Jednym z wielu nieszczęśliwych skutków konfliktu w Ukrainie jest dodatkowe ograniczenie w łańcuchach dostaw zapasów, zwłaszcza żywnościowych. To zamieszanie wpłynęło na mieszkańców w całym kraju i ogranicza ich dostęp do wielu podstawowych artykułów, takich jak jedzenie w puszkach, żywność dla niemowląt, mąka, makaron czy ryż.
Puszki zjedzeniem zapakowane iprzygotowane do dostarczenia do centrów dystrybucji 2022 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved. | 1 / 6 |
Podążając za tym, co powiedział pierwszy wicepremier Ukrainy, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zaproponował pomoc w pilnych dostawach żywności w ramach pomocy w warunkach kryzysowych.
„Kiedy zgłosił się do mnie doradca rządowy, przekazałem mu kontakt do zespołu Służby humanitarnej i był pod dużym wrażeniem”, powiedział Oleksiy Hakalenko, który pracuje jako Menadżer Obszaru dla Kościoła i zajmuje się działaniami humanitarnymi Kościoła w Ukrainie. „Z każdą nową zdobytą informacją stawał się coraz bardziej entuzjastycznie nastawiony w kwestii działania wraz z Kościołem w wielowymiarowym projekcie dostaw żywności”.
Razem z rządem Ukrainy Kościół rozpoczął program działań w sytuacji kryzysowej, aby dostarczyć potrzebne produkty żywnościowe do centrów dystrybucji i magazynów w pobliskich krajach: Polsce i Rumunii. Jednostki rządowe w Ukrainie wykorzystały swoją sieć transportową, aby wysłać zasoby do konkretnych miejsc w Ukrainie, aby można było tam dokonać ich dystrybucji. Rząd skupiał się na tym, aby dostawy jedzenia trafiły do tych miejsc i społeczności w największej potrzebie.
Te starannie opracowane działania humanitarne zostały przeprowadzone na wielką skalę i były logistycznie trudne. Daniel Garcia, zajmujący się zakupem potrzebnych rzeczy z Kościelnego Departamentu ds. zaopatrzenia w Obszarze Europy, powiedział: „Codziennie mieliśmy wyzwania, aby znaleźć dostawców, którzy mieli odpowiednią ilość zasobów możliwych do wysłania w wąskim przedziale czasowym. Wysoki koszt paliwa również okazał się przeszkodą i wpłynął na potencjalne opóźnienie dostaw i zwiększone koszty transportu”.
Znaleziono dostawców w wielu krajach, między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Rumunii i wielu innych. Najważniejszym wymaganiem była możliwość dostarczenia ogromnych ilości jedzenia w dość krótkim czasie.
„Proces pozyskiwania zaopatrzenia był spowolniony również przez barierę językową”, powiedział Garcia. „W kilku przypadkach cała komunikacja odbywała się tylko dzięki Tłumaczowi Google”.
Dostawy zostały zrealizowane w czasie ośmiu tygodni między kwietniem a majem 2022 roku. Kościół dostarczył w tym czasie ponad 1000 palet żywności. Sumując te oraz wcześniejsze działania humanitarne Kościoła dla osób w Ukrainie darowizny wyniosły ponad 900 ton jedzenia i innych artykułów.