Artykuły prasowe

W jaki sposób milenialsi w Europie angażują się w życie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich

Liczba osób obecnych na spotkaniach w kościołach chrześcijańskich w Europie spada, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Aby temu zapobiegać, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich pomaga młodym dorosłym nawiązać kontakt ze sobą, a także z ich wiarą.

 

W 1910 roku dwie trzecie mieszkańców deklarowało wiarę w Chrystusa, a sto lat później w 2010 roku liczba ta spadła do zaledwie 25 procent, jak wynika z badań dotyczących chrześcijaństwa dokonanych przez Centrum Badawcze Pew. Młodsze pokolenia Europejczyków nie chodzą do kościoła tak często, jak ich rodzice. <European Social Survey odkryło, że w ponad połowie z krajów, które brały udział w badaniu, większość młodych dorosłych nie przynależy do żadnego wyznania.

W Stanach Zjednoczonych badanie dotyczące podejścia społeczeństwa do religii przeprowadzone przez Centrum Badawcze Pew wykazało, że zaangażowanie w religię wśród milenialsów jest największe wśród młodych dorosłych Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. W związku z tym można zadać sobie pytanie, co jest wyjątkowego w działaniach Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich?

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystywanych przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich na zwiększenie zaangażowania młodych dorosłych jest organizowanie konferencji w całej Europie. Konferencje pogłębiają ich naukę ewangelii i zapewniają okazje, aby spotykać innych członków kościoła.

Między czerwcem a wrześniem 2019 roku miało miejsce kilkanaście konferencji w różnych regionach Europy. Wśród najczęściej uczęszczanych konferencji znalazły się te w Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji.

Jedna z pierwszych konferencji z najdłuższą historią w Europie to Festinord, która odbywa się w krajach skandynawskich, a jej nazwa oznacza „festiwal na północy”. Pierwszy Festinord odbył się w Sztokholmie w 1966 roku i początkowo był organizowany dla osób od 14. roku życia. Obecnie uczestnicy muszą mieć co najmniej 18 lat i nie więcej niż 30. W tym roku około 650 młodych dorosłych zebrało się w Malmö w Szwecji.

Håkan Palm, który brał udział w pierwszej konferencji w 1966 roku, mówi, że konferencja stała się znakiem szczególnym i że młodzież z całego świata bierze w niej udział, ponieważ „poziom, jaki prezentuje Festinord, odpowiada młodym członkom. Festinord ma wielki potencjał — chodzi w nim nie o ‘zrób coś’, ale o ‘baw się dobrze’”.

Od 1966 roku na całym świecie odbywają się konferencje dla młodych dorosłych. W 2017 roku młodzi dorośli zgromadzili się w Libanie na pierwszej konferencji na Bliskim Wschodzie. Głównym powodem, dla którego te konferencje okazały się sukcesem, jest to, że zbliżają do siebie młodych dorosłych zarówno w sposób towarzyski, jak i duchowy.

Spotkania towarzyskie

Konferencje dają milenialsom szansę na to, żeby spotkać się z osobami w podobnym wieku i o podobnych wartościach. Znajdowanie znajomych jest niesamowicie istotne wśród milenialsów, nazwanych „samotnym pokoleniem“. Badania przeprowadzone przez YouGov wykazały, że co piąty milenials mówi, że nie ma przyjaciół.

Winne temu są media społecznościowe i internet, jak twierdzi uczestnik Festinordu, Joakim D.R. Andersen z Kopenhagi. „Żyjemy w czasach, kiedy trudniej jest poznać ludzi w prawdziwym życiu. Wiele z naszych społecznych interakcji odbywa się przez internet lub przy pomocy smartfona. Myślę, że te konferencje są okazją do poznania nowych ludzi w sposób, który coraz rzadziej ma miejsce na świecie“.

Jennifer Liv Christophersen z Kopenhagi brała udział w ośmiu konferencjach Festinord. Mówi, że bycie młodym dorosłym w Kościele, który podkreśla wartość życia rodzinnego, nie zawsze jest łatwe. „Osobom, które uczęszczają do małych gmin, w których nie ma wielu młodych dorosłych, trudno jest odnaleźć się w kongregacji złożonej z rodzin, w której większość członków znajduje się na innym etapie życia“. Konferencje, jak mówi, dają młodym dorosłym szansę spotkać się i wzajemnie wspierać.

