Mormon Newsroom
Artykuły prasowe

Podczas kwietniowej konferencji generalnej w 2019 r. prorok ogłasza budowę ośmiu nowych świątyń

Prezydent Nelson informuje też o nadchodzących renowacjach świątyń z okresu pionierskiego, w tym Świątyni Salt Lake

Na zakończenie 189. Wiosennej Konferencji Generalnej Prezydent Russell M. Nelson, przywódca Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich ogłosił plany budowy ośmiu nowych świątyń. W związku z tym całkowita liczba działających świątyń (162), ogłoszonych i w budowie (47) wynosi na całym świecie 209.

Nowe świątynie zostaną wybudowane w następujących miejscach:

Pago Pago w Samoa Amerykańskim

Okinawa City w Okinawie

Neiafu w Tonga

Tooele Valley w stanie Utah

Moses Lake w stanie Waszyngton

San Pedro Sula w Hondurasie

Antofagasta w Chile

Budapeszt na Węgrzech

Prezydent Nelson poinformował także o renowacji świątyń z okresu pionierskiego. Powiedział, że plany renowacji Świątyni Salt Lake, Placu Świątynnego i placu w pobliżu budynku biurowego Kościoła zostaną ogłoszone w piątek 19 kwietnia 2019 r. Poinformował, że Świątynie Manti i Logan zostaną odnowione w nadchodzących latach. (Plany gruntownej renowacji Świątyni St. George zostały ogłoszone w styczniu br.).

„Każda z tych świątyń będzie musiała być zamknięta przez jakiś okres na czas wykonania prac”, powiedział Prezydent Nelson. „Członkowie Kościoła będą nadal mogli cieszyć się oddawaniem czci w świątyni w innych pobliskich świątyniach. Po ukończeniu każdego projektu nastąpi ponowne poświęcenie każdej z tych historycznych świątyń”.

Od stycznia 2018 r., kiedy Prezydent Nelson został prezydentem Kościoła, ogłosił on budowę 27 nowych świątyń. W październiku ubiegłego roku ogłosił budowę 12 świątyń (to największa liczba świątyń ogłoszona w ciągu jednego dnia), a wcześniej, w kwietniu, ogłosił budowę 7 nowych świątyń.

Pago Pago w Samoa Amerykańskim

W Samoa Amerykańskim będzie to pierwsza świątynia. To terytorium nieinkorporowane USA składające się z siedmiu wysp i raf koralowych zamieszkuje populacja licząca 56 tysięcy ludzi, z czego 16 390 to święci w dniach ostatnich. W Samoa członkowie Kościoła stanowią niemal trzydzieści procent populacji, co oznacza, że jest to jedno z większych skupisk świętych w dniach ostatnich na świecie.

Okinawa w Japonii

Okinawa składa się z ponad 150 wysp na morzu Wschodniochińskim pomiędzy Tajwanem a kontynentalną Japonią. Świątynia Okinawa w Japonii będzie czwartym domem Pana w Japonii. Japonia to kraj liczący 127 milionów ludzi. Mieszka w nim 130 tysięcy świętych w dniach ostatnich, którzy gromadzą się w ponad 260 kongregacjach. Kościół istnieje w Japonii od 1901 r.

Neiafu w Tonga

Świątynia w Neiafu będzie drugim domem Pana w tym polinezyjskim królestwie liczącym ponad 170 wysp na Południowym Pacyfiku. Pierwszą była Świątynia Nuku’alofa w Tonga, a jej budowę ukończono w 1983 r. W Tonga jest 65 500 świętych w dniach ostatnich, co stanowi 60 procent populacji kraju wynoszącej 108 tysięcy mieszkańców. W Tonga znajduje się więc najliczniejsza populacja świętych w dniach ostatnich na świecie. Kościół istnieje w Tonga od 1891 r.

Tooele Valley w stanie Utah

Będzie to pierwsza świątynia w Tooele. Utah, w którym znajduje się siedziba główna Kościoła, liczy 2,1 miliona członków Kościoła (stanowią oni 65,6 procent całej populacji). W stanie tym jest 17 działających świątyń. Należą do nich: Bountiful, Brigham CityCedar City, Draper, Logan, Jordan River, Manti, Monticello, Mount Timpanogos, Ogden, Oquirrh Mountain, Payson, Provo City Center, Provo, St. George, Salt Lake i Vernal. Budowę Świątyni Saratoga Springs ogłoszono podczas kwietniowej konferencji generalnej w 2017 r., a budowę Świątyni Layton w stanie Utah ogłoszono w kwietniu 2018 r. Nowa świątynia w Tooele, znajdującym się w pobliżu Salt Lake City, będzie 21. domem Pana w stanie Utah.

