Kiedy ludzie słyszą o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, zapewne najpierw przychodzą im na myśl misjonarze z plakietkami, zagadujący przechodniów. Europejskie media wielokrotnie interesowały się obecnością członków Kościoła w Internecie. Ankieta przeprowadzona wśród kilkunastu młodych świętych w dniach ostatnich w całej Europie zawiera informacje z pierwszej ręki o tym, w jaki sposób korzystają oni z platform społecznościowych – zwłaszcza z Instagramu – i co ich wyróżnia.
Podobnie jak w życiu poza siecią, większość młodych świętych w dniach ostatnich pragnie szerzyć w Internecie dobro, więzi i pozytywność. Ich wpisy mogą zlewać się z wpisami innych osób, podkreślając chwile z codziennego życia, ale istnieje wyraźna różnica w sposobie, w jaki korzystają z mediów społecznościowych i jakie mają do nich podejście. Ta różnica jest zakorzeniona w ich wierze w Jezusa Chrystusa.
Przyznają, że media społecznościowe mają liczne zalety, ale też wady. Ich ostatecznym celem, nawet gdy korzystają z tych platform, jest bycie „w świecie, a nie ze świata” poprzez dążenie do naśladowania Chrystusa i szerzenie dobra.

Jak rozpoznać świętych w dniach ostatnich na Instagramie
Większość ankietowanych świętych w dniach ostatnich przyznała, że korzysta z mediów społecznościowych, podobnie jak wszyscy inni. Pozostają w kontakcie z przyjaciółmi za pomocą wiadomości, oglądają ciekawe rolki, uciekają od codziennego stresu i na bieżąco śledzą życie znajomych.
Poza ewentualną informacją o sobie wskazującą na przynależność religijną – jak link do strony poświęconej ewangelii, ulubiony fragment pism świętych lub inspirujący cytat – mogą oni wyglądać tak samo jak wszyscy inni.
Jak wygląda profil świętego w dniach ostatnich?
Oto, co możesz znaleźć w profilach świętych w dniach ostatnich (na podstawie odpowiedzi udzielonych przez młodych ludzi, z którymi przeprowadzono wywiady):
Udostępniają wpisy związane ze stylem życia, od zwykłych, codziennych chwil po okazjonalne „masowe bombardowanie zdjęciami”, często publikując historie lub wpisy, w których dzielą się informacjami ze znajomymi i prowadzą osobisty dziennik. Popularne są treści związane z hobby i pracą, w tym filmy o biegach górskich, opinie o produktach, filmy ze śpiewem, przygody podróżnicze, opowiadanie o macierzyństwie, prowadzeniu firmy lub promowanie marki, gotowanie i dzielenie się spostrzeżeniami kulturowymi.
Innym powtarzającym się tematem są treści religijne. Niektórzy święci w dniach ostatnich dzielą się doktrynami ewangelii i wierzeniami lub po prostu pragną podnosić innych na duchu za pomocą pozytywnych przesłań. Niektórzy rzadko wspominają o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, a inni czynią go centralnym elementem swojej obecności w mediach społecznościowych. Esther, młoda święta w dniach ostatnich mieszkająca w Hiszpanii, powiedziała: „Media społecznościowe powinny być sposobem na wypełnienie naszych ciał światłem i rozpowszechnianie go”. I powołała się na fragment pism świętych (III Nefi 13:22).
Jak religia kształtuje ich pogląd na media społecznościowe
Święci w dniach ostatnich wierzą, że każdy człowiek ma zdolność odróżniania prawdy od fałszu. W świecie, w którym granica między rzeczywistością a sztuczną inteligencją coraz bardziej się zaciera, ogrom treści może być przytłaczający. Mimo to młodzi święci w dniach ostatnich czują się przygotowani do odróżniania dobra od zła i aktywnie poszukują budujących mediów, unikając jednocześnie treści sprzecznych z ich wartościami.
Esther wyjaśniła dalej: „(Ewangelia) wpływa na wszystko, co robię. Muszę dokonać wyboru, że będę szukać rzeczy, które pomagają mi mieć ze sobą Ducha”.
Oliver, młody dorosły z Austrii, również przyznał, że jest świadomy treści, które „nie są normalne” dla niego, choć mogą być takie dla innych. Opisał, w jaki sposób nieodpowiednie lub zabawne media mogą odwracać uwagę od ważniejszych aspektów życia i podkreślił potrzebę zachowania czujności.
Nawiązując do wypowiedzi Prezydenta Dallina H. Oaksa z Pierwszego Prezydium, w swoim artykule pt. Czy media społecznościowe odciągają Cię od tego, co najważniejsze?, Saby Montoya de Angus stwierdziła: „Oczywiście, że dobrze jest cieszyć się zdrową rozrywką bądź zdobywać interesujące informacje. Nie wszystko jest jednak warte tej części naszego życia, którą poświęcamy, aby to zdobyć. Niektóre rzeczy są lepsze, a inne najlepsze”.