Prabhakaran (Prabhu) Santhanam, który dołączył do Kościoła w 2017 roku, kiedy przeprowadził się do Zurychu, wyjaśnia, że konferencje w Szwajcarii sprawiły, że poczuł się częścią czegoś większego. „Jako osoba nawrócona nie mam rodziny ani przyjaciół w Kościele. W trakcie tej konferencji poczułem, że zdobyłem nie tylko przyjaciół, lecz również braci i siostry. W trakcie tego tygodnia spędzałem czas z rodziną, która podziela moją wiarę i system wartości. Poczułem, że jestem częścią tej rodziny i doświadczyłem akceptacji“.

Dzięki spotkaniom towarzyskim wielu młodych dorosłych znajduje „kogoś wyjątkowego“, Emerytowany przedstawiciel władz generalnych Starszy Bruce C. Hafen, przemawiając na konferencji w Szwajcarii w lipcu 2019 roku, powiedział: „Spotykamy się z przywódcami kościelnymi w Europie i pytamy ich, gdzie poznali swojego męża lub żonę. A oni za każdym razem odpowiadają, że na Festinord lub innej konferencji“.

W trakcie konferencji wszyscy świetnie się bawią — w pełnej trzeźwości. Uczestnicy zobowiązali się przestrzegać zasad dotyczących używania odpowiedniego języka, nie używania narkotyków i nie spożywania alkoholu, a także utrzymania zasad czystości moralnej.

Zastrzyk duchowej energii

Poza spotkaniami towarzyskimi ważnym celem konferencji jest wzmocnienie wiary milenialsów. Przywódcy kościoła i mówcy przygotowują warsztaty i zajęcia, aby zapewnić duchowe przewodnictwo.

„Ogniska, warsztaty i lekcje są świetnym sposobem na pogłębienie mojego zrozumienia ewangelii i wzmocnienia mojego świadectwa“, wyjaśnia Wili Wrangell z Helsinek.

Christophersen porównuje konferencje młodych dorosłych do duchowych szczepionek na wątpliwości, strach i samotność. „Jest to szczepionka wzmacniająca. Przyjeżdżasz tu latem i dostajesz szczepionkę wzmacniającą, i twój duch ma energię, żeby przetrwać do następnego spotkania. A potem wracasz do domu i twój duch słabnie, i wtedy musisz wrócić po następną szczepionkę“.

Warsztaty, na których można zadawać pytania i otrzymać na nie odpowiedzi, pomagają młodym dorosłym rozwiać wątpliwości. „Kiedy rozmawiam z młodymi dorosłymi na temat tych pytań, czuję, że jestem o krok bliżej od otrzymania odpowiedzi“, mówi Santhanan.

Planowanie konferencji trwa około rok, wyjaśniaja Bjarne Windhausen, jedna z młodych dorosłych, która planowała tegoroczną konferencję w Szwajcarii. I większość decyzji jest podejmowana właśnie przez młodych dorosłych. „Dwie starsze pary misjonarskie nam pomagały, ale większość poważnych decyzji podjęliśmy wspólnie. Mieliśmy jednak ostatnie słowo, ponieważ jesteśmy młodymi dorosłymi i najlepiej znamy osoby, dla których organizujemy konferencję“, powiedziała członkini młoda dorosła.

Kiedy widzą młodych dorosłych, którzy nawiązują kontakt ze sobą i umacniają się w ewangelii, czują, że każdy wysiłek włożony w planowanie był tego wart. Andersen podsumował swoje odczucia w jednym zdaniu: „Dobrzy przyjaciele, świetny duch, dobrze spędzony czas (przy małej ilości snu)“.

Prace nad następną konferencją już się zaczęły i oczekujemy, że będzie na niej tyle samo lub jeszcze więcej uczestników. Wrangell powiedział: „Już nie mogę się doczekać następnej konferencji!“.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.