Artykuły prasowe

Podczas konferencji generalnej w kwietniu 2021 r. ogłoszono budowę 20 nowych świątyń oraz powołanie nowego Generalnego Prezydium Organizacji Podstawowej

Trzy świątynie będą wybudowane w Europie: w Brukseli, Oslo i Wiedniu

Podczas 191. Konferencji Generalnej Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, która odbyła się w sobotę i w niedzielę (3 i 4 kwietnia 2021 r.) i którą nadawano z Centrum Konferencyjnego w Salt Lake City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych, ogłoszono powołanie nowych Przedstawicieli Władz Generalnych, poparto nowe Generalne Prezydium Organizacji Podstawowej oraz ogłoszono budowę 20 nowych świątyń.

Spotkanie przywódców odbyło się w czwartek, 1 kwietnia 2021 r., i uczestniczyło w nim osobiście i wirtualnie około 300 Urzędników Generalnych i Siedemdziesiątych Obszaru. Członkowie Pierwszego Prezydium oraz Kworum Dwunastu Apostołów przekazali rady i udzielili wskazówek przywódcom Kościoła.

Russell M. Nelson, Prezydent Kościoła, powiedział, że w czasie pandemii „nauczyliśmy się, że nie musimy podróżować samolotami, aby nasze świadectwa obiegły cały świat“. Powiedział, że słowa przywódców Kościoła „dotarły w 2020 r. do bezprecedensowo dużej liczby osób”. Prezydent Kościoła zauważył również wzrost udziału religii w działaniach humanitarnych w 2020 r. Wspomniał też o pomocy, którą Kościół był w stanie zapewnić. „Wkład czasu, pieniędzy i osobistej służby był oferowany w duchu hojności i miłości wobec osób potrzebujących w 152 krajach“, powiedział. Przed przekazaniem wskazówek podano nazwiska 77 nowych Siedemdziesiątych Obszaru, których przedstawiono do okazania poparcia.

Podczas sobotniej sesji wieczornej ogłoszono powołania 11 nowych przywódców. Obejmują one ośmiu Siedemdziesiątych Przedstawicieli Władz Generalnych oraz nowe Generalne Prezydium Organizacji Podstawowej.

Siedemdziesiąci Przedstawiciele Władz Generalnych służą w Prezydium Siedemdziesiątych, w prezydiach obszarów oraz pełnią inne administracyjne funkcje w siedzibie głównej Kościoła. Pod kierunkiem Kworum Dwunastu Apostołów często podróżują, aby spotykać się z przywódcami kościelnymi, misjonarzami i członkami w lokalnych kongregacjach Kościoła oraz ich nauczać. Mają oni upoważnienie do tego, by służyć w każdym miejscu na świecie, podczas gdy upoważnienie Siedemdziesiątych Obszaru jest na ogół ograniczone do obszaru, na którym służą.

Nowymi Siedemdziesiątymi Przedstawicielami Władz Generalnych są: Starszy Sean Douglas, Starszy Michael Dunn, Starszy Clark G. Gilbert, Starszy Patricio M. Giuffra, Starszy Alfred Kyungu, Starszy Alvin F. Meredith III, Starszy Carlos G. Revillo jun. i Starszy Vaiangina Sikahema.

Prezydium Organizacji Podstawowej nadzoruje kościelną organizację, która naucza dzieci w wieku od 18 miesięcy do 11 lat ewangelii Jezusa Chrystusa i pomaga im żyć zgodnie z jej zasadami. Jej przywódczynie służą pod kierownictwem Pierwszego Prezydium i często podróżują, by pomóc przewodzić dzieciom i ich lokalnym przywódcom oraz służyć wsparciem. Nowe Generalne Prezydium Organizacji Podstawowej składa się z Siostry Camille N. Johnson, Prezydent, Siostry Susan H. Porter, Pierwszej Doradczyni, i Siostry Amy Wright, Drugiej Doradczyni.

Z Prezydium Siedemdziesiątych (z dniem 1 sierpnia 2021 r.) zostali odwołani Starszy Robert C. Gay i Starszy Terence M. Vinson. Nowymi członkami powołanymi do Prezydium Siedemdziesiątych są Starszy Paul V. Johnson, który wcześniej służył jako Prezydent Obszaru Europy, oraz Starszy Mark S. Palmer.

Niedzielna sesja poranna, nazwana Wielkanocną sesją Konferencji Generalnej, była zdecydowanie międzynarodowa i odzwierciedlała ogólnoświatową naturę Kościoła. Program był nadawany na żywo w niespotykanej liczbie stacji telewizyjnych i radiowych z czterech krańców świata, docierając do milionów ludzi. Każdy mówca tej sesji pochodził z innego kraju — a wcześniej nagraną muzykę wykonywały różne chóry z całego świata śpiewające w swoich ojczystych językach.

Prezydent Russell M. Nelson wystąpił podczas spotkania w dniu sabatu, świadcząc ogromnemu audytorium, że przywrócona ewangelia Jezusa Chrystusa daje nadzieję podzielonemu, znużonemu światu.

„Moi drodzy bracia i siostry, wzywam was w ten wielkanocny poranek, byście zaczęli od dzisiaj zwiększać waszą wiarę”, powiedział Prezydent Kościoła. „Dzięki waszej wierze Jezus Chrystus zwiększy waszą zdolność do przenoszenia gór w waszym życiu, nawet wtedy, gdy wasze osobiste wyzwania mogą jawić się jako Mount Everest”.

Podczas ostatniej sesji konferencji Prezydent Russell M. Nelson ogłosił plany budowy 20 nowych świątyń na całym świecie — trzy z nich mają powstać w Europie. Świątynie będą wzniesione w następujących miejscach:

  • Oslo w Norwegii
  • Bruksela w Belgii
  • Wiedeń w Austrii
  • Kumasi w Ghanie
  • Beira w Mozambiku
  • Kapsztad w Republice Południowej Afryki
  • Singapur w Republice Singapuru
  • Belo Horizonte w Brazylii
  • Cali w Kolumbii
  • Querétaro w Meksyku
  • Torreón w Meksyku
  • Helena w stanie Montana
  • Casper w stanie Wyoming
  • Grand Junction w stanie Kolorado
  • Farmington w stanie Nowy Meksyk
  • Burley w stanie Idaho
  • Eugene w stanie Oregon
  • Elko w stanie Newada
  • Yorba Linda w stanie Kalifornia
  • Smithfield w stanie Utah

Jest to druga najwyższa liczba świątyń ogłoszonych w jednym czasie w historii Kościoła. Podczas konferencji generalnej w kwietniu 1998 roku ówczesny Prezydent Kościoła Gordon B. Hinckley (1910–2008) ogłosił plany budowy aż 32 nowych świątyń, choć nie podał konkretnych lokalizacji.

Ogłoszenie dzisiaj przez Prezydenta Nelsona budowy 20 nowych świątyń wraz z ich lokalizacją nie jest wydarzeniem wyjątkowym jedynie ze względu na historyczną ich liczbę podaną z lokalizacją.

Kościół Jezusa Chrystusa ma teraz 251 świątyń, których budowa jest zapowiedziana, które są w budowie oraz te które są otwarte.

Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń:W materiałach o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich przy pierwszej wzmiance prosimy użyć pełnej nazwy Kościoła. Aby uzyskać więcej informacji na temat używania nazwy Kościoła, prosimy odwiedzić dostępny on-line Wskazówki dotyczące używania ogólnych określeń.