Haneia, influencerka ze Szwajcarii, wyraziła podobne obawy dotyczące marnowania czasu w sieci i podkreśliła, jak ważne jest zwracanie uwagi na to, kto na nas wpływa. Wierzy, że regularnie oglądane media mogą wywierać na nas długotrwały wpływ.
Porównywanie się z innymi ludźmi jest istotnym problemem związanym z korzystaniem z mediów społecznościowych. Prawie wszyscy ankietowani wyrazili związane z tym obawy. Jednak dostrzegają też pozytywne strony mediów społecznościowych, które zdaniem wielu osób przewyższają te negatywne.
Wielu młodych świętych w dniach ostatnich postrzega media społecznościowe jako sposób dzielenia się dobrem, co często traktują jako obowiązek. Starają się być autentyczni w sieci, nawiązywać prawdziwe relacje i szerzyć pozytywną energię. Często wiąże się to ze stosowaniem mniejszej liczby filtrów upiększających, udostępnianiem budujących treści, utrzymywaniem kontaktu z bliskimi i rozważnym podchodzeniem do tego, co publikują.
Badanie z 2024 r., którego wyniki opublikowano w wydaniu PubMed Central Narodowej Biblioteki Medycznej1, obejmowało ankietę przeprowadzoną we Włoszech wśród młodych dorosłych, dotyczącą korzystania z mediów społecznościowych. Badanie wykazało, że „interakcja między wartościami młodych ludzi a wartościami przekazywanymi przez media jest rzeczywiście złożonym i ciągle ewoluującym tematem […]. Zamiast skupiać się na autopromocji lub dopracowanej i nieskazitelnej autoprezentacji, młodzi ludzie wybierają lub twierdzą, że cenią sobie autentyczność i szczerość, zamiast fałszywego przedstawiania rzeczywistości […]. W tej kwestii krytyczne podejście do mediów może pomóc rozwinąć zdolność do oceny treści medialnych w oparciu o osobiste wartości lub do korzystania z mediów w celu autoprezentacji lub tworzenia treści w świadomy i odpowiedzialny sposób” (Tirocchi, 2024).
Podobne przekonanie podzielają ankietowani młodzi święci w dniach ostatnich. Choć media społecznościowe mają swoje plusy i minusy, kładą oni nacisk na świadomość i umiejętność korzystania z mediów, aby móc się w nich poruszać z rozwagą.
WWJD na Instagramie?
W.W.J.D. (What Would Jesus Do? / Co zrobiłby Jezus?) to akronim często używany przez świętych w dniach ostatnich, mający na celu skupienie się na przykładzie Chrystusa2. Uczestnikom ankiety zadano następujące pytanie: Ponieważ święci w dniach ostatnich starają się być tacy jak Jezus, co twoim zdaniem robiłby On na Instagramie?
Odpowiedzi brzmiały: „Skupiałby się na danym człowieku” – to znaczy, że osobiście docierałby do poszczególnych osób, nawiązywał znaczące relacje i szczerze dzielił się ewangelią.
„Okazywałby miłość i szerzył światło na świecie”. Wyobrażali sobie Jego profil jako budujący, inspirujący, pełen miłości, szczęśliwy, pozytywny, zachęcający, zabawny i innowacyjny.
„Przedstawiałby Swoją prawdę”. Nie chodzi tutaj o unikanie kontrowersji, ale o bycie uczciwym i autentycznym. Jezus żyłby ewangelią i głosił ją otwarcie, rozpraszał niejasności i posługiwał się pismami świętymi oraz naukami, aby szerzyć Swoje przesłanie.
Czy da się zatem rozpoznać praktykujących świętych w dniach ostatnich w mediach społecznościowych?
Może tak, a może nie. Ich profile mogą nie wyróżniać się spośród innych, lecz ich wpływ jest widoczny w tym, jak podnoszą na duchu, nawiązują więzi i inspirują. W przepełnionym treścią cyfrowym świecie być może warto zwrócić uwagę na tego rodzaju obecność.
Isabelle Davis, autorka tego artykułu, należy do pokolenia Z i jest studentką public relations na Uniwersytecie Brighama Younga w Stanach Zjednoczonych.
1Tirocchi, Simona. „Generation Z, values, and media: from influencers to BeReal, between visibility and authenticity”. Frontiers in sociology, tom VIII 1304093. 10 stycznia 2024, doi:10.3389/fsoc.2023.1304093
pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10809394/#abstract1
2 Redaktorzy „The Religions Book”, publikacji wydanej po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 2013 r. przez Dorling Kindersley Limited, na nagłówek rozdziału o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wybrali słowa: „Zadaj sobie pytanie: ‘Co zrobiłby Jezus?’ – Naśladowanie Chrystusa”.