Artykuły prasowe

Starszy Bednar spotyka się z europejskimi pionierami

Apostoł kończy wizytę do pięciu krajów Europy Środkowej

„Spotykamy się ze świętymi kładącymi podwaliny pod Kościół, który przetrwa wiele pokoleń”, powiedział Starszy David A. Bednar z Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, kiedy podróżował po Europie Środkowej w ramach podróży duszpasterskiej w październiku. Razem ze Starszym Bednarem podróżowała po pięciu krajach jego żona, Susan, oraz inni starsi przywódcy. Były to: Szwajcaria, Albania, Austria, Węgry i Rumunia.


 

Podróż rozpoczęła się w Genewie w Szwajcarii w sobotę 8. Października 2022 r. od spotkania z dyplomatami wysokiego szczebla w ONZ oraz przedstawicielami ogólnoświatowych organizacji, które współpracują z Kościołem w ramach działalności humanitarnej. Zakończyła się w niedzielę 16 października w Bukareszcie podczas specjalnego spotkania dla świętych w dniach ostatnich w Rumunii.

„Czuliśmy, że to był czas, aby wrócić i wznieść nasze głosy, wychwalając wiarę i oddanie tych ludzi, i aby złożyć im świadectwo”, powiedział Starszy Bednar.

Pionierzy z Albanii

Pionierzy święci w dniach ostatnich z Albanii czekali kilka lat na wizytę Apostoła w ich kraju. „Myślę, że zazwyczaj mierzymy wzrost liczbowo. Nie mamy tu wielkiej liczby członków, ale czuje się tu siłę oddanych świętych [z Albanii]. Doświadczenie izolacji społecznej podczas pandemii COVID było dla nich dużym wyzwaniem i teraz mają możliwość, by znów się zjednoczyć”, wyjaśnił Starszy Bednar podczas wizyty w Tiranie, stolicy i największym mieście Albanii.

„Nie musicie pchać wózka ręcznego, aby być pionierami”, powiedziała Siostra Bednar. „Musicie po prostu mieć wielką wiarę, zwłaszcza w rejonie takim jak ten, gdzie jest niewielu członków Kościoła”.

We wtorek 11 października 2022 r. miało miejsce specjalne spotkanie w Tiranie dla misjonarzy, którzy służą w Albanii, na Cyprze, w Grecji, Kosowie i Północnej Macedonii, a członkowie wypełnili salę konferencyjną podczas wieczornego uroczystego spotkania.

Jetmir Hysi, prezydent palika Tirana w Albanii, powiedział, że Kościół świętuje w tym roku swój kamień milowy. Misjonarze po raz pierwszy dotarli do kraju w czerwcu 1992 roku.

„Kościół był tutaj przez około 30 lat. Są tutaj młodzi mężczyźni i [młode] kobiety, którzy teraz biorą ślub, wiecie, tworzą swoje własne rodziny. A więc zaczynamy drugie pokolenie Kościoła”, powiedział Prezydent Hysi.

Dorjana i Erald Veliu są pierwszą albańską parą, która wzięła ślub w świątyni. Pojechali do Frankfurtu w Niemczech na swoją ceremonię ślubu 3 sierpnia 2005 roku. Dziś wychowują dwójkę dzieci w Kościele.

„Nie myślimy o tym, że jesteśmy pionierami, bo jest wiele innych osób, które zrobiły dużo więcej niż my i były dużo bardziej zaangażowane w życie Kościoła niż my”, powiedział Erald Veliu, który służy jako doradca w prezydium palika. „Kiedy ludzie pytają mnie, co to znaczy być członkiem Kościoła, odpowiadamy, że staramy się być latarnią, małym światłem, które prowadzi innych do celu”.

Na 2023 r. planowane jest uczczenie ustanowienia Kościoła w Albanii.

„Myślę, że przyszłość jest tu świetlana. Na tym fundamencie wiary w Zbawiciela będzie dalej budowana silna struktura”, stwierdził Starszy Bednar.

Skupienie na ‘dorastającym pokoleniu’

Starsi przywódcy skupiają swoje wysiłki dotyczące posługi na młodzieży i młodych dorosłych często nazywanych „dorastającym pokoleniem”, w miarę jak Kościół dojrzewa w Europie Środkowej.

W Wiedniu w Austrii Starszy Bednar mówił o nowym przewodniku „Dla wzmocnienia młodzieży” podczas szczególnego spotkania dla nastolatków i ich przywódców.

„Usłyszałem dzisiaj, że Bóg i Jezus są dla nas za każdym razem, kiedy ich potrzebujemy” powiedział Jakob Husz, młody mężczyzna z Austrii.

Siostra Bednar powiedziała, że to był ekscytujący moment, aby przybyć do Wiednia na ogłoszenie budowy nowej świątyni w tym mieście.

Studenci z Cumorah Academy, szkoły położonej w Czechach, wzięli udział w innym spotkaniu, na którym młodzi dorośli mogli zadawać Apostołowi pytania.

„Młodzież Kościoła to przyszłość Kościoła. A w świecie, który staje się coraz bardziej chaotyczny i pomieszany, czujemy, że pomaganie młodym ludziom w ustanowieniu pewnej podstawy na opoce, którą jest Zbawiciel, jest pilnym zadaniem”, stwierdził Starszy Bednar.

Świątynie w Europie Środkowej

Podczas gdy święci z Europy Środkowej budują swoją wiarę, planuje się budowę świątyń w Austrii i na Węgrzech.

„Naszą radą jest, abyście nie skupiali się na świątyni jako na budowli, jak piękna i wspaniała by nie była. Nie chodzi o budynek. Chodzi o Pana Jezusa Chrystusa i to, jak poprzez przymierza i obrzędy, których udziela się w świątyni, możecie wziąć na siebie Jego jarzmo i nieść je razem z Nim”, nauczał Starszy Bednar.

„Kościół ciągle jest tu u swojego początku. Większość z nas jest pierwszym pokoleniem członków. […] Ponieważ jest nas mało, wierzę, że to sprawia, że jesteśmy silniejsi i pozwala nam doceniać wszystkie błogosławieństwa ewangelii, włączając w to świątynię, chociaż nie mamy tu jeszcze świątyni”, powiedział Radu Stoica, pionier święty w dniach ostatnich w Rumunii, który służy jako prezydent dystryktu w Braszowie.

Jest około 3 tysięcy świętych w dniach ostatnich, którzy mieszkają w Rumunii, kraju o tradycji prawosławnej.

„Ludzie wierzą w Boga. Zostali wychowani w wierze w Boga, ale czasami jest trudno wprowadzić jakieś zmiany”, powiedział Prezydent Stoica, który dołączył do Kościoła Jezusa Chrystusa, kiedy miał 9 lat.

Starszy Bednar zakończył swoją podróż wizytą w Budapeszcie na Węgrzech i Bukareszcie w Rumunii, gdzie spotkał się z misjonarzami z lokalnych kongregacji, przed swoim powrotem do Utah.

„Radość ewangelii, miłość i wspólnota, wszystko to jest jasno widoczne na ich twarzach w przepełniony mocą sposób”, zakończył Starszy Bednar.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.