Mormon Newsroom
Artykuły prasowe

Film „Poznajcie mormonów" wkrótce w Europie

Długometrażowy dokument, obalający stereotypy dotyczące mormonów, wyprodukowany przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, będzie wyświetlany w kinach i domach spotkań w 25 europejskich krajach w maju br. Film miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych w październiku ubiegłego roku.

 Ta nowa produkcja opowiada historie sześciu członków Kościoła i ich rodzin: emerytowanego płk. Gaila Halvorsena, człowieka znanego jako „bombowiec z cukierkami” z czasów mostu powietrznego nad Berlinem w latach czterdziestych XX wieku; inżyniera i działacza humanitarnego pochodzącego z Nepalu, Bishnu Adhikariego; Kena Niumatalolo, trenera drużyny piłkarskiej Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych; Caroliny Muñoz Marin, kickbokserki amatorki, która wraz z mężem prowadzi organizację charytatywną; Jermaine‘a Sullivana, doradcy akademickiego i biskupa w Atlancie w Georgii oraz mamy misjonarza z Utah, Dawn Armstrong. 

„Każdy znajdzie coś dla siebie”, mówi reżyser filmu, Blair Treu. Film, zaplanowany w 2010 roku, pierwotnie miał zastąpić obraz do tej pory wyświetlany w Legacy Theater na Placu Świątynnym w Salt Lake City. Od początku produkcji do emisji filmu upłynęły trzy lata.

„To szansa dla każdego z nas, by opowiedzieć własną historię”, mówi Treu, który był przekonany, że film powinien być dokumentem o Kościele na świecie, a nie filmem fabularnym. „Myślę, że film rozproszy błędne wyobrażenia i mity o nas, które powszechnie krążą wśród ludzi”.

Treu cieszy się, że może pokazać widzom różne środowiska bohaterów filmu. „To film, który w swojej istocie mówi o tym, że szanujemy ludzi każdego wyznania”.

„Inną rzeczą, którą film jasno pokazuje, jest to, że chociaż bohaterowie pochodzą z różnych środowisk, nie muszą porzucać swojej spuścizny kulturowej, by stać się [świętymi w dniach ostatnich]”, mówi Treu.

„To przełomowe wydarzenie”, powiedział o premierze filmu „Poznajcie mormonów” przywódca Kościoła, Starszy Jeffrey R. Holland z Kworum Dwunastu Apostołów. „Film ma pomóc zrozumieć. Jego zadaniem nie jest nawracać”. Starszy Holland powiedział, że film zmienił swoje przeznaczenie i trafił na ekrany kinowe z uwagi na „tak dobre opinie widzów po pokazach próbnych”.

Film „Poznajcie mormonów” będzie wyświetlany w [Country] w [venues] w [date]. Każdy widz jest mile widziany.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.