Prezydent Dieter F. Uchtdorf, Drugi Doradca w Pierwszym Prezydium Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, ponownie poświęcił świątynię we Freibergu w Niemczech podczas trzech sesji, które odbyły się w niedzielę 4 września 2016 r. Poświęcenie zostało dokonane po ukończeniu gruntownego remontu i rozbudowy świątyni. Sesje były nadawane do domów spotkań w Czechach, Niemczech, Polsce, Rumunii i na Węgrzech, dzięki czemu tysiące świętych w dniach ostatnich mogły uczestniczyć w uroczystości. Kraje te są częścią Dystryktu Świątyni we Freibergu w Niemczech.
Prezydentowi Uchtdorfowi asystowali: Starszy David A. Bednar z Kworum Dwunastu Apostołów, Starszy Patrick Kearon, Siedemdziesiąty i Prezydent Obszaru Europy, oraz Biskup Gérald Caussé. Obecne też były ich żony: Hariett Uchtdorf, Susan Bednar i Valérie Caussé.
3 września 2016 r. przed uroczystością ponownego poświęcenia, ponad pół tysiąca młodych mormonów z dystryktu świątynnego zgromadziło się, aby wziąć udział w występach kulturalnych, prezentując swoje duchowe i kulturowe dziedzictwo oraz zróżnicowaną historię tego obszaru. Młodzież w wieku od 12 do 18 lat śpiewała, tańczyła i przedstawiała różnorodne historie i aspekty kultury. Występy te były nadawane do krajów należących do Dystryktu Świątynnego.
Świątynia służy ponad 52 tysiącom mormonów z Europy i mieści się przy Hainichener Strasse 64 we Freibergu w Niemczech — niedaleko historycznego Drezna. W Niemczech jest ponad 39 tysięcy członków Kościoła.
Świątynia, poświęcona po raz pierwszy w 1985 roku, została zamknięta w lutym 2015 roku celem przeprowadzenia remontu. W tym czasie została wydłużona o 15 metrów, posiada większe i wygodniejsze pokoje oraz nową klimatyzowaną piwnicę. Jest to drugi remont tej świątyni; pierwszy miał miejsce w 2002 roku.
Budynek o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych zwieńczony jest pozłacaną statuą anioła Moroniego, starożytnego proroka z Księgi Mormona, który jest ważny dla świętych w dniach ostatnich ze względu na rolę, jaką odegrał w Przywróceniu ewangelii Jezusa Chrystusa.
Od 8 do 27 sierpnia 2016 r. odbywały się dni otwarte, podczas których osoby zainteresowane mogły obejrzeć wnętrza świątyni. W sumie, w trakcie dni otwartych świątynię odwiedziło ponad 20 tysięcy ludzi.
Pozostałe świątynie Obszaru Europy znajdują się w Kopenhadze, Helsinkach, Frankfurcie, Hadze, Madrycie, Sztokholmie, Bernie, Londynie i Preston w Zjednoczonym Królestwie. Obecnie budowane są świątynie w Lizbonie, Paryżu i Rzymie i zostaną poświęcone w przyszłości. Ogólnie na świecie działa 150 świątyń, a kolejnych 31 jest na różnych etapach ogłaszania ich budowy lub ich wznoszenia.
Świątynie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich różnią się od domów spotkań czy kaplic, gdzie członkowie spotykają się na niedzielne nabożeństwa. Uważa się je za „domy Pana”, gdzie nauki Jezusa Chrystusa są wzmacniane poprzez chrzty, zawieranie małżeństw oraz inne obrzędy, które łączą rodziny na wieczność. Wewnątrz świątyni członkowie uczą się więcej o celu życia na ziemi i zawierają przymierza, że będą służyć Jezusowi Chrystusowi i swoim bliźnim.