Moses Lake w stanie Waszyngton

Będzie to czwarta świątynia w stanie Waszyngton. Inne świątynie to: Richland, Bellevue i Spokane. W stanie tym mieszka prawie 290 tysięcy świętych w dniach ostatnich, którzy gromadzą się w 546 kongregacjach. We wrześniu 2018 r. Prezydent Nelson przemówił do 49 tysięcy świętych w Safeco Field w Seattle. 

San Pedro Sula w Hondurasie

W Hondurasie liczba członków Kościoła w ciągu ostatnich 40 lat raptownie wzrosła. W 1980 r. było 6 300 świętych w dniach ostatnich, a obecnie jest ich 178 200. Będzie to druga świątynia w Hondurasie, a siódma w Ameryce Środkowej. Inne domy Pana w tym regionie to: Tegucigalpa w Hondurasie, San José w Kostaryce, San Salvador w El Salvador, Gwatemala w Gwatemali, Managua w Nikaragui (budowa ogłoszona) i Panama City w Panamie.

Antofagasta w Chile

Będzie to trzecia świątynia w Chile, którego populacja liczy 18 milionów ludzi, a święci w dniach ostatnich stanowią prawie 600 tysięcy osób. Budowa pierwszej świątyni w tym kraju w Santiago została ukończona w 1983 r., a ponownie została poświęcona w 2006. Druga świątynia, w Concepción, została ukończona w październiku 2018 r. Kościół Jezusa Chrystusa jest w Chile od lat pięćdziesiątych XX wieku i teraz liczy ponad 600 kongregacji.

Budapeszt na Węgrzech

Świątynia w Budapeszcie będzie pierwszym domem Pana w tym kraju oraz 16. konstrukcją tego typu w Europie. Inne świątynie Kościoła w tym obszarze znajdują się w: Bernie w Szwajcarii, Frankfurcie w Niemczech, Freibergu w Niemczech, Hadze w Holandii, Helsinkach w Finlandii, Kijowie na Ukrainie, Kopenhadze w Danii, Lizbonie w Portugalii (w budowie), Londynie w Anglii, Madrycie w Hiszpanii, Paryżu we Francji, Preston w Anglii, w Rosji (budowa ogłoszona w kwietniu 2018), Rzymie we Włoszech i Sztokholmie w Szwecji. Na Węgrzech mieszka 5 250 świętych w dniach ostatnich. Gromadzą się oni w 22 kongregacjach. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest obecny na Węgrzech od końca XIX wieku, a oficjalne uznanie go przez władze nastąpiło w 1988 roku.

Informacje o innych budowanych świątyniach oraz planowanych renowacjach.

Świątynie, które mają zostać poświęcone w tym roku to: Kinszasa w Kongo (14 kwietnia), Fortaleza w Brazylii (2 czerwca) i Port-au-Prince na Haiti (1 września). Świątynie, które mają zostać ponownie poświęcone, to: Memphis w stanie Tennessee (5 maja), Oklahoma City w stanie Oklahoma (19 maja) i Oakland w stanie Kalifornia (16 czerwca). Renowację przechodzi osiem świątyń. Należą do nich: Asunción w Paragwaju, Baton Rouge w stanie Luizjana, Frankfurt w Niemczech, Hamilton w Nowej Zelandii, Mesa w stanie Arizona, Raleigh w Karolinie Północnej, Tokio w Japonii i Waszyngton D.C. Domy Pana, które są poddane renowacji, są uważane za działające świątynie.

Świątynie

Święci w dniach ostatnich traktują świątynie jako „dom Pana” — najświętsze miejsce na ziemi. Świątynie różnią się od domów spotkań czy kaplic, gdzie członkowie spotykają się na niedzielne nabożeństwa. W świątyni nauki Jezusa Chrystusa zyskują potwierdzenie dzięki obrzędom małżeństwa, chrztu oraz innym ceremoniom, które łączą rodziny na wieczność.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.