?’”.

Prezydent Ballard ‘chwycił za pióro’ i odpowiedział na te pytania w książce pt. „Our Search for Happiness” [W poszukiwaniu szczęścia] (1993), która szerzy nauki o Kościele oraz o celu w życiu. Prezydent Ballard jest również autorem publikacji: „Counseling with Our Councils” [Naradzanie się w naszych radach] (1997), z której korzysta wielu lokalnych przywódców w Kościele.

Pośród swych doświadczeń jako mąż, ojciec i Apostoł Prezydent Ballard zwracał się we wszystkim do Jezusa Chrystusa po natchnienie i zapewnienie. W rzeczy samej, często miał przy sobie mały obrazek Zbawiciela w kieszeni, aby dodawać sobie otuchy podczas trudnych dni.

„Kiedy tylko dopadało go zniechęcenie, wyciągał ów obrazek i patrzył na [wizerunek Jezusa Chrytusa], i myślał: ‘Mogę to zrobić. Wszystko mogę zrobić dla Niego’”, powiedziała Holly.

Prezydent Ballard doszedł do poznania, że ewangelia Jezusa Chrystusa jest kotwicą w świecie zmieniających się wartości. „Mam silne przekonanie, że osoby — które są naprawdę zakotwiczone w swojej wierze w Przywrócenie ewangelii Jezusa Chrystusa i w misję Proroka Józefa Smitha, i w objawienia, które za jego pośrednictwem otrzymał Kościół, i które potwierdzają i głoszą, że Jezus Chrystus jest Synem Boga, i że ewangelia jest na ziemi — będą mogły poradzić sobie z tym, co przyniesie im życie.

Captions:

Prezydent M. Russell Ballard, pełniący obowiązki Prezydenta Kworum Dwunastu Apostołów w 2018 r.

M. Russell Ballard w wieku 1 roku w 1929 r.

Prezydent M. Russell Ballard jako misjonarz w Misji Brytyjskiej w latach od 1948 do 1950 r.

Prezydent M. Russell Ballard z żoną, Barbarą.

Prezydent Russell M. Nelson i Prezydent M. Russell Ballard z wizytą u papieża Franciszka w Watykanie, sobota 9 marca 2019 r. Starsi Massimo De Feo (po lewej) i Alessandro Dini-Ciacci (po prawej), Siedemdziesiąci towarzyszący im podczas tej wizyty.

Starszy M. Russell Ballard podczas służby jako misjonarz w Anglii w 1950 r.

Prezydent M. Russell Ballard macha do uczestników konferencji na koniec sobotniej popołudniowej sesji konferencji generalnej w Salt Lake City w stanie Utah, 30 września 2023 r.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.