Artykuły prasowe

Poświęcono Świątynię Praia w Republice Zielonego Przylądka

Ta pierwsza świątynia wyspiarskiego kraju jest 173. działającą świątynią Kościoła

Starszy Neil L. Andersen, z Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, w niedzielę 19 czerwca 2022 r. poświęcił Świątynię Praia w Republice Zielonego Przylądka. Świątynia znajdująca się w stolicy Praia, na wyspie Santiago, jest pierwszą świątynią w tym kraju i 173. świątynią na świecie.

Przed poświęceniem Starszy Andersen przeprowadził symboliczną ceremonię położenia kamienia węgielnego, która oznacza, że budowa została zakończona i nowa świątynia jest gotowa do poświęcenia. Symbolicznym kamieniem węgielnym są: dokumentacja historyczna, artefakty i świadectwa członków Kościoła z Republiki Zielonego Przylądka.

Wraz ze Starszym Andersenem z Kworum Dwunastu Apostołów przybyli Starszy Rubén V. Alliaud, drugi doradca w Prezydium Obszaru Europy Centralnej, Starszy Kevin R. Duncan, dyrektor wykonawczy Departamentu świątynnego, oraz Starszy Roseveltt de Pina Teixeira, Siedemdziesiąty Obszaru. Towarzyszyły im ich małżonki.

Plany budowy świątyni w Praia zostały ogłoszone przez Prezydenta Russella M. Nelsona 7 października 2018 r. Ceremonia przełamania ziemi odbyła się 4 maja 2019 r.

Zewnętrzna część świątyni ma ciepłą kolorystykę i kilka ozdobnych detali z wapienia portugalskiego. Jest to nie rzucający się w oczy budynek o prostych liniach, podobnie jak większość tradycyjnych budowli sakralnych w Republice Zielonego Przylądka.

Przed poświęceniem młodzież Kościoła zebrała się w sobotę, 18 czerwca 2022 r., aby uczestniczyć w nabożeństwie z przywódcami Kościoła, które odbyło się w domu spotkań na terenie przyświątynnym.

Podczas trwających trzy tygodnie dni otwartych świątynię odwiedziło i zwiedziło ponad dziesięć tysięcy osób, w tym przywódcy religijni, liderzy społeczności i okoliczni mieszkańcy, a także członkowie Kościoła. Wśród dostojników, którzy odwiedzili świątynię, byli prezydent Republiki Zielonego Przylądka, José Maria Neves, oraz premier, Ulisses de Correia e Silva.

Obecnie w 41 kongregacjach Republiki Zielonego Przylądka jest ponad 16 000 członków Kościoła, z których wielu to drugie i trzecie pokolenie świętych w dniach ostatnich. Pierwsi misjonarze przybyli do Republiki Zielonego Przylądka w 1989 roku.

Świątynie świętych w dniach ostatnich różnią się od domów spotkań czy kaplic, gdzie członkowie spotykają się na niedzielne nabożeństwa. Świątynie uważa się za „domy Pana”, gdzie nauki Jezusa Chrystusa są wzmacniane poprzez zawieranie małżeństw, chrzest oraz inne obrzędy, które łączą rodziny na wieczność. Wewnątrz świątyni członkowie uczą się więcej o celu życia na ziemi i zawierają przymierza, że będą służyć Jezusowi Chrystusowi i swoim bliźnim.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.