Artykuły prasowe

Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej w Waszyngtonie siedzibą XIX w. metrykaliów współindeksowanych przez FamilySearch

 

Tysiące zwiedzających zgromadziło się w pierwszy weekend października 2016 r. w pobliżu pomnika Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych, aby uczestniczyć w otwarciu 17 placówki muzealnej Istytutu Smithsona – Narodowego Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej.

Pięciokondygnacyjne muzeum o powierzchni prawie 8.000m2 dysponuje 3.000 eksponatów, udostępnia 15 wystaw oraz oferuje 180 prezentacji video pozwalających prześledzć historię i zasługi Afroamerykanów od czasów niewolnictwa do współczesności.

Przed upływem roku muzeum stanie się na stałe siedzibą zdigitalizowanej kolekcji metrykaliów ze zbiorów Freedmen’s Bureau z okresu wojny secesyjnej, które będą udostępniane zainteresowanym poszukiwaniem przodków.

Działania i wysiłek wolontariuszy indeksujących miliony nazwisk z kolekcji Freedmen’s Bureau – federalnej agencji rządowej powołanej w 1865 r. w celu niesienia pomocy uwolnionym niewolnikom, był koordynowany przez FamilySearch International, największe na świecie towarzystwo genealogiczne, sponsorowane przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

W 2015 r. około 19.000 wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady w ramach Freedmen’s Bureau Project, wypisało milion osiemset tysięcy nazwisk byłych niewolników oraz imigrantów z ręcznie pisanych metryk z okresu wojny secesyjnej. FamilySearch, Instytut Smithsona, Afroamerykańskie Towarzystwo Historyczne i Genealogiczne oraz liczne kongregacje mormońskie wspólnie organizowały spotkania indeksacyjne aby w ciągu roku 2015 roku ukończyć projekt indeksacji zainicjowany 19.06.2015 roku - w 150 rocznicę Juneteenth (19 czerwca), dnia w którym ogłoszono zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.